International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: WASSERSKI Staatsmeisterschaft 2010


Wasserskizentrum Salmsee Steyregg


Tournament

  Time table & start lists
  List of participants

Results

  Over 45 Men Slalom
  Over 55 Men Slalom
  Over 55 Men Tricks
  Over 55 Men Jump

  Gäst Slalom
  Gäst Tricks
  Gäst Jump

  Open Ladies Slalom
  Open Ladies Tricks
  Open Ladies Jump
  Open Ladies Overall

  Open Men Slalom
  Open Men Tricks
  Open Men Jump
  Open Men Overall

  Over 35 Ladies Slalom

  Over 35 Men Slalom
WASSERSKI Staatsmeisterschaft 2010
Wasserskizentrum Salmsee Steyregg - 17/18 Jul 2010 2010

WASSERSKI Staatsmeisterschaft 2010 - Individual classification

WASSERSKI Staatsmeisterschaft 2010

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Rohrer Irena POER 3,50/55/12.00 4,50/55/13.00   639,53
2 Loidl Renate WWUT 5,00/55/13.00 4,00/55/13.00   534,88
3 Köstenberger Ramona WSCO 4,00/55/13.00 4,00/55/13.00   511,63
4 Rauchenwald Tina POER 0,50/55/12.00 3,50/55/13.00   569,77
5 Robatsch Juliane POER 4,00/55/14.25 3,00/55/14.25   372,09
6 Jaksch Ana MYCN 2,50/55/14.25 2,00/55/14.25   337,21
7 Basic Kim POER 0,50/55/14.25 2,00/55/14.25   325,58
8 Salmina Mara POER 2,00/55/14.25 1,00/55/16.00   325,58

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Köstenberger Claudio WSCO 3,00/58/11.25 3,00/58/11.25
(Tie break: 3,00/58/11.25)
  673,47
2 Urban Alexander WWUT 1,00/58/11.25 3,00/58/11.25
(Tie break: 2,50/58/11.25)
  673,47
3 Swoboda Matthias WWUT 2,50/58/13.00 2,00/58/11.25   653,06
4 Kosch Bernhard IWWC 2,50/58/12.00 1,50/58/11.25   642,86
5 Pugstaller Robert WWSC 3,50/58/12.00 3,50/58/12.00   561,22
6 Dobringer Daniel WWUT 2,00/58/12.00 2,00/58/12.00   530,61
7 Hebenstreit Franz - Xaver TULL 1,00/58/12.00 2,00/58/12.00   530,61
8 Weichhart Andreas WWUT 3,50/58/13.00 4,00/58/13.00   448,98
9 Partl Daniel POER 2,25/58/13.00 3,50/58/13.00   438,78
10 Podesser Bruce LENDO 4,00/58/13.00 2,00/58/13.00   448,98
11 Wienerroither Michael POER 2,00/58/11.25 0,50/58/16.00   653,06
12 Oberleitner Franz WWUT 2,00/58/12.00     530,61
13 Hintringer Manfred MYCN 2,00/58/13.00     408,16
14 Grosek Seppi LENDO 3,50/58/14.25     316,33
14 Grutschnig Gregor LENDO 3,50/58/14.25     316,33
16 Köttl Matthias WWUT 1,50/58/14.25     275,51
17 Hintringer Fabian MYCN 1,50/58/16.00     153,06

Over 35 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Kuhn Claudia MYCN 3,00/55/13.00     794,12

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Schmidberger Jurgen WWUT 3,00/55/12.00     627,91
2 Röscher Toni IWWC 2,50/55/12.00     616,28
3 Schulze Frank WWUT 2,00/55/12.00     604,65
4 Greschonig Gernot MYCN 3,50/55/13.00     500,00
5 Aichinger Jurgen WWUT 3,50/55/14.25     360,47
6 Hauswirth Fritz WWUT 3,50/55/16.00     220,93
7 Gusenbauer Joerg MYCN 1,50/52     4,98

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Leitner Wolfgang IWWC 0,50/55/11.25     737,37
2 Gruber Klaus WWUT 5,00/55/13.00     585,86
3 Treml Peter MOSE 3,00/55/13.00     545,45
4 Klanjsek-Bratke Edmond IWWC 2,50/55/13.00     535,35
4 Puritscher Erwin WWUT 2,50/55/13.00     535,35
6 Köttl Hermann WWUT 4,00/55/14.25     444,44
7 Jaksch Johannes MYCN 3,00/55/14.25     424,24
8 Baueregger Norbert WWUT 3,50/49     11,78
8 Weichhart Jürgen WWUT 3,50/49     11,78

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Basic Dragutin POER 2,00/55/12.00     880,00
2 Furian Teddy VOLF 1,25/55/13.00     745,00
3 Begovich Heinz IWWC 3,00/46     15,00

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Rauchenwald Tina POER 3280 3760   438,23
2 Salmina Mara POER 3060 2830   356,64
3 Rohrer Irena POER 2480 2600   303,03
4 Basic Kim POER 3300 2060   384,62
5 Robatsch Juliane POER 2060 1890   240,09
6 Loidl Renate WWUT 2270 1850   264,57
7 Köstenberger Ramona WSCO 1930 1480   224,94

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Llewelyn Dorien WWUT 6880 6830   589,04
2 Grosek Seppi LENDO 4160 5520   472,60
3 Grutschnig Gregor LENDO 4550 5500   470,89
4 Podesser Bruce LENDO 3420 3960   339,04
5 Wartberger Thomas POER 1880 3490   298,80
6 Swoboda Matthias WWUT 1750 2790   238,87
7 Urban Sebastian WWUT 3720 2660   318,49
8 Wienerroither Michael POER 2080 2570   220,03
9 Urban Alexander WWUT 3400 2170   291,10
10 Partl Daniel POER 2050 2070   177,23
11 Köstenberger Claudio WSCO 2770 1300   237,16
12 Oberleitner Franz WWUT 3830     327,91
13 Weichhart Andreas WWUT 1720     147,26
14 Dobringer Daniel WWUT 1440     123,29
15 Hebenstreit Franz - Xaver TULL 1140     97,60

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Moro Willi POER 2680     776,81

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Rauchenwald Tina POER 47,2m 45,4m   901,49
2 Köstenberger Ramona WSCO 41,1m 36,8m   719,40
3 Basic Kim POER 36,3m 35,7m   576,12
4 Robatsch Juliane POER 27,0m 29,6m   376,12
5 Salmina Mara POER 27,0m 28,4m   340,30

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Köstenberger Claudio WSCO 62,1m 63,5m   899,53
2 Dobringer Daniel WWUT 58,8m 57,2m   789,72
3 Oberleitner Franz WWUT 57,7m 56,7m   764,02
4 Hintringer Manfred MYCN 55,8m 56,5m   735,98
5 Wienerroither Michael POER 54,3m 55,7m   717,29
6 Swoboda Matthias WWUT 50,3m 49,8m   591,12
7 Urban Alexander WWUT 48,7m 49,4m   570,09
8 Grosek Seppi LENDO 50,1m 48,8m   586,45
9 Weichhart Andreas WWUT 47,8m 48,4m   546,73
10 Partl Daniel POER 48,4m 48,3m   546,73
11 Hebenstreit Franz - Xaver TULL 44,6m 44,5m   457,94
12 Köttl Matthias WWUT 45,0m 44,3m   467,29
13 Llewelyn Dorien WWUT 39,6m     341,12
14 Podesser Bruce LENDO 38,4m     313,08
15 Hintringer Fabian MYCN 33,9m     207,94

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Begovich Heinz IWWC 30,9m     730,77

Open Ladies Overall Results

- 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Rauchenwald Tina POER 1909,49 1909,49   1909,49
2 Köstenberger Ramona WSCO 1455,97 1455,97   1455,97
3 Basic Kim POER 1286,32 1286,32   1286,32
4 Salmina Mara POER 1022,52 1022,52   1022,52
5 Robatsch Juliane POER 988,30 988,30   988,30

Open Men Overall Results

- 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Köstenberger Claudio WSCO 1810,16 1810,16   1810,16
2 Oberleitner Franz WWUT 1622,54 1622,54   1622,54
3 Wienerroither Michael POER 1590,38 1590,38   1590,38
4 Urban Alexander WWUT 1534,66 1534,66   1534,66
5 Swoboda Matthias WWUT 1483,05 1483,05   1483,05
6 Dobringer Daniel WWUT 1443,62 1443,62   1443,62
7 Grosek Seppi LENDO 1375,38 1375,38   1375,38
8 Partl Daniel POER 1162,74 1162,74   1162,74
9 Weichhart Andreas WWUT 1142,97 1142,97   1142,97
10 Podesser Bruce LENDO 1101,10 1101,10   1101,10
11 Hebenstreit Franz - Xaver TULL 1086,15 1086,15   1086,15

Gäst Slalom Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Llewellyn-Grebe Dorien Gäst 0,00/55/10.75     1021,28
2 Robledo Santiago Gäst 2,00/58/12.00     760,00
3 Robledo Alejandro Gäst 3,50/58/13.00     670,00
4 Kostwein Niki Gäst 4,00/55/16.00     468,09
5 Schonauer Christiane Gäst 6,00/55/18.25     409,09
6 Kostwein Anna Gäst 4,50/55/18.25     375,00
7 Basic Carlo Gäst 4,00/55/18.25     340,43

Gäst Tricks Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Robledo Alejandro Gäst 6650     632,73
2 Robledo Santiago Gäst 5880     559,47
3 Kostwein Niki Gäst 2180     302,36
4 Basic Carlo Gäst 2100     291,26
5 Kostwein Anna Gäst 810     103,18
6 Schonauer Christiane Gäst 740     94,27

Gäst Jump Results

Homologation: Ranking List - 17.7.2010 - 18.7.2010
  Name Club Preliminary Final   Overall
1 Robledo Alejandro Gäst 48,7m     895,83
2 Kostwein Niki Gäst 26,4m     543,05
3 Basic Carlo Gäst 25,1m     500,00
4 Kostwein Anna Gäst 24,2m     455,03
5 Schonauer Christiane Gäst 22,1m     399,47

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved