International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Belarus Youth National Championships




Minsk, Lake Ptich


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Belarus Youth National Championships
Minsk, Lake Ptich - 10/11 Aug 2013 2013

Belarus Youth National Championships - Individual classification

Belarus Youth National Championships

Under 17 Girls Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Danisheuskaya Aliaksandra Minsk
BLR
 
864,86 611,43 817,46 2293,75
2 Danishevich Darya Minsk
BLR
 
608,11 536,00 484,13 1628,24

Under 17 Boys Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Purosau Mikhail Minsk
BLR
 
862,50 719,31 662,34 2244,15
2 Antonau Anton Novopolotsk
BLR
 
806,25 614,65 712,12 2133,02
3 Mikhailau Aliaksandr Novopolotsk
BLR
 
700,00 550,90 586,58 1837,48

Under 21 Ladies Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Zakharkevich Katsiaryna Minsk
BLR
 
717,65 653,85 411,49 1782,99

Under 21 Men Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Rutkovski Artur Minsk
BLR
 
686,81 299,66 574,01 1560,48
2 Artsiomau Yahor Minsk
BLR
 
576,92 387,84 419,41 1384,17

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Danisheuskaya Aliaksandra Minsk
BLR
 
3,00/55/13.00 4,00/55/13.00
(Tie break: 1,50/55/12.00)
   
2 Leschenko Maria Minsk
BLR
 
1,00/55/12.00 4,00/55/13.00
(Tie break: 1,50/55/13.00)
   
3 Danishevich Darya Minsk
BLR
 
0,50/52 3,00/55/18.25    

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Purosau Mikhail Minsk
BLR
 
2,50/58/13.00 3,00/58/12.00    
2 Antonau Anton Novopolotsk
BLR
 
2,50/52 4,50/58/13.00    
3 Mikhailau Aliaksandr Novopolotsk
BLR
 
5,00/58/18.25 2,00/58/14.25    

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Zakharkevich Katsiaryna Minsk
BLR
 
2,50/55/14.25 1,00/55/13.00    

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Kazlowski Alexander Minsk
BLR
 
1,00/58/12.00 0,50/58/11.25    
2 Rutkovski Artur Minsk
BLR
 
4,50/58/14.25 2,50/58/13.00    
3 Artsiomau Yahor Minsk
BLR
 
2,00/58/18.25 4,50/58/16.00    

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Charnyshova Luiza Novopolotsk
BLR
 
4,00/55/18.25 3,50/55/16.00    
2 Valuiskaya Lizaveta Novopolotsk
BLR
 
2,50/52 2,00/55/18.25    
3 Lahunova Anastasia Minsk
BLR
 
4,00/49 4,00/52    
4 Khukhrakova Irina Novopolotsk
BLR
 
1,50/46 5,00/46    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Liasnoi Arseni Minsk
BLR
 
3,00/55/14.25 2,50/55/13.00    
2 Harbachuk Viktar Minsk
BLR
 
3,00/55/14.25 1,00/55/13.00    
3 Melnik Stsiapan Minsk
BLR
 
1,50/55/18.25 0,00/55/14.25    
4 Piatrenka Stefan *
BLR
 
2,50/55/18.25 5,00/55/16.00    
5 Lapkouski Kiryl Novopolotsk
BLR
 
2,50/52 1,50/52    
6 Mingalev Alexandr *
BLR
 
2,50/49      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Danisheuskaya Aliaksandra Minsk
BLR
 
5350 4540    
2 Danishevich Darya Minsk
BLR
 
4690 1150    

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Purosau Mikhail Minsk
BLR
 
7060 7560    
2 Antonau Anton Novopolotsk
BLR
 
3860 6460    
3 Mikhailau Aliaksandr Novopolotsk
BLR
 
5750 5790    

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Zakharkevich Katsiaryna Minsk
BLR
 
5460 5610    

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Artsiomau Yahor Minsk
BLR
 
4530 3870    
2 Rutkovski Artur Minsk
BLR
 
2950 3500    

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Charnyshova Luiza Novopolotsk
BLR
 
4190 4790    
2 Valuiskaya Lizaveta Novopolotsk
BLR
 
2930 3330    
3 Khukhrakova Irina Novopolotsk
BLR
 
3110 2230    
4 Lahunova Anastasia Minsk
BLR
 
1430 1930    
5 Parkhomenka Alena *
BLR
 
3520 750    

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Melnik Stsiapan Minsk
BLR
 
4010 5020    
2 Harbachuk Viktar Minsk
BLR
 
4160 3330    
3 Mingalev Alexandr *
BLR
 
2100 2290    
4 Lapkouski Kiryl Novopolotsk
BLR
 
2450 1860    
5 Piatrenka Stefan *
BLR
 
2380 970    
6 Liasnoi Arseni Minsk
BLR
 
1750      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Danisheuskaya Aliaksandra Minsk
BLR
 
37,0m 37,9m    
2 Danishevich Darya Minsk
BLR
 
25,3m 25,0m    

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Antonau Anton Novopolotsk
BLR
 
38,3m 39,9m    
2 Purosau Mikhail Minsk
BLR
 
37,1m 37,6m    
3 Mikhailau Aliaksandr Novopolotsk
BLR
 
33,6m 34,1m    

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Zakharkevich Katsiaryna Minsk
BLR
 
24,9m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Rutkovski Artur Minsk
BLR
 
40,8m 41,9m    
2 Artsiomau Yahor Minsk
BLR
 
32,4m 32,5m    

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Charnyshova Luiza Novopolotsk
BLR
 
24,4m 29,6m    
2 Khukhrakova Irina Novopolotsk
BLR
 
15,5m 23,8m    
3 Valuiskaya Lizaveta Novopolotsk
BLR
 
13,5m 16,5m    

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Normal - 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Preliminary Final    
1 Melnik Stsiapan Minsk
BLR
 
27,8m 28,3m
(Tie break: 26,8m)
(Tie break: 28,7m)
   
2 Liasnoi Arseni Minsk
BLR
 
22,7m 28,3m
(Tie break: 26,8m)
(Tie break: 26,4m)
   
3 Harbachuk Viktar Minsk
BLR
 
24,5m 26,2m    
4 Piatrenka Stefan *
BLR
 
21,9m 21,8m    
5 Lapkouski Kiryl Novopolotsk
BLR
 
19,1m 18,5m    

Under 14 Girls Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Charnyshova Luiza Novopolotsk
BLR
 
751,82 727,96 859,32 2339,10
2 Valuiskaya Lizaveta Novopolotsk
BLR
 
642,34 506,08 361,22 1509,64
3 Khukhrakova Irina Novopolotsk
BLR
 
72,99 472,64 638,78 1184,41

Under 14 Boys Overall Results

- 10.08.2013 - 11.08.2013
  Name Team   Slalom Tricks Jump  
1 Melnik Stsiapan Minsk
BLR
 
701,30 668,44 586,78 1956,52
2 Harbachuk Viktar Minsk
BLR
 
792,21 553,93 528,93 1875,07
3 Liasnoi Arseni Minsk
BLR
 
811,69 233,02 586,78 1631,49
4 Piatrenka Stefan *
BLR
 
688,31 316,91 410,47 1415,69
5 Lapkouski Kiryl Novopolotsk
BLR
 
500,00 326,23 333,33 1159,56

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved