International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships




Dnipro, Ukraine

Map of site
Live Broadcast - Friday
Live Broadcast - Saturday
Live Broadcast - Sunday

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 21 Ladies Slalom  (pdf)
Under 21 Ladies Tricks  (pdf)
Under 21 Ladies Jump  (pdf)
Under 21 Ladies Overall  (pdf)

Under 21 Men Slalom  (pdf)
Under 21 Men Tricks  (pdf)
Under 21 Men Jump  (pdf)
Under 21 Men Overall  (pdf)

Overall Team classification (pdf)

All results (pdf)
2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships
Dnipro, Ukraine - 31 Jul/4 Aug 2019

2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships - Individual classification

2019 IWWF Europe & Africa Under 21 Championships

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (74) Miermont Lea FRA
FRA
 
-21 F 2.00/55/11.25 1.00/55/11.25   988.76
2 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 4.00/55/12.00 1.00/55/11.25 966.29 966.29
3 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 2.50/55/11.25 5.00/55/12.00 1000.00 1000.00
4 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 3.00/55/12.00 4.50/55/12.00 910.11 910.11
5 (34) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-21 F 2.00/55/11.25 4.00/55/12.00   988.76
6 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 1.00/55/11.25 3.50/55/12.00 966.29 966.29
7 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 876.40 876.40
7 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00 876.40 876.40
7 (52) Brunel Emma FRA
FRA
 
-21 F 3.00/55/12.00 3.00/55/12.00   876.40
10 (76) Nutt Katie GBR
GBR
 
-21 F 5.00/55/12.00 2.50/55/12.00   921.35
10 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 2.50/55/12.00 2.50/55/12.00 865.17 865.17
12 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 2.50/55/12.00 2.50/55/13.00 865.17 865.17
13 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 2.00/55/12.00   853.93 853.93
14 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 1.50/55/12.00   842.70 842.70
15 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 1.00/55/12.00   831.46 831.46
16 (40) Jorger Medina SUI
SUI
 
-21 F 5.00/55/13.00     786.52
17 (16) Mednikova Polina RUS
RUS
 
-21 F 3.50/55/13.00     752.81
17 (28) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-21 F 3.50/55/13.00     752.81
19 (83) Hogh Sorensen Helene DEN
DEN
 
-21 F 3.00/55/13.00     741.57
20 (56) Jorger Rea Emily SUI
SUI
 
-21 F 2.00/55/13.00   719.10 719.10
21 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 4.00/55/14.25   629.21 629.21
21 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 4.00/55/14.25   629.21 629.21
23 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 3.00/55/14.25   606.74 606.74
24 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 2.00/55/14.25   584.27 584.27
25 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 3.00/55/16.00   471.91  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (85) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-21 M 2.50/58/10.75 1.50/58/10.75   1000.00
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 4.00/58/11.25 1.00/58/10.75 1000.00 970.30
3 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 5.00/58/11.25 6.00/58/11.25 979.59 950.50
4 (35) Morel Benjamin FRA
FRA
 
-21 M 3.00/58/11.25 5.00/58/11.25   930.69
5 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 2.00/58/11.25 4.00/58/11.25 938.78 910.89
6 (39) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 3.00/58/11.25 3.50/58/11.25   900.99
7 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 2.00/58/11.25 2.50/58/11.25 908.16  
8 (10) Barenghi Jean SUI
SUI
 
-21 M 2.00/58/11.25 2.00/58/11.25   871.29
9 (43) Witczak Thomas *FRA
FRA
 
-21 M 1.50/58/11.25 1.50/58/11.25    
10 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 1.00/58/11.25 1.00/58/11.25 877.55 851.49
11 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 2.00/58/11.25 3.50/58/12.00 897.96 871.29
11 (12) Nedeau Tanguy FRA
FRA
 
-21 M 1.50/58/11.25 3.50/58/12.00   861.39
13 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 0.00/58/11.25   857.14 831.68
14 (23) Blomqvist Felix SWE
SWE
 
-21 M 4.50/58/12.00     801.98
15 (37) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-21 M 4.00/58/12.00     792.08
15 *(46) Johansson Noa *SWE
SWE
 
-21 M 4.00/58/12.00      
17 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
17 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
17 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 3.50/58/12.00   806.12 782.18
20 (19) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-21 M 3.00/58/12.00     772.28
20 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 3.00/58/12.00   795.92 772.28
22 (15) Cogne Tancredi SUI
SUI
 
-21 M 2.50/58/12.00     762.38
22 (13) Emmett Charlie GBR
GBR
 
-21 M 2.50/58/12.00     762.38
24 *(79) Dyson Harvey *GBR
GBR
 
-21 M 2.00/58/12.00      
25 (36) Astolfi Alessandro ITA
ITA
 
-21 M 0.50/58/12.00     722.77
25 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 0.50/58/12.00   744.90 722.77
27 (27) Sauvat Theodore ESP
ESP
 
-21 M 4.50/58/13.00     683.17
28 (11) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-21 M 2.50/58/13.00     643.56
28 (17) Motov Victor RUS
RUS
 
-21 M 2.50/58/13.00     643.56
30 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 0.00/58/13.00   612.24 594.06
31 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 5.50/58/16.00   479.59  
32 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 5.00/58/18.25   102.04 99.01
33 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 4.50/58/18.25   91.84 89.11
34 (22) Nielsen Tue Ernst DEN
DEN
 
-21 M 4.00/58/18.25     79.21

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 6810 6870 906.33 906.33
2 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 7580 6470 1000.00 1000.00
3 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 5260 5200 693.93 693.93
4 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 5550 4760 732.19 732.19
5 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 5040 4470 664.91 664.91
6 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 4680 4350 617.41 617.41
7 (76) Nutt Katie GBR
GBR
 
-21 F 4540 4290   598.94
8 (34) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-21 F 5490 3820   724.27
9 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 5110 3570 674.14 674.14
10 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 4360 3530 575.20 575.20
11 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 4700 2860 620.05 620.05
12 (42) Buonopane Ginevra ITA
ITA
 
-21 F 5450 2700   719.00
13 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 4200   554.09 554.09
14 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 4190   552.77 552.77
15 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 3900   514.51 514.51
16 (28) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-21 F 3560     469.66
17 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 3460   456.46 456.46
18 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 3070   405.01 405.01
19 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 2900   382.59 382.59
20 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 1860   245.38  

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 11610 10690 1000.00 1000.00
2 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 10440 9110 899.22 899.22
3 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 8260 8280 713.18 713.18
4 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 7550 8050 693.37 693.37
5 (22) Nielsen Tue Ernst DEN
DEN
 
-21 M 7340 7440   640.83
6 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 6750 6820 587.42 587.42
7 *(50) Marino Vincenzo *ITA
ITA
 
-21 M 6870 6660    
8 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 9730 6570 838.07 838.07
9 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 6920 5520 596.04 596.04
10 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 6500 5250 559.86 559.86
11 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 5670 3940 488.37 488.37
12 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 7930 3700 683.03 683.03
13 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 5510   474.59 474.59
14 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 5060   435.83 435.83
15 *(53) Ryabinchuk Ilya *UKR
UKR
 
-21 M 5050      
16 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 4580   394.49  
17 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 3470   298.88  
18 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 3350   288.54 288.54
19 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 2450   211.02 211.02
20 (35) Morel Benjamin FRA
FRA
 
-21 M 2390     205.86
21 (51) Filipenko Alexey RUS
RUS
 
-21 M 1740     149.87

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 45.2m 46.7m 1000.00 1000.00
2 (42) Buonopane Ginevra ITA
ITA
 
-21 F 41.7m 46.7m   1000.00
3 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 44.5m 46.4m 989.90 989.90
4 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 45.0m 45.5m 959.60 959.60
5 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 43.3m 44.7m 932.66 932.66
6 (52) Brunel Emma FRA
FRA
 
-21 F 44.2m 44.2m   915.82
7 (56) Jorger Rea Emily SUI
SUI
 
-21 F 42.8m 44.1m 912.46 912.46
8 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 40.0m 42.1m 845.12 845.12
9 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 38.8m 40.3m 784.51 784.51
10 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 38.6m 39.6m 760.94 760.94
11 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 39.6m 39.3m 760.94 760.94
12 (40) Jorger Medina SUI
SUI
 
-21 F 39.4m 37.2m   754.21
13 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 36.1m   643.10 643.10
14 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 33.1m   542.09 542.09
15 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 32.9m   535.35 535.35
16 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 30.9m   468.01 468.01
17 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 30.7m   461.28  
18 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 28.6m   390.57 390.57
19 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 28.3m   380.47 380.47
20 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 27.8m   363.64 363.64

Under 21 Men Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 64.3m 61.7m 1000.00 1000.00
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 56.7m 59.9m 888.04 888.04
3 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 56.2m 59.4m 875.32 875.32
4 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 57.5m 58.8m 860.05 860.05
5 (23) Blomqvist Felix SWE
SWE
 
-21 M 59.3m 58.6m   872.77
6 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 58.9m 57.4m 862.60 862.60
7 (30) Arefiev Egor RUS
RUS
 
-21 M 54.3m 55.0m   763.36
8 (39) Tornquist Tim SWE
SWE
 
-21 M 49.9m 53.3m   720.10
9 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 50.2m 53.0m 712.47 712.47
9 (12) Nedeau Tanguy FRA
FRA
 
-21 M 51.3m 53.0m   712.47
11 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 50.9m 51.9m 684.48 684.48
12 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 48.7m 50.1m 638.68 638.68
13 (11) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-21 M 48.5m     597.96
14 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 45.9m   531.81 531.81
15 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 45.7m   526.72  
16 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 44.2m   488.55 488.55
17 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 43.6m   473.28 473.28
18 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 40.4m   391.86 391.86
19 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 39.5m   368.96 368.96
20 (37) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-21 M 36.5m     292.62
21 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 31.3m   160.31  
22 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 28.7m   94.15 94.15

Under 21 Ladies Overall Results

- 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (61) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-21 F 966.29 906.33 989.90 2862.52
2 (60) Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
-21 F 853.93 1000.00 784.51 2638.44
3 (58) Moulanier Marie-Lou FRA
FRA
 
-21 F 966.29 575.20 1000.00 2541.49
4 (70) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-21 F 831.46 674.14 932.66 2438.26
5 (63) Anguenot Ines FRA
FRA
 
-21 F 876.40 664.91 845.12 2386.43
6 (47) Lexer Alissa AUT
AUT
 
-21 F 865.17 456.46 959.60 2281.23
7 (65) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-21 F 876.40 554.09 760.94 2191.43
8 (55) Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
-21 F 1000.00 617.41 535.35 2152.76
9 (64) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-21 F 865.17 693.93 542.09 2101.19
10 (66) Niederbaumer Kim Helen GER
GER
 
-21 F 910.11 405.01 760.94 2076.06
11 (59) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-21 F 842.70 514.51 643.10 2000.31
12 (57) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-21 F 629.21 732.19 390.57 1751.97
13 (48) Groznova Olga RUS
RUS
 
-21 F 584.27 620.05 468.01 1672.33
14 (68) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-21 F 606.74 552.77 363.64 1523.15
15 (44) Rolvers Lieke NED
NED
 
-21 F 629.21 382.59 380.47 1392.27
16 *(73) Fearn Georgia *GBR
GBR
 
-21 F 471.91 245.38 461.28 1178.57

Under 21 Men Overall Results

- 31/07/2019 - 04/08/2019
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (29) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-21 M 857.14 1000.00 1000.00 2857.14
2 (80) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-21 M 1000.00 838.07 888.04 2726.11
3 (33) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-21 M 938.78 899.22 712.47 2550.47
4 (69) Basic Carlo AUT
AUT
 
-21 M 897.96 596.04 862.60 2356.60
5 (71) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-21 M 744.90 713.18 860.05 2318.13
6 (77) Rauchenwald Luca AUT
AUT
 
-21 M 795.92 488.37 875.32 2159.61
7 (14) Davies Arron GBR
GBR
 
-21 M 979.59 435.83 684.48 2099.90
8 (75) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-21 M 877.55 683.03 531.81 2092.39
9 (32) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-21 M 806.12 693.37 488.55 1988.04
10 (54) Antonau Anton BLR
BLR
 
-21 M 806.12 587.42 473.28 1866.82
11 *(84) Westlund Charlie *SWE
SWE
 
-21 M 908.16 298.88 526.72 1733.76
12 (78) Turp Benjamin GBR
GBR
 
-21 M 806.12 474.59 368.96 1649.67
13 (45) Hof Tycho NED
NED
 
-21 M 612.24 288.54 638.68 1539.46
14 *(72) Chornyy Ivan *UKR
UKR
 
-21 M 479.59 394.49 160.31 1034.39
15 (67) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-21 M 102.04 559.86 94.15 756.05
16 (49) Straltsou Ilya BLR
BLR
 
-21 M 91.84 211.02 391.86 694.72

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved