International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Championnats de France RELEVES 2021




Ski Nautique Muret Clement Ader - SNMCA


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Under 10 Slalom
Under 10 Tricks
Under 10 Jump
Under 10 Overall

Under 12 Slalom GBR
Under 12 Slalom fra
Under 12 Tricks
Under 12 Jump
Under 12 Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks

Under 14 Jump
Under 14 Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Women Slalom
Under 21 Women Jump

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Jump

Under 21 Tricks
Under 21 Overall

All results (pdf)
Championnats de France RELEVES 2021
Ski Nautique Muret Clement Ader - SNMCA - 8/11 Jul 2021

Championnats de France RELEVES 2021 - Individual classification

Championnats de France RELEVES 2021

Under 10 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Nael Tessa ARHA
FRA
 
2,00/46 0,00/37   656,72
2 Conte Lubin NAQU
FRA
 
2,50/43 2,00/43   596,90

Under 12 Slalom GBR Results

Homologation: Normal - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Dautigny Raphael  
GBR
 
3,00/52/14.25 3,00/52/14.25   867,92

Under 12 Slalom fra Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Morel Melitine BFC
FRA
 
2,00/52/14.25 2,50/52/14.25   964,79
2 Poitoux Christmann Charles CLO
FRA
 
4,00/52/16.00 1,00/52/14.25   842,77
3 Saunier Thimote CLO
FRA
 
1,00/52/14.25 0,00/25   842,77
4 Maumy Aurelien APCAC
FRA
 
2,00/52 4,00/52   729,56
5 Neyrac Quentin NAQU
FRA
 
2,50/46 1,50/37   559,75

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
4,00/52/13.00 0,50/52/12.00   991,80
2 Duverger Marie-Lou NAQU
FRA
 
2,00/52/13.00 2,00/52/13.00   918,03
3 Pimienta-Jacquemard Salome BFC
FRA
 
3,50/52 1,50/49   647,54

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Germain Pierre Louis PLL
FRA
 
2,00/55/11.25 4,50/55/12.00   860,47
2 Draux Virgile IDF
FRA
 
5,00/55/13.00 4,00/55/12.00   813,95
3 Garcia Axel NAQU
FRA
 
4,00/55/13.00 5,00/55/13.00   755,81
4 Duplan Fribourg Tristan ARHA
FRA
 
1,50/55/12.00 3,50/55/13.00   784,88
5 Georges Matteo NAQU
FRA
 
1,25/55/12.00 0,00/55/13.00   781,98
6 Gilg Gaspard NAQU
FRA
 
3,00/55/14.25 2,00/55/14.25   662,79
7 Verhaeghe-Pellicer Joshua NAQU
FRA
 
5,00/55/14.25 0,50/55/14.25   686,05
8 Fautrel Pierrick DTOM
FRA
 
1,00/49 1,00/49   11,63

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Curti Clementine IDF
FRA
 
1,50/55/14.25 2,00/55/13.00   800,00
2 Amblard Charlotte ARHA
FRA
 
2,00/55/14.25 1,00/55/13.00   787,10
3 Sniter Mathilde NAQU
FRA
 
4,00/55/14.25 5,00/55/14.25   761,29
4 Chedal Emmie BFC
FRA
 
4,00/55/16.00 2,50/55/16.00   670,97
5 Cortes Emma APCAC
FRA
 
4,50/55/14.25     754,84
6 Chateauneuf Floriane BRE
FRA
 
4,50/55/18.25 1,50/55/16.00   638,71

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Fautrel Sebastien DTOM
FRA
 
4,00/58/12.00 3,00/58/12.00   809,25
2 Souci Benjamin APCAC
FRA
 
3,50/58/12.00 2,50/58/12.00   803,47
3 Lavau Clarens ARHA
FRA
 
4,00/58/12.00 5,00/58/13.00   809,25
4 Morin Antoine ARHA
FRA
 
1,00/58/13.00 3,00/58/13.00   728,32
4 Nicolas Mathis BFC
FRA
 
3,00/58/13.00 3,00/58/13.00   728,32

Under 21 Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
3,00/55/12.00 4,00/55/12.00   875,00
2 Sonier Perrine OCC
FRA
 
1,50/55/12.00 2,00/55/12.00   850,00
3 Curti Oceane IDF
FRA
 
2,50/55/13.00 0,50/55/14.25   781,25
4 Paget Marie BFC
FRA
 
4,00/55/18.25 2,00/55/18.25   575,00

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Morel Benjamin NOR
FRA
 
0,50/58/12.00 3,00/58/11.25
(Tie break: 3,00/58/11.25)
(Tie break: 6,00/58/12.00)
  857,14
2 Nedeau Tanguy NOR
FRA
 
2,00/58/11.25 3,00/58/11.25
(Tie break: 3,00/58/11.25)
(Tie break: 3,50/58/12.00)
  857,14
3 Witczak Thomas NAQU
FRA
 
1,00/58/11.25 1,00/58/11.25   834,29
4 Amblard Arthur ARHA
FRA
 
5,25/58/12.00 3,50/58/12.00   814,29
5 Bordier Lindsay DTOM
FRA
 
3,00/58/12.00 2,00/58/12.00   788,57
6 Draux Hippolyte IDF
FRA
 
4,50/55/18.25     51,43

Under 10 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Conte Lubin NAQU
FRA
 
760 860   192,83
2 Nael Tessa ARHA
FRA
 
490 200   93,51

Under 12 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Morel Melitine BFC
FRA
 
2680 2860   440,68
2 Poitoux Christmann Charles CLO
FRA
 
1600 1330   222,53
3 Neyrac Quentin NAQU
FRA
 
540 770   107,09
4 Maumy Aurelien APCAC
FRA
 
500 580   80,67
5 Saunier Thimote CLO
FRA
 
500   69,54

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Duverger Marie-Lou NAQU
FRA
 
3360 3870   513,26
2 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
4240 1890   562,33
3 Pimienta-Jacquemard Salome BFC
FRA
 
1000 1480   196,29

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Garcia Axel NAQU
FRA
 
7270 8560   927,41
2 Duplan Fribourg Tristan ARHA
FRA
 
8730 7970   945,83
3 Germain Pierre Louis PLL
FRA
 
4230 4560   494,04
4 Verhaeghe-Pellicer Joshua NAQU
FRA
 
2640 2430   286,02
5 Gilg Gaspard NAQU
FRA
 
1800 1030   195,02
6 Georges Matteo NAQU
FRA
 
1250 1510   163,60

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Curti Clementine IDF
FRA
 
2320 2630   297,18
2 Amblard Charlotte ARHA
FRA
 
3080 2250   348,02
3 Sniter Mathilde NAQU
FRA
 
1660 2050   231,64
4 Chedal Emmie BFC
FRA
 
1810 1930   218,08
5 Cortes Emma APCAC
FRA
 
2330   263,28

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Lavau Clarens ARHA
FRA
 
5670 5650   541,03
2 Souci Benjamin APCAC
FRA
 
3910 4280   408,40
3 Morin Antoine ARHA
FRA
 
5130 4150   489,50
4 Nicolas Mathis BFC
FRA
 
3160 2430   301,53

Under 21 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Bordier Lindsay DTOM
FRA
 
10030 8670   859,47
2 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
5310 5590   584,73
3 Sonier Perrine OCC
FRA
 
4230 4290   448,74
4 Paget Marie BFC
FRA
 
740 1270   132,85

Under 10 Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Conte Lubin NAQU
FRA
 
11,2m 10,7m   290,50

Under 12 Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Morel Melitine BFC
FRA
 
14,4m 16,5m   519,80
2 Poitoux Christmann Charles CLO
FRA
 
15,3m 15,9m   346,15
3 Neyrac Quentin NAQU
FRA
 
11,7m 11,1m   199,30

Under 14 Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Duplan Fribourg Tristan ARHA
FRA
 
41,2m 41,5m   944,15
2 Garcia Axel NAQU
FRA
 
40,2m 34,0m   909,57
3 Georges Matteo NAQU
FRA
 
27,2m 28,0m   585,11
4 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
20,4m 21,4m   553,96
5 Verhaeghe-Pellicer Joshua NAQU
FRA
 
22,1m 23,3m   460,11
6 Duverger Marie-Lou NAQU
FRA
 
17,6m 18,3m   442,45
7 Germain Pierre Louis PLL
FRA
 
19,8m 20,5m   385,64

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Sniter Mathilde NAQU
FRA
 
30,9m 26,0m   638,46
2 Curti Clementine IDF
FRA
 
22,7m 21,5m   428,21
3 Chedal Emmie BFC
FRA
 
16,8m 16,0m   276,92
4 Cortes Emma APCAC
FRA
 
26,0m     512,82

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Morin Antoine ARHA
FRA
 
49,2m 51,2m   911,29
2 Souci Benjamin APCAC
FRA
 
41,9m 43,1m   747,98
3 Lavau Clarens ARHA
FRA
 
31,1m 38,5m   655,24
4 Nicolas Mathis BFC
FRA
 
28,1m 32,3m   530,24

Under 21 Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
43,0m 42,0m   800,87
2 Sonier Perrine OCC
FRA
 
40,8m 40,7m   753,25
3 Paget Marie BFC
FRA
 
19,5m 0,00m   292,21

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Qualifications Finale   Overall
1 Bordier Lindsay DTOM
FRA
 
55,0m 53,5m   819,40
2 Amblard Arthur ARHA
FRA
 
49,9m 50,4m   742,47
3 Nedeau Tanguy NOR
FRA
 
49,6m 50,1m   737,46
4 Kulunkian Dreyfus Samuel NAQU
FRA
 
47,8m 47,9m   700,67

Under 10 Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Conte Lubin NAQU
FRA
 
596,90 192,83 290,50 1080,23

Under 12 Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Morel Melitine BFC
FRA
 
964,79 440,68 519,80 1925,27
2 Poitoux Christmann Charles CLO
FRA
 
842,77 222,53 346,15 1411,45
3 Neyrac Quentin NAQU
FRA
 
559,75 107,09 199,30 866,14

Under 14 Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Duplan Fribourg Tristan ARHA
FRA
 
784,88 945,83 944,15 2674,86
2 Garcia Axel NAQU
FRA
 
755,81 927,41 909,57 2592,79
3 Vermot-Gaud Andrea BFC
FRA
 
991,80 562,33 553,96 2108,09
4 Duverger Marie-Lou NAQU
FRA
 
918,03 513,26 442,45 1873,74
5 Germain Pierre Louis PLL
FRA
 
860,47 494,04 385,64 1740,15
6 Georges Matteo NAQU
FRA
 
781,98 163,60 585,11 1530,69
7 Verhaeghe-Pellicer Joshua NAQU
FRA
 
686,05 286,02 460,11 1432,18

Under 17 Girls Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Sniter Mathilde NAQU
FRA
 
761,29 231,64 638,46 1631,39
2 Cortes Emma APCAC
FRA
 
754,84 263,28 512,82 1530,94
3 Curti Clementine IDF
FRA
 
800,00 297,18 428,21 1525,39
4 Chedal Emmie BFC
FRA
 
670,97 218,08 276,92 1165,97

Under 17 Boys Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Morin Antoine ARHA
FRA
 
728,32 489,50 911,29 2129,11
2 Lavau Clarens ARHA
FRA
 
809,25 541,03 655,24 2005,52
3 Souci Benjamin APCAC
FRA
 
803,47 408,40 747,98 1959,85
4 Nicolas Mathis BFC
FRA
 
728,32 301,53 530,24 1560,09

Under 21 Overall Results

- 08/07/2021 - 11/07/2021
  Name League   Slalom Tricks Jump Overall
1 Bordier Lindsay DTOM
FRA
 
788,57 859,47 819,40 2467,44
2 Anguenot Ines ARHA
FRA
 
875,00 584,73 800,87 2260,60
3 Sonier Perrine OCC
FRA
 
850,00 448,74 753,25 2051,99
4 Paget Marie BFC
FRA
 
575,00 132,85 292,21 1000,06

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved