International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org:




Asten Au-see

Livestream von Ausee Cable

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Junior Girls under 19 Slalom
Junior Girls under 19 Tricks
Junior Girls under 19 Jump
Junior Girls under 19 Overall

Junior Boys under 19 Slalom
Junior Boys under 19 Tricks
Junior Boys under 19 Jump
Junior Boys under 19 Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Senior 1 Men Slalom
Senior 1 Men Tricks

All results (pdf)
÷sterreichische Staatsmeisterschaften Junior U19 und O÷. Landesmeisterschaft Open/Sen 1
Asten Au-see - 29 Sep 2018

÷sterreichische Staatsmeisterschaften Junior U19 und O÷. Landesmeisterschaft Open/Sen 1 - Individual classification

÷sterreichische Staatsmeisterschaften Junior U19 und O÷. Landesmeisterschaft Open/Sen 1

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Hoelzl Lena Sophie WWSC -19 F 5,00/49   1000,00
2 Berner Leona WLUF -19 F 0,00/46   521,74
3 Krug Josefa WLUF -19 F 2,00/43   347,83
4 Gassner Miriam WWSC -19 F 2,50/37    

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Bodingbauer David WWSC -19 M 0,00/58/11.25   1000,00
2 Fiala Philipp WWSC -19 M 0,00/58/13.00   800,00
3 Maier Samuel WLUF -19 M 0,00/55/18.25   400,00

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Schall Bianca WWSC Ope F 1,00/55/11.25   1000,00
2 Schall Nadine WWSC Ope F 1,00/55/12.00   890,91
3 Bodingbauer Maria WWSC Ope F 1,00/55/13.00   781,82
4 Schall Monika WWSC Ope F 3,00/55/18.25   490,91

Open Men Slalom Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Pugstaller Robert MYCN Ope M 0,50/58/10.75   1000,00
2 Paulmair Thomas WWSC Ope M 2,00/58/11.25   925,62

Senior 1 Men Slalom Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Pallisch Alfred WWSC Se1 M 2,00/55/13.00   1000,00
2 Lumpi Josef WWSC Se1 M 3,00/55/16.00   710,53
3 Probst GŁnter WWSC Se1 M 4,00/55/18.25   578,95
4 Paulmair Engelbert WWSC Se1 M 6,00/46   157,89

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Krug Josefa WLUF -19 F 3060   1000,00
2 Gassner Miriam WWSC -19 F 380   124,18
3 Berner Leona WLUF -19 F 200   65,36
3 Hoelzl Lena Sophie WWSC -19 F 200   65,36

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Bodingbauer David WWSC -19 M 4360   1000,00
2 Fiala Philipp WWSC -19 M 2650   607,80
3 Maier Samuel WLUF -19 M 2030   465,60

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Schall Bianca WWSC Ope F 3330   1000,00
2 Schall Nadine WWSC Ope F 2760   828,83
3 Bodingbauer Maria WWSC Ope F 1810   543,54
4 Schall Monika WWSC Ope F 1030   309,31

Open Men Tricks Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Paulmair Thomas WWSC Ope M 920   1000,00
2 Pugstaller Robert MYCN Ope M 560   608,70

Senior 1 Men Tricks Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Lumpi Josef WWSC Se1 M 730   1000,00
2 Probst GŁnter WWSC Se1 M 510   698,63
3 Paulmair Engelbert WWSC Se1 M 380   520,55

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Krug Josefa WLUF -19 F 20,5m   1000,00
2 Gassner Miriam WWSC -19 F 15,9m   703,23
3 Berner Leona WLUF -19 F 12,9m   509,68
4 Hoelzl Lena Sophie WWSC -19 F 0,00m    

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Bodingbauer David WWSC -19 M 38,7m   1000,00
2 Maier Samuel WLUF -19 M 32,5m   783,97
3 Fiala Philipp WWSC -19 M 0,00m    

Open Ladies Jump Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 Schall Bianca WWSC Ope F 37,3m   1000,00
2 Schall Nadine WWSC Ope F 37,1m   992,67
3 Bodingbauer Maria WWSC Ope F 29,3m   706,96

Open Men Jump Results

Homologation: Who-beats-who homol. - 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ.     Overall
1 KŲttl Matthias WLUF Ope M 40,6m   1000,00
2 Paulmair Thomas WWSC Ope M 21,5m   253,91
3 Pugstaller Robert MYCN Ope M 20,7m   222,66

Junior Girls under 19 Overall Results

- 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Krug Josefa WLUF -19 F 347,83 1000,00 1000,00 2347,83
2 Berner Leona WLUF -19 F 521,74 65,36 509,68 1096,78
3 Hoelzl Lena Sophie WWSC -19 F 1000,00 65,36   1065,36
4 Gassner Miriam WWSC -19 F   124,18 703,23 827,41

Junior Boys under 19 Overall Results

- 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Bodingbauer David WWSC -19 M 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Maier Samuel WLUF -19 M 400,00 465,60 783,97 1649,57
3 Fiala Philipp WWSC -19 M 800,00 607,80   1407,80

Open Ladies Overall Results

- 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schall Bianca WWSC Ope F 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Schall Nadine WWSC Ope F 890,91 828,83 992,67 2712,41
3 Bodingbauer Maria WWSC Ope F 781,82 543,54 706,96 2032,32

Open Men Overall Results

- 29.09.2018 - 29.09.2018
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Paulmair Thomas WWSC Ope M 925,62 1000,00 253,91 2179,53
2 Pugstaller Robert MYCN Ope M 1000,00 608,70 222,66 1831,36

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved