2011 Europe & Africa YOUTH CHAMPIONSHIPS
Dnipropetrovsk - 24/28 Aug 2011 2011

2011 Europe & Africa YOUTH CHAMPIONSHIPS - Individual classification

2011 Europe & Africa YOUTH CHAMPIONSHIPS

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Bagnoli Alice ITA ITA -14 F 2.50/55/13.00 3.50/55/13.00   887.64
2 Paturel Alizée SUI SUI -14 F 2.00/55/13.00 1.00/55/13.00   853.93
3 Moore Charlotte GBR GBR -14 F 2.00/55/14.25 2.00/55/14.25   719.10
4 Orlitsch Lisa AUT AUT -14 F 4.00/55/16.00 2.00/55/14.25   719.10
5 Daniil Ioli GRE GRE -14 F 2.50/55/13.00 0.50/55/14.25   865.17
6 Bonnemann Carlotta GER GER -14 F 2.00/55/16.00 3.00/55/16.00   606.74
7 Paschou Alexandra GRE GRE -14 F 3.50/55/16.00 0.50/55/16.00   617.98
8 Vareva Maria RUS RUS -14 F 5.00/55/16.00 3.50/55/18.25   651.69
9 Dietrich Amanda DEN DEN -14 F 4.50/55/18.25 2.00/55/18.25   505.62
10 Perrault Philippine FRA FRA -14 F 0.50/55/13.00 1.00/52   820.22
11 Danisheuskaya Aliaksandra BLR BLR -14 F 3.00/55/18.25     471.91
12 Ivlyushkina Olga UKR UKR -14 F 2.00/55/18.25     449.44
13 Outram Sanchia GBR GBR -14 F 0.50/55/18.25     415.73
14 Taliaronak Aliaksandra BLR BLR -14 F 2.00/52     314.61
15 Huisman Pemm NED NED -14 F 1.00/52     292.13
16 Soerensen Helene Hogh DEN DEN -14 F 0.00/46      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Le Bozec Benjamin *FRA FRA -14 M 2.50/55/13.00 4.50/55/12.00   861.70
2 Daniil Dany GRE GRE -14 M 0.50/55/12.00 1.00/55/12.00   787.23
3 Anguenot Leo FRA FRA -14 M 3.00/55/13.00 1.00/55/12.00   787.23
4 Hazelwood Robert GBR GBR -14 M 1.00/55/13.00 2.00/55/13.00   680.85
5 Galvin Barry Jnr IRL IRL -14 M 5.00/55/14.25 0.50/55/13.00   648.94
6 Malinovskiy Evgeniy RUS RUS -14 M 2.50/55/14.25 4.50/55/14.25   606.38
7 Rutkovski Artur BLR BLR -14 M 0.50/55/13.00 0.50/55/14.25   648.94
8 Narciso Antonio Maria POR POR -14 M 0.50/55/12.00 4.00/55/18.25   776.60
9 Burke Thomas GBR GBR -14 M 0.50/55/13.00 1.50/55/18.25   648.94
10 Suslov Grigoriy RUS RUS -14 M 3.00/55/14.25 1.50/55/18.25   574.47
11 Galvin Daniel IRL IRL -14 M 2.00/55/14.25
(Tie break: 2.00/55/14.25)
1.50/55/18.25   553.19
12 Antonau Anton BLR BLR -14 M 2.00/55/13.00 1.00/55/18.25   680.85
13 Techoueyres Aris GRE GRE -14 M 2.00/55/14.25
(Tie break: 5.00/55/16.00)
    553.19
14 Bordier Lindsay FRA FRA -14 M 2.00/55/14.25
(Tie break: 2.50/55/16.00)
    553.19
15 Gustavsson-Lejonstål Fabian SWE SWE -14 M 2.00/55/14.25     553.19
16 Grassi Simone ITA ITA -14 M 1.50/55/14.25     542.55
17 Bogne Jakob SWE SWE -14 M 0.50/55/14.25     521.28
17 Schutte Louis RSA RSA -14 M 0.50/55/14.25     521.28
19 Caldarola Francesco ITA ITA -14 M 0.00/55/14.25     510.64
19 Loft Thomas DEN DEN -14 M 0.00/55/14.25     510.64
21 Nosachev Evgeny RUS RUS -14 M 4.00/55/16.00     468.09
22 Marenzi Edoardo ITA ITA -14 M 1.50/55/16.00     414.89
23 Basic Carlo AUT AUT -14 M 2.00/55/18.25     297.87
24 Vigezzi Enzo FRA FRA -14 M 0.00/55/18.25     255.32
25 Hof Tycho NED NED -14 M 3.50/52     202.13
26 Fil'Chenko Danylo UKR UKR -14 M 4.50/49     95.74
27 Samoilov Alexander UKR UKR -14 M 1.50/49     31.91
28 Blomqvist Felix SWE SWE -14 M 0.50/49     10.64

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Poulain-Ferarios Camille FRA FRA -17 F 5.00/55/12.00 2.00/55/12.00   931.82
2 Cespivova Anna CZE CZE -17 F 3.00/55/13.00 1.50/55/12.00   852.27
3 Simoes Marta POR POR -17 F 1.00/55/12.00 0.50/55/12.00   840.91
4 Bonnemann Giannina GER GER -17 F 2.00/55/12.00 3.50/55/13.00   863.64
5 Straltsova Hanna BLR BLR -17 F 3.50/55/13.00 2.50/55/13.00   761.36
6 Lichtle Alexia *FRA FRA -17 F 2.00/55/13.00 2.50/55/13.00   738.64
7 Granhus Thea Caroline NOR NOR -17 F 0.50/55/13.00 2.50/55/13.00   738.64
8 Bonnemann Chiara GER GER -17 F 4.00/55/13.00 1.50/55/13.00   772.73
9 Phily Laura FRA FRA -17 F 3.00/55/13.00 4.50/55/14.25   750.00
10 Salmina Mara AUT AUT -17 F 4.50/55/14.25 3.50/55/14.25   647.73
11 Geuther Aline SUI SUI -17 F 2.50/55/14.25 2.50/55/16.00   602.27
12 Svecova Katerina CZE CZE -17 F 2.00/55/14.25 1.00/55/18.25   590.91
13 Christoforou Christina CYP CYP -17 F 0.00/55/14.25     545.45
13 Grosset Janin Anna *FRA FRA -17 F 0.00/55/14.25     545.45
13 Panagopoulou Alkmini GRE GRE -17 F 0.00/55/14.25     545.45
16 Savina Polina RUS RUS -17 F 4.50/55/16.00     511.36
17 Cogne Tatiana SUI SUI -17 F 4.00/55/16.00     500.00
17 Koulouri Chara GRE GRE -17 F 4.00/55/16.00     500.00
19 Dietrich Sarah DEN DEN -17 F 3.50/55/16.00     488.64
20 Rader Laura AUT AUT -17 F 2.50/55/16.00     465.91
21 Bondo Frederikke DEN DEN -17 F 2.00/55/16.00     454.55
22 Williams Lauren GBR GBR -17 F 0.50/55/16.00     420.45
23 Panagopoulou Sofia GRE GRE -17 F 2.50/55/18.25     329.55
24 Vorona Maria RUS RUS -17 F 1.50/49     34.09
25 Kisialiova Katsiaryna BLR BLR -17 F 0.50/49     11.36
26 Wharton Charlotte GBR GBR -17 F 0.00/49      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Caruso Brando ITA ITA -17 M 3.00/58/11.25 0.50/58/10.75   970.00
2 Llewellyn Dorien AUT AUT -17 M 2.00/58/11.25 2.50/58/11.25   890.00
3 Van Der Merwe Eamon RSA RSA -17 M 0.00/58/11.25 3.00/58/12.00   840.00
4 Dailland Tanguy FRA FRA -17 M 5.00/58/12.00 2.50/58/12.00   820.00
5 Meisner Viktor CZE CZE -17 M 3.00/58/13.00 1.50/58/12.00   750.00
6 Jollivet Maxence FRA FRA -17 M 0.00/58/12.00 5.50/58/13.00   720.00
7 Nathanail Yiannis *GRE GRE -17 M 3.00/58/12.00 4.00/58/13.00   780.00
8 Hruby Libor CZE CZE -17 M 3.00/58/13.00 4.00/58/13.00   680.00
9 Vasko Alexander SVK SVK -17 M 5.50/58/13.00 0.50/58/13.00   710.00
10 Shpak Stsiapan BLR BLR -17 M 3.50/58/13.00 2.50/58/14.25   670.00
11 Turp William GBR GBR -17 M 2.00/58/12.00 0.50/58/16.00   760.00
12 Kinnane David *GBR GBR -17 M 0.50/58/12.00 0.50/58/16.00   730.00
13 Berio Edoardo ITA ITA -17 M 2.50/58/13.00     650.00
13 Pajni Gianmarco ITA ITA -17 M 2.50/58/13.00     650.00
15 Ingemann T. Jensen Rasmus DEN DEN -17 M 2.00/58/13.00     640.00
15 Stokes James RSA RSA -17 M 2.00/58/13.00     640.00
15 Weichhart Andreas AUT AUT -17 M 2.00/58/13.00     640.00
18 Schultz-Soerensen Victor DEN DEN -17 M 1.50/58/13.00     630.00
19 Hynek Radovan SVK SVK -17 M 1.00/58/13.00     620.00
19 Poole Thomas GBR GBR -17 M 1.00/58/13.00     620.00
21 Labkovich Ilya BLR BLR -17 M 0.50/58/13.00     610.00
22 Donatiu Viñas Lluís ESP ESP -17 M 4.50/58/14.25     570.00
23 Piron Theo *FRA FRA -17 M 4.00/58/14.25     560.00
24 Noguera Vergés Alvar ESP ESP -17 M 3.00/58/14.25     540.00
24 Trushechkin Andrey RUS RUS -17 M 3.00/58/14.25     540.00
26 Fisher Travis RSA RSA -17 M 2.00/58/14.25     520.00
27 Stadlbaur Vincent SUI SUI -17 M 1.50/58/14.25     510.00
28 Lagadec Jean *FRA FRA -17 M 0.00/58/14.25     480.00
29 Chionis Nikolas GRE GRE -17 M 4.50/58/16.00     450.00
30 Simplicio Joao POR POR -17 M 1.50/58/16.00     390.00
31 Borika Elia SUI SUI -17 M 2.50/58/18.25     290.00
32 Rublevskiy Daniil UKR UKR -17 M 0.00/55/18.25     120.00
33 Gravander Daniel SWE SWE -17 M 3.50/52     70.00
34 Teigen Richard NOR NOR -17 M 1.50/52     30.00

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Bagnoli Alice ITA ITA -14 F 5510 5260   837.39
2 Ivlyushkina Olga UKR UKR -14 F 4910 5160   784.19
3 Maksimenkova Sofia UKR UKR -14 F 4600 4300   699.09
4 Danisheuskaya Aliaksandra BLR BLR -14 F 3560 3990   606.38
5 Pirozhenko Anna *UKR UKR -14 F 3820 3800   580.55
6 Taliaronak Aliaksandra BLR BLR -14 F 3380 3750   569.91
7 Moore Charlotte GBR GBR -14 F 3730 3730   566.87
8 Brunel Emma *FRA FRA -14 F 3190 3700   562.31
9 Odintsova Anna *RUS RUS -14 F 3720 3070   565.35
10 Kuzmenko Ksenia *UKR UKR -14 F 3260 2600   495.44
11 Perrault Philippine FRA FRA -14 F 2970 2420   451.37
12 Daniil Ioli GRE GRE -14 F 3550 1400   539.51
13 Paschou Alexandra GRE GRE -14 F 2740     416.41
14 Bonnemann Carlotta GER GER -14 F 1980     300.91
15 Outram Sanchia GBR GBR -14 F 1760     267.48
16 Huisman Pemm NED NED -14 F 1700     258.36
17 Vareva Maria RUS RUS -14 F 1310     199.09
18 Orlitsch Lisa AUT AUT -14 F 1160     176.29
19 De Jongh Hannah RSA RSA -14 F 1140     173.25
20 Paturel Alizée SUI SUI -14 F 970     147.42

Under 14 Boys Tricks ResultsUnder 14 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Anguenot Leo FRA FRA -14 M 5530 5270   736.35
2 Antonau Anton BLR BLR -14 M 4590 4800   639.15
3 Gustavsson-Lejonstål Fabian SWE SWE -14 M 4350 4410   587.22
4 Grassi Simone ITA ITA -14 M 3390 4400   585.89
5 Galvin Barry Jnr IRL IRL -14 M 4220 4270   568.58
6 Fil'Chenko Danylo UKR UKR -14 M 6850 4190   912.12
7 Techoueyres Aris GRE GRE -14 M 3980 3980   529.96
8 Marenzi Edoardo ITA ITA -14 M 3270 3590   478.03
9 Suslov Grigoriy RUS RUS -14 M 3920 3530   521.97
10 Blomqvist Felix SWE SWE -14 M 3030 3510   467.38
11 Samoilov Alexander UKR UKR -14 M 4490 3360   597.87
12 Basic Carlo AUT AUT -14 M 3340 3120   444.74
13 Hazelwood Robert GBR GBR -14 M 2830     376.83
14 Rutkovski Artur BLR BLR -14 M 2740     364.85
15 Bogne Jakob SWE SWE -14 M 2650     352.86
16 Bordier Lindsay FRA FRA -14 M 2370     315.58
17 Daniil Dany GRE GRE -14 M 2290     304.93
18 Caldarola Francesco ITA ITA -14 M 2080     276.96
19 Galvin Daniel IRL IRL -14 M 2040     271.64
20 Vigezzi Enzo FRA FRA -14 M 1830     243.68
21 Burke Thomas GBR GBR -14 M 1810     241.01
22 Malinovskiy Evgeniy RUS RUS -14 M 1720     229.03
23 Nosachev Evgeny RUS RUS -14 M 1200     159.79

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Straltsova Hanna BLR BLR -17 F 4780 5880   672.00
2 Poulain-Ferarios Camille FRA FRA -17 F 5660 5480   646.86
3 Kisialiova Katsiaryna BLR BLR -17 F 4880 5210   595.43
4 Bonnemann Giannina GER GER -17 F 4700 4480   537.14
5 Bonnemann Chiara GER GER -17 F 4140 4340   496.00
6 Savina Polina RUS RUS -17 F 4850 3780   554.29
7 Cespivova Anna CZE CZE -17 F 4400 3750   502.86
8 Wharton Charlotte GBR GBR -17 F 3600 3750   428.57
9 Phily Laura FRA FRA -17 F 5040 2840   576.00
10 Salmina Mara AUT AUT -17 F 3010 2390   344.00
11 Svecova Katerina CZE CZE -17 F 2860     326.86
12 Rader Laura AUT AUT -17 F 2850     325.71
13 Rybak Iryna UKR UKR -17 F 2670     305.14
14 Koulouri Chara GRE GRE -17 F 2440     278.86
15 Shevtsova Eva UKR UKR -17 F 2310     264.00
16 Vorona Maria RUS RUS -17 F 1530     174.86
17 Panagopoulou Sofia GRE GRE -17 F 1230     140.57
18 Williams Lauren GBR GBR -17 F 1110     126.86

Under 17 Boys Tricks ResultsUnder 17 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Labkovich Ilya BLR BLR -17 M 9830 8560   935.30
2 Caruso Brando ITA ITA -17 M 7160 7800   742.15
3 Pajni Gianmarco ITA ITA -17 M 8200 7670   780.21
4 Shpak Stsiapan BLR BLR -17 M 7520 7620   725.02
5 Llewellyn Dorien AUT AUT -17 M 7250 7550   718.36
6 Meisner Viktor CZE CZE -17 M 6190 5480   588.96
7 Vasko Alexander SVK SVK -17 M 5060 5220   496.67
8 Lagadec Jean *FRA FRA -17 M 5620 5190   534.73
9 Dailland Tanguy FRA FRA -17 M 6940 4680   660.32
10 Mikriukov Mikhail RUS RUS -17 M 3850 4290   408.18
11 Poole Thomas GBR GBR -17 M 3750 3660   356.80
12 Hruby Libor CZE CZE -17 M 4330 3290   411.99
13 Noguera Vergés Alvar ESP ESP -17 M 3540     336.82
14 Turp William GBR GBR -17 M 3500     333.02
15 Berio Edoardo ITA ITA -17 M 3470     330.16
16 Hynek Radovan SVK SVK -17 M 3410     324.45
17 Kravchenko Gleb UKR UKR -17 M 3400     323.50
18 Jollivet Maxence FRA FRA -17 M 2570     244.53
19 Donatiu Viñas Lluís ESP ESP -17 M 2210     210.28
19 Weichhart Andreas AUT AUT -17 M 2210     210.28
21 Gravander Daniel SWE SWE -17 M 2070     196.96
22 Trushechkin Andrey RUS RUS -17 M 1580     150.33
23 Fisher Travis RSA RSA -17 M 1290     122.74

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Danisheuskaya Aliaksandra BLR BLR -14 F 28.8m 29.1m   840.30
2 Orlitsch Lisa AUT AUT -14 F 24.9m 27.2m   768.06
3 Taliaronak Aliaksandra BLR BLR -14 F 24.9m 26.9m   756.65
4 Bagnoli Alice ITA ITA -14 F 22.6m 24.2m   653.99
5 Perrault Philippine FRA FRA -14 F 23.5m 23.6m   631.18
6 Moore Charlotte GBR GBR -14 F 18.9m     452.47
7 Daniil Ioli GRE GRE -14 F 18.3m     429.66
8 Huisman Pemm NED NED -14 F 16.4m     357.41
9 Outram Sanchia GBR GBR -14 F 15.9m     338.40
10 Maksimenkova Sofia UKR UKR -14 F 11.0m     152.09

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Blomqvist Felix SWE SWE -14 M 39.5m 40.8m   984.03
2 Anguenot Leo FRA FRA -14 M 33.6m 34.0m   766.77
3 Nosachev Evgeny RUS RUS -14 M 31.6m 33.3m   744.41
4 Hazelwood Robert GBR GBR -14 M 33.6m 33.1m   753.99
5 Antonau Anton BLR BLR -14 M 32.0m 32.3m   712.46
6 Burke Thomas GBR GBR -14 M 31.4m 30.7m   683.71
7 Basic Carlo AUT AUT -14 M 30.5m 29.9m   654.95
8 Bogne Jakob SWE SWE -14 M 29.8m 29.8m   632.59
9 Caldarola Francesco ITA ITA -14 M 29.1m 29.7m   629.39
10 Daniil Dany GRE GRE -14 M 27.7m 28.7m   597.44
11 Vigezzi Enzo FRA FRA -14 M 26.0m 28.1m   578.27
12 Rutkovski Artur BLR BLR -14 M 28.3m 26.4m   584.66
13 Fil'Chenko Danylo UKR UKR -14 M 25.6m     498.40
14 Schutte Louis RSA RSA -14 M 25.2m     485.62
15 Bordier Lindsay FRA FRA -14 M 23.7m     437.70
15 Grassi Simone ITA ITA -14 M 23.7m     437.70
17 Marenzi Edoardo ITA ITA -14 M 21.8m     377.00
18 Galvin Barry Jnr IRL IRL -14 M 21.5m     367.41
19 Galvin Daniel IRL IRL -14 M 19.3m     297.12
20 Suslov Grigoriy RUS RUS -14 M 18.8m     281.15
21 Hof Tycho NED NED -14 M 17.4m     236.42
22 Samoilov Alexander UKR UKR -14 M 16.1m     194.89

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Straltsova Hanna BLR BLR -17 F 41.3m 42.4m   936.51
2 Poulain-Ferarios Camille FRA FRA -17 F 40.3m 40.7m   891.53
3 Bonnemann Giannina GER GER -17 F 39.3m 39.8m   867.72
4 Phily Laura FRA FRA -17 F 38.8m 39.5m   859.79
5 Bonnemann Chiara GER GER -17 F 36.2m 36.3m   775.13
6 Wharton Charlotte GBR GBR -17 F 35.2m 36.3m   775.13
7 Salmina Mara AUT AUT -17 F 34.9m 36.0m   767.20
8 Rader Laura AUT AUT -17 F 31.1m 34.9m   738.10
9 Lichtle Alexia *FRA FRA -17 F 30.9m 34.7m   732.80
10 Kisialiova Katsiaryna BLR BLR -17 F 32.2m 33.1m   690.48
11 Svecova Katerina CZE CZE -17 F 28.6m     571.43
12 Cespivova Anna CZE CZE -17 F 27.6m     544.97
13 Savina Polina RUS RUS -17 F 23.2m     428.57
14 Vorona Maria RUS RUS -17 F 20.9m     367.72
15 Geuther Aline SUI SUI -17 F 20.6m     359.79
16 Williams Lauren GBR GBR -17 F 0.0m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: World record - 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 Weichhart Andreas AUT AUT -17 M 48.7m 49.0m   902.78
2 Turp William GBR GBR -17 M 45.4m 48.4m   888.89
3 Pajni Gianmarco ITA ITA -17 M 46.5m 47.7m   872.69
4 Hruby Libor CZE CZE -17 M 45.6m 47.4m   865.74
5 Berio Edoardo ITA ITA -17 M 46.8m 47.2m   861.11
6 Shpak Stsiapan BLR BLR -17 M 48.5m 46.8m   891.20
7 Paci Alessandro *ITA ITA -17 M 45.2m 45.6m   824.07
8 Llewellyn Dorien AUT AUT -17 M 44.9m 45.5m   821.76
9 Labkovich Ilya BLR BLR -17 M 44.8m 45.5m   821.76
10 Dailland Tanguy FRA FRA -17 M 45.1m 43.2m   812.50
11 Donatiu Viñas Lluís ESP ESP -17 M 43.2m 40.1m   768.52
12 Jollivet Maxence FRA FRA -17 M 45.6m 0.0m   824.07
13 Noguera Vergés Alvar ESP ESP -17 M 42.4m     750.00
14 Vasko Alexander SVK SVK -17 M 42.3m     747.69
15 Caruso Brando ITA ITA -17 M 40.6m     708.33
16 Meisner Viktor CZE CZE -17 M 38.8m     666.67
17 Poole Thomas GBR GBR -17 M 35.1m     581.02
18 Trushechkin Andrey RUS RUS -17 M 31.7m     502.31
19 Hynek Radovan SVK SVK -17 M 25.2m     351.85
20 Mikriukov Mikhail RUS RUS -17 M 24.6m     337.96

Under 14 Girls Overall Results

- 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Bagnoli Alice ITA ITA -14 F 887.64 837.39 653.99 2379.02
2 Danisheuskaya Aliaksandra BLR BLR -14 F 471.91 606.38 840.30 1918.59
3 Perrault Philippine FRA FRA -14 F 820.22 451.37 631.18 1902.77
4 Daniil Ioli GRE GRE -14 F 865.17 539.51 429.66 1834.34
5 Moore Charlotte GBR GBR -14 F 719.10 566.87 452.47 1738.44
6 Orlitsch Lisa AUT AUT -14 F 719.10 176.29 768.06 1663.45
7 Taliaronak Aliaksandra BLR BLR -14 F 314.61 569.91 756.65 1641.17
8 Outram Sanchia GBR GBR -14 F 415.73 267.48 338.40 1021.61
9 Huisman Pemm NED NED -14 F 292.13 258.36 357.41 907.90

Under 14 Boys Overall Results

- 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Anguenot Leo FRA FRA -14 M 787.23 736.35 766.77 2290.35
2 Antonau Anton BLR BLR -14 M 680.85 639.15 712.46 2032.46
3 Hazelwood Robert GBR GBR -14 M 680.85 376.83 753.99 1811.67
4 Daniil Dany GRE GRE -14 M 787.23 304.93 597.44 1689.60
5 Rutkovski Artur BLR BLR -14 M 648.94 364.85 584.66 1598.45
6 Galvin Barry Jnr IRL IRL -14 M 648.94 568.58 367.41 1584.93
7 Burke Thomas GBR GBR -14 M 648.94 241.01 683.71 1573.66
8 Grassi Simone ITA ITA -14 M 542.55 585.89 437.70 1566.14
9 Bogne Jakob SWE SWE -14 M 521.28 352.86 632.59 1506.73
10 Fil'Chenko Danylo UKR UKR -14 M 95.74 912.12 498.40 1506.26
11 Blomqvist Felix SWE SWE -14 M 10.64 467.38 984.03 1462.05
12 Caldarola Francesco ITA ITA -14 M 510.64 276.96 629.39 1416.99
13 Basic Carlo AUT AUT -14 M 297.87 444.74 654.95 1397.56
14 Suslov Grigoriy RUS RUS -14 M 574.47 521.97 281.15 1377.59
15 Nosachev Evgeny RUS RUS -14 M 468.09 159.79 744.41 1372.29
16 Bordier Lindsay FRA FRA -14 M 553.19 315.58 437.70 1306.47
17 Marenzi Edoardo ITA ITA -14 M 414.89 478.03 377.00 1269.92
18 Galvin Daniel IRL IRL -14 M 553.19 271.64 297.12 1121.95
19 Vigezzi Enzo FRA FRA -14 M 255.32 243.68 578.27 1077.27
20 Samoilov Alexander UKR UKR -14 M 31.91 597.87 194.89 824.67

Under 17 Girls Overall Results

- 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Poulain-Ferarios Camille FRA FRA -17 F 931.82 646.86 891.53 2470.21
2 Straltsova Hanna BLR BLR -17 F 761.36 672.00 936.51 2369.87
3 Bonnemann Giannina GER GER -17 F 863.64 537.14 867.72 2268.50
4 Phily Laura FRA FRA -17 F 750.00 576.00 859.79 2185.79
5 Bonnemann Chiara GER GER -17 F 772.73 496.00 775.13 2043.86
6 Cespivova Anna CZE CZE -17 F 852.27 502.86 544.97 1900.10
7 Salmina Mara AUT AUT -17 F 647.73 344.00 767.20 1758.93
8 Rader Laura AUT AUT -17 F 465.91 325.71 738.10 1529.72
9 Savina Polina RUS RUS -17 F 511.36 554.29 428.57 1494.22
10 Svecova Katerina CZE CZE -17 F 590.91 326.86 571.43 1489.20
11 Kisialiova Katsiaryna BLR BLR -17 F 11.36 595.43 690.48 1297.27
12 Vorona Maria RUS RUS -17 F 34.09 174.86 367.72 576.67

Under 17 Boys Overall Results

- 24/08/2011 - 28/08/2011
  Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Llewellyn Dorien AUT AUT -17 M 890.00 718.36 821.76 2430.12
2 Caruso Brando ITA ITA -17 M 970.00 742.15 708.33 2420.48
3 Labkovich Ilya BLR BLR -17 M 610.00 935.30 821.76 2367.06
4 Pajni Gianmarco ITA ITA -17 M 650.00 780.21 872.69 2302.90
5 Dailland Tanguy FRA FRA -17 M 820.00 660.32 812.50 2292.82
6 Shpak Stsiapan BLR BLR -17 M 670.00 725.02 891.20 2286.22
7 Meisner Viktor CZE CZE -17 M 750.00 588.96 666.67 2005.63
8 Turp William GBR GBR -17 M 760.00 333.02 888.89 1981.91
9 Hruby Libor CZE CZE -17 M 680.00 411.99 865.74 1957.73
10 Vasko Alexander SVK SVK -17 M 710.00 496.67 747.69 1954.36
11 Berio Edoardo ITA ITA -17 M 650.00 330.16 861.11 1841.27
12 Jollivet Maxence FRA FRA -17 M 720.00 244.53 824.07 1788.60
13 Weichhart Andreas AUT AUT -17 M 640.00 210.28 902.78 1753.06
14 Noguera Vergés Alvar ESP ESP -17 M 540.00 336.82 750.00 1626.82
15 Poole Thomas GBR GBR -17 M 620.00 356.80 581.02 1557.82
16 Donatiu Viñas Lluís ESP ESP -17 M 570.00 210.28 768.52 1548.80
17 Hynek Radovan SVK SVK -17 M 620.00 324.45 351.85 1296.30
18 Trushechkin Andrey RUS RUS -17 M 540.00 150.33 502.31 1192.64
Live Webcast

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved