International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: TROPHEE DES JOLIES FILLES




Stade Nautique Robert Camut


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Women Overall

Men Tricks
Men Jump
Men Overall

SLALOM all skiers
All skiers Tricks
All skiers Jump

Under 12 Girls,Under 14 Girls Slalom
Under 12 Girls,Under 14 Girls Tricks
Under 12 Girls,Under 14 Girls Jump

Under 17 Girls,Under 21 Women Tricks
Under 17 Girls,Under 21 Women Jump

Under 17 Girls,Under 21 Women,Open Women Slalom

Under 14 Boys,Under 17 Boys,Under 21 Men,Open Men Slalom

All results (pdf)
TROPHEE DES JOLIES FILLES
Stade Nautique Robert Camut - 12/13 Jun 2021

TROPHEE DES JOLIES FILLES - Individual classification

TROPHEE DES JOLIES FILLES

SLALOM all skiers Results

Homologation: Ranking List - 12/06/2021 - 13/06/2021
  Name League   Categ. Round 1 Round 2 Round 3    
1 Morel Melitine BFC
FRA
 
-12 F 0,00/52 1,00/52/14.25      
2 Genelot Valentine BFC
FRA
 
-12 F 0,00/52/14.25 2,00/52/16.00      
3 Ducrot Nicolas BFC
FRA
 
45+ M 2,00/55/11.25 2,00/55/11.25 3,00/55/11.25    
4 Amblard Gael NOR
FRA
 
45+ M 2,00/55/11.25 5,00/55/12.00 1,50/55/11.25    
5 Dupanloup Salma SUI
SUI
 
-14 F 3,00/52/16.00 2,00/52/13.00 2,50/52/14.25    
6 Welter Claire-Lise BFC
FRA
 
Ope F 3,00/55/11.25 5,00/55/12.00 2,25/55/11.25    
7 Verhaeghe-Pellicer Joshua ARHA
FRA
 
-14 M 4,00/34 1,00/55/13.00      
8 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
-14 F 5,00/52/16.00 0,50/52/13.00      
9 Grobet Pernelle SUI
SUI
 
Ope F 2,00/55/11.25 5,00/55/12.00 5,50/55/12.00    
10 Baroni Alexis BFC
FRA
 
Ope M 3,00/58/11.25        
11 Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
-14 M 3,00/55/14.25 2,50/55/14.25 2,00/55/14.25    
12 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
-21 F 4,00/55/12.00 2,50/55/12.00      
13 Bischofberger Oscar GEST
FRA
 
Ope M 0,50/58/11.25 4,50/58/12.00      
14 Amblard Arthur ARHA
FRA
 
-21 M 1,50/37 5,00/58/12.00 4,50/58/12.00    
15 Genelot Mathilde BFC
FRA
 
-21 F 2,00/55/12.00 4,00/55/13.00      
16 Chedal Romain BFC
FRA
 
45+ M 5,00/55/13.00 5,50/55/14.25      
17 Piroli Gilles BFC
FRA
 
45+ M 3,50/55/14.25 4,00/55/13.00 2,00/55/13.00    
18 Vermot-Gaud Olivier BFC
FRA
 
45+ M 4,00/55/13.00   2,00/55/14.25    
19 Amblard Charlotte ARHA
FRA
 
-17 F 3,00/55/14.25 2,00/55/14.25 4,00/55/14.25    
20 Whyte Alisdair SUISSE
SUI
 
55+ M 3,00/55/16.00 3,00/55/16.00      
21 Saconney Jacques Emmanuel BFC
FRA
 
45+ M 4,00/55/14.25        
22 Cheyroux Olivier SUI
SUI
 
35+ M 2,00/55/13.00 5,25/55/14.25      
23 Martini Marie GEST
FRA
 
Ope F 0,00/34 2,00/55/14.25 3,00/55/16.00    
24 Ballot Gerard BFC
FRA
 
55+ M 4,50/55/18.25 5,50/55/18.25 4,25/55/18.25    
25 Hugonin Alexandre ARHA
FRA
 
35+ M 5,00/55/16.00 5,00/55/16.00 5,25/55/14.25    
26 Pimienta-Jacquemard Salome BFC
FRA
 
-14 F 0,00/34 1,00/34 3,00/49    
27 Chedal Emmie BFC
FRA
 
-17 F 4,00/55/18.25 0,50/55/16.00      
28 Paget Marie BFC
FRA
 
-21 F 5,50/52 2,50/55/18.25      
29 Verhaeghe Philippe SUI
SUI
 
55+ M 3,00/49 3,00/49 5,00/49    
30 Gueury Jean BFC
FRA
 
85+ M 5,50/34 4,00/34      

All skiers Tricks Results

Homologation: Ranking List - 12/06/2021 - 13/06/2021
  Name League   Categ. Round 1 Round 2      
1 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
-21 F 5630 5790      
2 Bischofberger Oscar GEST
FRA
 
Ope M 5290 4960      
3 Genelot Mathilde BFC
FRA
 
-21 F 2430 3510      
4 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
-14 F 3350 2690      
5 Amblard Charlotte ARHA
FRA
 
-17 F 2960 2490      
6 Cheyroux Olivier SUI
SUI
 
35+ M 2250 2230      
7 Morel Melitine BFC
FRA
 
-12 F 1850 2000      
8 Chedal Emmie BFC
FRA
 
-17 F 1800 1450      
9 Genelot Valentine BFC
FRA
 
-12 F 1520 1640      
10 Paget Marie BFC
FRA
 
-21 F 1500 1320      
11 Chedal Romain BFC
FRA
 
45+ M 1380 1400      
12 Verhaeghe-Pellicer Joshua ARHA
FRA
 
-14 M 840 980      
13 Pimienta-Jacquemard Salome BFC
FRA
 
-14 F 780 630      

All skiers Jump Results

Homologation: Ranking List - 12/06/2021 - 13/06/2021
  Name League   Categ. Round 1 Round 2      
1 Amblard Arthur ARHA
FRA
 
-21 M 50,8m        
2 Cheyroux Olivier SUI
SUI
 
35+ M 40,7m        
3 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
-21 F 38,8m        
4 Genelot Mathilde BFC
FRA
 
-21 F 33,0m        
5 Verhaeghe-Pellicer Joshua ARHA
FRA
 
-14 M 23,4m        
6 Paget Marie BFC
FRA
 
-21 F 22,4m        
7 Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
-14 M 21,9m        
8 Chedal Romain BFC
FRA
 
45+ M 19,7m        
9 Hugonin Alexandre ARHA
FRA
 
35+ M 19,6m        
10 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
-14 F 18,8m        
11 Chedal Emmie BFC
FRA
 
-17 F 15,6m        
12 Genelot Valentine BFC
FRA
 
-12 F 13,7m        
13 Morel Melitine BFC
FRA
 
-12 F 11,4m        

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved