International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: International Linz Trophy 2017




Wasserskizentrum Salmsee Steyregg, Linz/Austria


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Jump

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Men Slalom

Over 45 Men Slalom

Over 55 Men Slalom

Over 65 Men Slalom

All results (pdf)
International Linz Trophy 2017
Wasserskizentrum Salmsee Steyregg, Linz/Austria - 12/13 Aug 2017

International Linz Trophy 2017 - Individual classification

International Linz Trophy 2017

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Madritsch Hannah AUT
AUT
 
LEND 3,00/52/14.25 5,00/52/14.25   116,00  
2 Madritsch Laura AUT
AUT
 
LEND 1,00/52/14.25 4,00/52/16.00   107,00  
3 Gusenbauer Lisa AUT
AUT
 
MYCN 3,00/40 3,00/40 2,00/43 47,00  

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Steiner Lili AUT
AUT
 
WSCO 4,50/55/16.00 1,50/55/14.25 2,00/55/14.25 99,50  
2 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
POER 2,50/55/16.00 2,00/55/16.00   88,50  
3 Krug Josefa AUT
AUT
 
WLUF 6,00/55/18.25 3,00/55/16.00   87,00  

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Gschiel Alexander AUT
AUT
 
MYCN 2,50/55/11.25 2,00/55/11.25 3,00/55/12.00 136,50  
2 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
MYCN 4,50/55/13.00 0,50/55/12.00 3,00/55/13.00 119,00  
3 Erber Maximilian AUT
AUT
 
MOSE 3,00/55/14.25 4,50/55/14.25   103,50  
4 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
POER 0,00/55/18.25 5,00/55/14.25 2,25/55/14.25 103,25  
5 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
POER 2,50/55/16.00 3,50/55/16.00 1,50/55/14.25 95,00  

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Crupi Emilia AUT
AUT
 
NOW 2,00/55/14.25 0,00/55/18.25 5,00/55/16.00 97,00  

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
WLUF 3,50/58/14.25 3,00/58/13.00 4,25/58/13.00 127,25  
2 Engel Niklas AUT
AUT
 
MOSE 4,00/37     4,00  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Rader Laura AUT
AUT
 
OSSI 3,00/55/13.00 1,50/55/13.00 3,50/55/13.00 66,50  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Pugstaller Robert AUT
AUT
 
MYCN 2,50/58/10.75 1,50/58/11.25 2,00/58/10.75 100,50  
2 Bauer Martin AUT
AUT
 
WLUF 2,00/58/10.75 1,50/58/12.00 0,50/58/10.75 98,50  
3 Isayeu Aliaksandr BLR
BLR
 
BLR 2,50/58/12.00 2,50/58/11.25 3,25/58/11.25 89,75  
4 Gerhofer Peter AUT
AUT
 
MYCN 2,00/58/11.25 3,00/58/11.25 1,00/58/11.25 89,00  
5 Swoboda Matthias AUT
AUT
 
WLUF 3,50/58/12.00 1,50/58/11.25 2,00/58/11.25 87,50  
6 Köttl Matthias AUT
AUT
 
WLUF 4,00/58/12.00 2,50/58/14.25 1,50/58/12.00 77,50  
7 Bauer Felix AUT
AUT
 
MYCN 0,50/58/12.00 2,00/58/12.00 3,00/58/12.00 77,00  
8 Schmidberger Jonas AUT
AUT
 
WLUF 5,00/58/14.25 4,00/58/13.00 4,00/58/13.00 68,00  
8 Weichhart Andreas AUT
AUT
 
WLUF 3,00/58/13.00 4,00/58/13.00 4,00/58/13.00 68,00  

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Trenkwalder Hansjörg AUT
AUT
 
WLUF   5,00/55/18.25 3,00/55/18.25 44,00  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Baueregger Norbert AUT
AUT
 
WLUF 3,50/46     3,50  

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Gruber Klaus AUT
AUT
 
WLUF 4,25/55/12.00 2,00/55/11.25 4,50/55/12.00 96,50  
2 Engel Rupert AUT
AUT
 
MOSE 4,00/55/13.00 3,00/55/12.00   85,00  
3 Erber Gerhard AUT
AUT
 
MOSE 2,00/55/14.25 3,00/55/14.25 4,50/55/14.25 67,50  

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Jirak Bernd AUT
AUT
 
NOW 2,00/52/14.25 1,00/52/13.00 2,00/52/13.00 63,00  
2 Begovich Heinz AUT
AUT
 
IWWC 4,00/52/14.25 5,00/46   33,00  

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Madritsch Laura AUT
AUT
 
LEND 1790 2090 1430 3880  
2 Madritsch Hannah AUT
AUT
 
LEND 1920 1230 1590 3510  

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Krug Josefa AUT
AUT
 
WLUF 1870 1920   3790  
2 Steiner Lili AUT
AUT
 
WSCO 1300 1450   2750  
3 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
POER 860     860  

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
MYCN 4850 3140 4480 9330  
2 Gschiel Alexander AUT
AUT
 
MYCN 5190 3330 3430 8620  
3 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
POER 1160 1300   2460  
4 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
POER 910 830   1740  

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Rader Laura AUT
AUT
 
OSSI 3040 3050   6090  

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Isayeu Aliaksandr BLR
BLR
 
BLR 10040 9000 10330 20370  

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Krug Josefa AUT
AUT
 
WLUF 12,1m 14,9m   27,0  
2 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
POER 24,0m     24,0  

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Gschiel Alexander AUT
AUT
 
MYCN 32,0m 31,4m 33,3m 65,3  
2 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
POER 29,4m 27,6m 29,5m 58,9  
3 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
POER 17,6m 23,6m 25,7m 49,3  
4 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
MYCN 22,9m 23,7m 25,5m 49,2  

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Maier Samuel AUT
AUT
 
WLUF 37,7m 37,0m 40,2m 77,9  

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Round 1 Round 2 Round 3 Pts  
1 Isayeu Aliaksandr BLR
BLR
 
BLR 63,0m 62,7m 64,3m 127,3  
2 Weichhart Andreas AUT
AUT
 
WLUF 60,5m 62,9m 61,0m 123,9  
3 Dobringer Daniel AUT
AUT
 
WLUF 58,1m 61,2m   119,3  
4 Grosek Josef AUT
AUT
 
LEND   56,3m 57,6m 113,9  
5 Köttl Matthias AUT
AUT
 
WLUF 54,6m 50,4m 52,2m 106,8  
6 Schmidberger Jonas AUT
AUT
 
WLUF 33,8m 35,0m   68,8  

Under 14 Girls Overall Results

- 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Slalom Tricks Jump  
1 Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
POER 737,23 130,70 641,51 1509,44
2 Krug Josefa AUT
AUT
 
WLUF 744,53 291,79 298,11 1334,43

Under 14 Boys Overall Results

- 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Slalom Tricks Jump  
1 Gschiel Alexander AUT
AUT
 
MYCN 967,53 644,72 718,58 2330,83
2 Kuhn Dominic AUT
AUT
 
MYCN 863,64 602,48 505,46 1971,58
3 Hinteregger Sammy AUT
AUT
 
POER 766,23 161,49 614,75 1542,47
4 Sintschnig Vinzent AUT
AUT
 
POER 720,78 113,04 510,93 1344,75

Open Men Overall Results

- 12.8.2017 - 13.8.2017
  Name Country Club Slalom Tricks Jump  
1 Isayeu Aliaksandr BLR
BLR
 
BLR 826,92 884,42 942,43 2653,77

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved