Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee
Idasee - 23/24 Aug 2014 2014

Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee - Individual classification

Deutsche Meisterschaften Seilbahn 2014 auf dem Idasee

Junior Girls under 19 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Bossow Isabel *GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00
(Tie break: 6.00/55/14.25)
     
2 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2.50/46 5.00/55/16.00
(Tie break: 3.00/55/14.25)
     
3 Spiers Dörthe *GER
GER
 
4.25/55/18.25 2.50/46      

Junior Boys under 19 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3.50/58/14.25 5.00/58/14.25
(Tie break: 6.00/58/14.25)
     
2 Renz Manuel *GER
GER
 
3.00/58/16.00 5.00/58/14.25
(Tie break: 5.00/58/14.25)
     
3 Heinicke Niklas *GER
GER
 
5.00/58/18.25 3.00/58/14.25      
4 Koelle Jan *GER
GER
 
5.00/58/18.25 1.00/58/14.25      
5 Prigge Max *GER
GER
 
5.00/58/18.25 5.50/58/18.25      
6 Ahbeck Marius *GER
GER
 
5.50/49        

Open Ladies D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
3 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      

Open Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Herrmann Simon GER
GER
 
1.50/58/9.75 4.50/58/9.75      
2 Schimanski Marius GER
GER
 
4.00/58/11.25 2.00/58/9.75      
3 Weiland Christian *GER
GER
 
3.00/58/12.00 2.00/58/9.75      
4 Schermer Helge GER
GER
 
5.00/58/10.75 3.50/58/10.25      
5 Scherer Julian *GER
GER
 
4.50/58/12.00 3.00/58/11.25      
6 Zinser Daniel GER
GER
 
1.00/58/12.00        
7 Pech Bjoern GER
GER
 
5.00/58/14.25        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
5.50/52        
9 Maltzahn Daniel GER
GER
 
4.25/52        
10 Klein Rene GER
GER
 
3.00/52        

Senior 1 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
3.25/55/14.25 3.00/55/11.25      
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
3 Koenig Gunther *GER
GER
 
5.00/55/18.25 5.00/55/14.25      
4 Graw Martin *GER
GER
 
3.50/55/13.00        

Senior 2 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schnugg Roland *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
2 Weiland Michael *GER
GER
 
2.50/55/16.00 4.00/55/13.00      
3 Baltes Dieter *GER
GER
 
5.00/55/14.25 3.25/55/14.25      
4 Rabe Jan *GER
GER
 
4.50/55/18.25 3.00/55/14.25      
5 Usinger Jürgen *GER
GER
 
3.00/55/14.25 3.50/55/16.00      
6 Koch Dieter *GER
GER
 
5.50/46        

Senior 3 Men D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Kowalkowski Marian *GER
GER
 
4.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
2 Reischl Herbert *GER
GER
 
5.00/43 3.00/43      

Junior Girls under 19 D2 Slalom NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
3.00/52 4.00/49      

Open Ladies D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3.00/55/13.00 2.50/55/13.00      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
3.00/55/18.25 4.50/55/16.00      

Open Men D2 Slalom NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
3.00/46 5.00/55/18.25      

Junior Girls under 19 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2520 2680      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
1750 1770      

Junior Boys under 19 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3500 4330      
2 Prigge Max *GER
GER
 
3620 4130      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
3170 3350      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
4130 2950      
5 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
990 790      

Open Ladies D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      

Open Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
7940 7920      
2 Pech Bjoern GER
GER
 
7380 6380      
3 Scherer Julian *GER
GER
 
6270 5390      
4 Bruenjes Jan *GER
GER
 
6070 4760      
5 Klein Rene GER
GER
 
5480 4680      
6 Herrmann Simon GER
GER
 
5470        
7 Schermer Helge GER
GER
 
3680        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
3480        
9 Zinser Daniel GER
GER
 
2860        
10 Maltzahn Daniel GER
GER
 
1980        

Senior 1 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
2040        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
1520        

Senior 2 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Usinger Jürgen *GER
GER
 
670 610      

Senior 3 Ladies D1 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Tricks GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
1530 1930      

Open Ladies D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3840 3230      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
1670 2100      

Open Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
1100 1440      

Senior 3 Ladies D2 Tricks Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Tricks NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
29.7m 29.0m      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
26.3m 25.8m      

Junior Boys under 19 D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
39.4m 42.2m      
2 Prigge Max *GER
GER
 
36.4m 37.0m      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
36.4m 36.4m      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
33.1m 35.2m      
5 Koelle Jan *GER
GER
 
27.3m 27.4m      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
24.9m        

Open Ladies D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      

Open Men D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
51.9m 54.7m      
2 Senge Robin *GER
GER
 
49.8m 53.4m      
3 Maltzahn Daniel GER
GER
 
52.9m 53.3m      
4 Zinser Daniel GER
GER
 
51.3m 50.4m      
5 Pech Bjoern GER
GER
 
48.2m 46.4m      
6 Scherer Julian *GER
GER
 
45.8m        
7 Schermer Helge GER
GER
 
42.1m        
8 Klein Rene GER
GER
 
41.6m        
9 Herrmann Simon GER
GER
 
34.0m        

Senior 1 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Jump GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
26.4m        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
25.6m        

Senior 2 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Open Ladies D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
28.0m 26.9m      
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
26.4m 23.7m      

Open Men D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Jump NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
-19 F 872.34 1000.00 1000.00 2872.34
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
-19 F 1000.00 660.45 862.35 2522.80

Junior Boys under 19 D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Klein Max *GER
GER
 
-19 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Heinicke Niklas *GER
GER
 
-19 M 957.45 953.81 782.61 2693.87
3 Renz Manuel *GER
GER
 
-19 M 1000.00 773.67 819.88 2593.55
4 Prigge Max *GER
GER
 
-19 M 755.32 953.81 838.51 2547.64

Open Ladies D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Vogt Sarah GER
GER
 
Ope F 602.94 1000.00 1000.00 2602.94

Open Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schimanski Marius GER
GER
 
Ope M 967.32 1000.00 1000.00 2967.32
2 Scherer Julian *GER
GER
 
Ope M 745.10 789.67 775.82 2310.59
3 Pech Bjoern GER
GER
 
Ope M 535.95 929.47 836.27 2301.69
4 Herrmann Simon GER
GER
 
Ope M 1000.00 688.92 478.59 2167.51
5 Schermer Helge GER
GER
 
Ope M 908.50 463.48 682.62 2054.60
6 Zinser Daniel GER
GER
 
Ope M 640.52 360.20 914.36 1915.08
7 Klein Rene GER
GER
 
Ope M 39.22 690.18 670.03 1399.43
8 Maltzahn Daniel GER
GER
 
Ope M 55.56 249.37 964.74 1269.67

Senior 1 Ladies D1 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
Se1 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
Se1 M 882.35 745.10 951.22 2578.67

Senior 2 Ladies D1 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D1 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Girls under 19 D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
-19 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Open Ladies D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
Ope F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
Ope F 766.67 546.88 911.11 2224.66

Open Men D2 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Ladies D2 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 1 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Ladies D2 Overall Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 2 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Ladies D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men D2 Overall NED Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
5.00/58/18.25 2.25/58/16.00      
2 Koelle Nils *GER
GER
 
4.50/52 3.00/58/18.25      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
5.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
3.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
2.50/55/18.25 1.25/55/18.25      
6 Koelle Philipp *GER
GER
 
4.00/52        
7 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43        

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Danlowski Nina *GER
GER
 
4.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
2 Hannes Cassandra *GER
GER
 
4.50/43 4.50/46      
3 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
2.00/49 1.00/46      
4 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40        

Junior Boys under 15 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
5.00/58/18.25 2.25/58/16.00      
2 Koelle Nils *GER
GER
 
4.50/52 3.00/58/18.25      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
5.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
3.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
2.50/55/18.25 1.25/55/18.25      

Junior Girls under 15 D1 Slalom GER Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Danlowski Nina *GER
GER
 
4.00/55/18.25 2.50/55/18.25      
2 Hannes Cassandra *GER
GER
 
4.50/43 4.50/46      
3 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
2.00/49 1.00/46      

Junior Boys under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Juniors under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40 3.00/43      
2 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3.50/58/14.25 5.00/58/14.25
(Tie break: 6.00/58/14.25)
     
2 Renz Manuel *GER
GER
 
3.00/58/16.00 5.00/58/14.25
(Tie break: 5.00/58/14.25)
     
3 Heinicke Niklas *GER
GER
 
5.00/58/18.25 3.00/58/14.25      
4 Koelle Jan *GER
GER
 
5.00/58/18.25 1.00/58/14.25      
5 Prigge Max *GER
GER
 
5.00/58/18.25 5.50/58/18.25      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
5.00/55/18.25        
7 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
3.00/52        
8 Ahbeck Marius *GER
GER
 
5.50/49        

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Bossow Isabel *GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00
(Tie break: 6.00/55/14.25)
     
2 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2.50/46 5.00/55/16.00
(Tie break: 3.00/55/14.25)
     
3 Spiers Dörthe *GER
GER
 
4.25/55/18.25 2.50/46      

Open Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Herrmann Simon GER
GER
 
1.50/58/9.75 4.50/58/9.75      
2 Schimanski Marius GER
GER
 
4.00/58/11.25 2.00/58/9.75      
3 Weiland Christian *GER
GER
 
3.00/58/12.00 2.00/58/9.75      
4 Schermer Helge GER
GER
 
5.00/58/10.75 3.50/58/10.25      
5 Scherer Julian *GER
GER
 
4.50/58/12.00 3.00/58/11.25      
6 Zinser Daniel GER
GER
 
1.00/58/12.00        
7 Pech Bjoern GER
GER
 
5.00/58/14.25        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
5.50/52        
9 Maltzahn Daniel GER
GER
 
4.25/52        
10 Klein Rene GER
GER
 
3.00/52        

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3.00/55/12.00 4.50/55/12.00      
3 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
4 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      
5 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3.00/55/13.00        
6 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
3.00/55/18.25        

Senior 2 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schnugg Roland *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
2 Weiland Michael *GER
GER
 
2.50/55/16.00 4.00/55/13.00      
3 Baltes Dieter *GER
GER
 
5.00/55/14.25 3.25/55/14.25      
4 Rabe Jan *GER
GER
 
4.50/55/18.25 3.00/55/14.25      
5 Usinger Jürgen *GER
GER
 
3.00/55/14.25 3.50/55/16.00      
6 Koch Dieter *GER
GER
 
5.50/46        
7 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
3.00/46        

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
3.25/55/14.25 3.00/55/11.25      
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
5.00/55/13.00 3.00/55/12.00      
3 Koenig Gunther *GER
GER
 
5.00/55/18.25 5.00/55/14.25      
4 Graw Martin *GER
GER
 
3.50/55/13.00        

Senior 3 Men Slalom Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Kowalkowski Marian *GER
GER
 
4.50/55/18.25 5.00/55/18.25      
2 Reischl Herbert *GER
GER
 
5.00/43 3.00/43      

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Hannes Cassandra *GER
GER
 
170 420      
2 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
400 290      
3 Danlowski Nina *GER
GER
 
410 200      
4 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
490        

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
1890 2180      
2 Astner Felix *GER
GER
 
2090 2160      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
2220 2100      
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
1020 1020      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
550 420      
6 Potze Ernesto *NED
NED
 
290        

Junior Boys under 15 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
1890 2180      
2 Astner Felix *GER
GER
 
2090 2160      
3 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
2220 2100      
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
1020 1020      
5 Koenig Jonathan *GER
GER
 
550 420      

Junior Boys under 15 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
290 290      

Junior Girls under 15 D1 Tricks GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Hannes Cassandra *GER
GER
 
170 420      
2 Hillenbrand Laura *GER
GER
 
400 290      
3 Danlowski Nina *GER
GER
 
410 200      

Junior Girls under 15 D2 Tricks NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
490 750      

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
3500 4330      
2 Prigge Max *GER
GER
 
3620 4130      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
3170 3350      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
4130 2950      
5 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
990 790      
6 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
1530        

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
2520 2680      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
1750 1770      

Open Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
7940 7920      
2 Pech Bjoern GER
GER
 
7380 6380      
3 Scherer Julian *GER
GER
 
6270 5390      
4 Bruenjes Jan *GER
GER
 
6070 4760      
5 Klein Rene GER
GER
 
5480 4680      
6 Herrmann Simon GER
GER
 
5470        
7 Schermer Helge GER
GER
 
3680        
8 Dieck Felix *GER
GER
 
3480        
9 Zinser Daniel GER
GER
 
2860        
10 Maltzahn Daniel GER
GER
 
1980        

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
2040        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
1520        

Senior 2 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Usinger Jürgen *GER
GER
 
670 610      
2 Jettinghoff Marcel *NED
NED
 
1100        

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3430 8750      
2 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      
3 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
3840        
4 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
1670        

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Girls under 15 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Klein Max *GER
GER
 
39.4m 42.2m      
2 Prigge Max *GER
GER
 
36.4m 37.0m      
3 Renz Manuel *GER
GER
 
36.4m 36.4m      
4 Heinicke Niklas *GER
GER
 
33.1m 35.2m      
5 Koelle Jan *GER
GER
 
27.3m 27.4m      
6 Ehlmann Lukas *GER
GER
 
24.9m        
7 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Ittensohn Tanja *GER
GER
 
29.7m 29.0m      
2 Bossow Isabel *GER
GER
 
26.3m 25.8m      

Open Men Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schimanski Marius GER
GER
 
51.9m 54.7m      
2 Senge Robin *GER
GER
 
49.8m 53.4m      
3 Maltzahn Daniel GER
GER
 
52.9m 53.3m      
4 Zinser Daniel GER
GER
 
51.3m 50.4m      
5 Pech Bjoern GER
GER
 
48.2m 46.4m      
6 Scherer Julian *GER
GER
 
45.8m        
7 Schermer Helge GER
GER
 
42.1m        
8 Klein Rene GER
GER
 
41.6m        
9 Herrmann Simon GER
GER
 
34.0m        

Open Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
37.6m        
3 Van De Crommert Linda *NED
NED
 
28.0m        
4 Elsendoorn Puck *NED
NED
 
26.4m        

Senior 1 Men Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Schiewe Rolf *GER
GER
 
26.4m        
2 Jelonneck Thorsten *GER
GER
 
25.6m        

Senior 2 Men Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Senior 3 Men Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Open Ladies Tricks open GER Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3430 8750      
2 Vogt Sarah GER
GER
 
1750 1530      

Junior Girls under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 De Leijer Jasmijn *NED
NED
 
5.00/40 3.00/43      

Junior Boys under 15 D2 Slalom NED Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Potze Ernesto *NED
NED
 
5.50/43 4.50/43      

Open Ladies Slalom GER open Results

Homologation: Not homologated - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Wittenbrock Jana GER
GER
 
2.00/55/10.25 1.00/55/10.25      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
3.00/55/12.00 4.50/55/12.00      
3 Mallwitz Chantal *GER
GER
 
5.50/55/14.25 2.50/55/13.00      
4 Vogt Sarah GER
GER
 
5.00/55/14.25 5.00/55/16.00      

Junior Boys under 15 D1 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Boys under 15 D1 Jump Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Astner Felix *GER
GER
 
24.5m 22.7m      
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
20.8m 20.7m      
3 Koelle Philipp *GER
GER
 
16.7m 19.0m      
4 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
19.1m 18.2m      

Junior Boys under 15 D2 Jump Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014

Junior Boys under 19 D2 Jump NED Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Round 2 NED      
1 Van De Waarsenburg Dennis *NED
NED
 
21.5m        

Open Ladies Jump GER open Results

Homologation: Normal - 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Preliminary Round Final Round GER      
1 Vogt Sarah GER
GER
 
23.5m 19.4m      
2 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
37.6m        

Open Ladies Overall GER open Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Meier-Gromyko Julia BLR
BLR
 
Ope F 772.06 1000.00 1000.00 2772.06
2 Vogt Sarah GER
GER
 
Ope F 602.94 200.00 489.13 1292.07

Junior Boys under 15 Overall GER Results

- 23/08/2014 - 24/08/2014
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Astner Felix *GER
GER
 
-15 M 1000.00 972.97 1000.00 2972.97
2 Wiedewild Janosch *GER
GER
 
-15 M 802.26 1000.00 848.98 2651.24
3 Meier Finn-Maximilian *GER
GER
 
-15 M 745.76 981.98 779.59 2507.33
4 Koelle Philipp *GER
GER
 
-15 M 632.77 459.46 775.51 1867.74

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved