International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Belarus Juniors & Seniors Championships




Ptich, Minsk region, Belarus

Map of site

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Junior Girls under 15 Slalom  (pdf)
Junior Girls under 15 Tricks  (pdf)
Junior Girls under 15 Jump  (pdf)
Junior Girls under 15 Overall  (pdf)

Junior Boys under 15 Slalom  (pdf)
Junior Boys under 15 Tricks  (pdf)
Junior Boys under 15 Jump  (pdf)
Junior Boys under 15 Overall  (pdf)

Junior Girls under 19 Slalom  (pdf)
Junior Girls under 19 Tricks  (pdf)
Junior Girls under 19 Jump  (pdf)
Junior Girls under 19 Overall  (pdf)

Junior Boys under 19 Slalom  (pdf)
Junior Boys under 19 Tricks  (pdf)
Junior Boys under 19 Jump  (pdf)
Junior Boys under 19 Overall  (pdf)

Senior 1 Ladies Slalom  (pdf)
Senior 1 Ladies Tricks  (pdf)
Senior 1 Ladies Jump  (pdf)
Senior 1 Ladies Overall  (pdf)

Senior 1 Men Slalom  (pdf)
Senior 1 Men Tricks  (pdf)
Senior 1 Men Jump  (pdf)
Senior 1 Men Overall  (pdf)
Overall Juniors under 15 Team classification (pdf)
Overall Juniors under 19 Team classification (pdf)
Overall Juniors under 15, Juniors under 19 Team classification (pdf)

All results (pdf)
Belarus Juniors & Seniors Championships
Ptich, Minsk region, Belarus - 22/23 Aug 2020

Belarus Juniors & Seniors Championships - Individual classification

Belarus Juniors & Seniors Championships

Junior Girls under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Kozelskaya Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 3,50/55/14.25 1,50/55/13.00   1000,00
2 Bakach Palina BLR
BLR
 
Minsk region 3,00/55/18.25 1,50/55/18.25   702,70
3 Yuranova Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 5,00/52 4,50/52   630,63
4 Merkulava Alisa BLR
BLR
 
Minsk region 5,00/52 4,00/52   630,63

Junior Boys under 15 Slalom Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Khamentouski Fiodar BLR
BLR
 
Minsk region 1,00/58/12.00 1,00/58/13.00   1000,00
2 Bozdag Bora BLR
BLR
 
Minsk region 1,00/58/13.00 4,50/58/16.00   901,64
3 Bozdak Berk BLR
BLR
 
Minsk region 5,50/58/18.25 4,50/58/18.25   680,33
4 Ukolau Anton *BLR
BLR
 
Minsk region 5,00/55/18.25 3,00/58/18.25   639,34
5 Markovskiy Aleksey *BLR
BLR
 
Minsk region 4,50/55/18.25 4,50/55/18.25   565,57
6 Semavin Savely BLR
BLR
 
Vitebsk region 2,50/52     434,43
7 Kalilets Hleb *BLR
BLR
 
Minsk region 5,00/49     377,05

Junior Girls under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
Minsk region 2,00/55/12.00 1,00/55/12.00
(Tie break: 1,00/55/12.00)
(Tie break: 2,50/55/12.00)
  1000,00
2 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
Minsk region 1,00/55/12.00 1,00/55/12.00
(Tie break: 1,00/55/12.00)
(Tie break: 2,00/55/12.00)
  982,14
3 Lahunova Anastasiya BLR
BLR
 
Minsk region 4,00/55/14.25 1,50/55/14.25   821,43
4 Hvozdzeva Sofia BLR
BLR
 
Vitebsk region 2,50/55/14.25 5,00/55/16.00   794,64
5 Valuiskaya Lizaveta BLR
BLR
 
Vitebsk region 2,00/55/13.00 1,50/55/16.00   892,86
6 Dedok Elizaveta BLR
BLR
 
Minsk region 1,50/55/18.25     562,50
6 Letun Anna BLR
BLR
 
Minsk region 1,50/55/18.25     562,50
8 Khuhryakova Irina BLR
BLR
 
Vitebsk region 5,50/43     98,21

Junior Boys under 19 Slalom Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Straltsou Ilya BLR
BLR
 
Vitebsk region 5,00/58/18.25 5,00/58/14.25   882,63
2 Mazurkivich Vasiliy BLR
BLR
 
Minsk region 5,25/58/13.00 3,00/58/14.25   1000,00
3 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
Vitebsk region 4,50/58/18.25 5,00/58/16.00   769,95

Junior Girls under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Kozelskaya Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 3910 3970   1000,00
2 Yuranova Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 2530 2590   652,39
3 Sankevich Anastasiya *BLR
BLR
 
Minsk region 1820 2180   549,12
4 Merkulava Alisa BLR
BLR
 
Minsk region 2320 1610   584,38
5 Tsuknava Ksenia *BLR
BLR
 
Minsk region 1880 1560   473,55
6 Bakach Palina BLR
BLR
 
Minsk region 1460     367,76
7 Niahotskaya Yelizaveta *BLR
BLR
 
Minsk region 1250     314,86

Junior Boys under 15 Tricks Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Bozdag Bora BLR
BLR
 
Minsk region 4310 5370   1000,00
2 Bozdak Berk BLR
BLR
 
Minsk region 3560 4310   802,61
3 Semavin Savely BLR
BLR
 
Vitebsk region 3920 3920   729,98
4 Markovskiy Aleksey *BLR
BLR
 
Minsk region 2710 2180   504,66
5 Kalilets Hleb *BLR
BLR
 
Minsk region 1610 1670   310,99

Junior Girls under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
Minsk region 5540 5890   1000,00
2 Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
Minsk region 4700 5200   882,85
3 Hvozdzeva Sofia BLR
BLR
 
Vitebsk region 5250 4960   891,34
4 Khuhryakova Irina BLR
BLR
 
Vitebsk region 3810 4770   809,85
5 Valuiskaya Lizaveta BLR
BLR
 
Vitebsk region 4540 3080   770,80
6 Dedok Elizaveta BLR
BLR
 
Minsk region 3040     516,13
7 Letun Anna BLR
BLR
 
Minsk region 2580     438,03

Junior Boys under 19 Tricks Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
Vitebsk region 7500 6910   1000,00
2 Mazurkivich Vasiliy BLR
BLR
 
Minsk region 5880 6460   861,33
3 Straltsou Ilya BLR
BLR
 
Vitebsk region 2770 2470   369,33

Junior Girls under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Kozelskaya Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 34,4m 35,1m   1000,00
2 Yuranova Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 20,1m 21,4m   609,69
3 Merkulava Alisa BLR
BLR
 
Minsk region 18,5m 19,1m   544,16
4 Bakach Palina BLR
BLR
 
Minsk region 19,2m 18,3m   547,01

Junior Boys under 15 Jump Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Bozdag Bora BLR
BLR
 
Minsk region 29,9m 30,5m   980,71
2 Semavin Savely BLR
BLR
 
Vitebsk region 31,1m 30,1m   1000,00
3 Danisheuski Siarhei BLR
BLR
 
Minsk region 28,1m 28,3m   909,97
4 Markovskiy Aleksey *BLR
BLR
 
Minsk region 24,1m 21,7m   774,92
5 Bozdak Berk BLR
BLR
 
Minsk region 30,0m   964,63
6 Kalilets Hleb *BLR
BLR
 
Minsk region 12,5m     401,93

Junior Girls under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Khuhryakova Irina BLR
BLR
 
Vitebsk region 36,9m 39,0m   1000,00
2 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
Minsk region 36,6m 37,4m   952,94
3 Hvozdzeva Sofia BLR
BLR
 
Vitebsk region 38,1m 36,7m   973,53
4 Valuiskaya Lizaveta BLR
BLR
 
Vitebsk region 36,6m 36,5m   929,41
5 Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
Minsk region 35,8m 36,4m   923,53
6 Dedok Elizaveta BLR
BLR
 
Minsk region 29,2m     711,76
7 Letun Anna BLR
BLR
 
Minsk region 25,2m     594,12

Junior Boys under 19 Jump Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
Vitebsk region 46,8m 48,4m   1000,00
2 Mazurkivich Vasiliy BLR
BLR
 
Minsk region 42,2m 45,3m   919,27
3 Straltsou Ilya BLR
BLR
 
Vitebsk region 40,9m 41,8m   828,12

Junior Girls under 15 Overall Results

- 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Kozelskaya Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 1000,00 1000,00 1000,00 3000,00
2 Yuranova Mariya BLR
BLR
 
Vitebsk region 630,63 652,39 609,69 1892,71
3 Merkulava Alisa BLR
BLR
 
Minsk region 630,63 584,38 544,16 1759,17
4 Bakach Palina BLR
BLR
 
Minsk region 702,70 367,76 547,01 1617,47

Junior Boys under 15 Overall Results

- 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Bozdag Bora BLR
BLR
 
Minsk region 901,64 1000,00 980,71 2882,35
2 Bozdak Berk BLR
BLR
 
Minsk region 680,33 802,61 964,63 2447,57
3 Semavin Savely BLR
BLR
 
Vitebsk region 434,43 729,98 1000,00 2164,41
4 Markovskiy Aleksey *BLR
BLR
 
Minsk region 565,57 504,66 774,92 1845,15
5 Kalilets Hleb *BLR
BLR
 
Minsk region 377,05 310,99 401,93 1089,97

Junior Girls under 19 Overall Results

- 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
Minsk region 982,14 1000,00 952,94 2935,08
2 Trubskaya Valeryia BLR
BLR
 
Minsk region 1000,00 882,85 923,53 2806,38
3 Hvozdzeva Sofia BLR
BLR
 
Vitebsk region 794,64 891,34 973,53 2659,51
4 Valuiskaya Lizaveta BLR
BLR
 
Vitebsk region 892,86 770,80 929,41 2593,07
5 Khuhryakova Irina BLR
BLR
 
Vitebsk region 98,21 809,85 1000,00 1908,06
6 Dedok Elizaveta BLR
BLR
 
Minsk region 562,50 516,13 711,76 1790,39
7 Letun Anna BLR
BLR
 
Minsk region 562,50 438,03 594,12 1594,65

Junior Boys under 19 Overall Results

- 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Slalom Tricks Jump Overall
1 Mazurkivich Vasiliy BLR
BLR
 
Minsk region 1000,00 861,33 919,27 2780,60
2 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
Vitebsk region 769,95 1000,00 1000,00 2769,95
3 Straltsou Ilya BLR
BLR
 
Vitebsk region 882,63 369,33 828,12 2080,08

Senior 1 Ladies Slalom Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Turets Irina BLR
BLR
 
Minsk region 1,00/55/12.00     1000,00

Senior 1 Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 22.08.2020 - 23.08.2020
  Name Country Club Preliminary Final   Overall
1 Turets Irina BLR
BLR
 
Minsk region 4700 4810   1000,00

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved