International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2013 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS




NEMOURS


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Overall Under 17, Under 14 Team classification (pdf)
Overall Under 17 Team classification (pdf)
Overall Under 14 Team classification (pdf)
2013 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS
NEMOURS - 20/25 Aug 2013 2013

2013 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS - Individual classification

2013 EUROPE & AFRICA YOUTH CHAMPIONSHIPS

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (15) Martin-Champetier Laura *FRA
FRA
 
-14 F 3,50/55/13.00 6,00/55/13.00   943,82
2 (19) Miermont Lea *FRA
FRA
 
-14 F 4,00/55/13.00 2,00/55/13.00   898,88
3 (45) Susova Karolina CZE
CZE
 
-14 F 4,50/55/14.25 2,00/55/13.00   853,93
4 (73) Paschou Natalia GRE
GRE
 
-14 F 3,00/55/14.25 1,50/55/13.00   842,70
4 (11) Prufer Amandine FRA
FRA
 
-14 F 3,00/55/14.25 1,50/55/13.00   842,70
6 (10) Brunel Emma FRA
FRA
 
-14 F 5,00/55/14.25 1,00/55/13.00   831,46
7 (64) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-14 F 2,50/55/14.25 1,00/55/13.00   831,46
8 (80) Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
-14 F 3,50/55/14.25 5,50/55/14.25   797,75
9 (16) Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 3,00/55/14.25 3,00/55/14.25   741,57
10 (59) Mednikova Polina RUS
RUS
 
-14 F 3,50/55/14.25 2,50/55/14.25   752,81
11 (99) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-14 F 3,00/55/14.25 1,50/55/14.25   741,57
12 (132) Hasapi Glykeria GRE
GRE
 
-14 F 2,00/55/14.25 3,50/55/18.25   719,10
13 (14) Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
-14 F 1,50/55/14.25     707,87
14 (70) Lambrou Amalia - Eleni GRE
GRE
 
-14 F 1,00/55/14.25     696,63
15 (29) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-14 F 5,00/55/16.00     651,69
16 (1) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-14 F 4,50/55/16.00     640,45
16 (26) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-14 F 4,50/55/16.00     640,45
18 (34) Nutt Katie GBR
GBR
 
-14 F 3,00/55/16.00     606,74
19 (125) Runge Adrija LAT
LAT
 
-14 F 0,00/55/16.00     539,33
20 (46) Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
-14 F 4,50/55/18.25     505,62
21 (81) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-14 F 1,50/55/18.25     438,20
22 (114) De Jongh Hannah RSA
RSA
 
-14 F 4,50/52     370,79
23 (107) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-14 F 0,00/52     269,66
24 (82) Kuzmenko Ksenia UKR
UKR
 
-14 F 1,50/46     33,71
25 (115) De Mey Axelle BEL
BEL
 
-14 F 1,00/46     22,47

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (36) Poland Joel GBR
GBR
 
-14 M 2,00/55/11.25 2,00/55/11.25   936,17
2 (12) Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
-14 M 2,00/55/12.00 4,00/55/12.00   851,06
3 (35) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-14 M 3,00/55/12.00 3,00/55/12.00   829,79
4 (37) Davies Aaron GBR
GBR
 
-14 M 1,00/55/12.00 3,00/55/12.00   829,79
5 (72) Techoueyres Aris *GRE
GRE
 
-14 M 3,50/55/12.00 2,00/55/12.00   840,43
6 (18) Desgrippes Hugo *FRA
FRA
 
-14 M 2,50/55/13.00 2,00/55/12.00   808,51
7 (47) Slansky Jan CZE
CZE
 
-14 M 4,00/55/12.00 1,50/55/12.00   851,06
8 (63) Huainigg Josef AUT
AUT
 
-14 M 2,50/55/12.00 1,50/55/12.00   819,15
9 (110) Sauvat Theodore ESP
ESP
 
-14 M 2,00/55/12.00 0,50/55/12.00   808,51
10 (60) Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
-14 M 1,50/55/12.00 2,50/55/13.00   797,87
11 (13) Prie Malo FRA
FRA
 
-14 M 1,00/55/12.00 2,50/55/13.00   787,23
12 (118) Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
-14 M 0,50/55/12.00 5,00/55/14.25   776,60
13 (51) Friberg Joakimsson Adam SWE
SWE
 
-14 M 2,00/55/13.00     680,85
13 (124) Vucans Lukass LAT
LAT
 
-14 M 2,00/55/13.00     680,85
15 (50) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-14 M 1,50/55/13.00     670,21
15 (17) Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
-14 M 1,50/55/13.00     670,21
17 (95) Hof Tycho NED
NED
 
-14 M 1,00/55/13.00     659,57
18 (48) Cespivo Jakub CZE
CZE
 
-14 M 0,50/55/13.00     648,94
18 (27) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-14 M 0,50/55/13.00     648,94
20 (79) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-14 M 5,50/55/14.25     627,66
21 (28) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-14 M 4,50/55/14.25     606,38
22 (133) Bart Jan NED
NED
 
-14 M 3,50/55/14.25     585,11
23 (106) Oravec Jakub SVK
SVK
 
-14 M 2,50/55/14.25     563,83
24 (88) Cogne Tancredi SUI
SUI
 
-14 M 2,00/55/14.25     553,19
24 (130) Galvin Daniel IRL
IRL
 
-14 M 2,00/55/14.25     553,19
26 (3) Liasnoi Arseni BLR
BLR
 
-14 M 0,00/55/14.25     510,64
27 (105) Masar Adam SVK
SVK
 
-14 M 4,50/55/16.00     478,72
27 (121) Simoes Diogo POR
POR
 
-14 M 4,50/55/16.00     478,72
29 (71) Nathanail Pavlos GRE
GRE
 
-14 M 3,50/55/16.00     457,45
30 (4) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-14 M 3,00/55/16.00     446,81
31 (90) Barenghi Jean SUI
SUI
 
-14 M 1,50/55/16.00     414,89
31 (2) Harbachuk Viktar BLR
BLR
 
-14 M 1,50/55/16.00     414,89
33 (89) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-14 M 0,50/55/16.00     393,62
34 (117) De Snoeck Lewis BEL
BEL
 
-14 M 4,00/55/18.25     340,43
35 (113) Stegmann Nicholas RSA
RSA
 
-14 M 1,50/55/18.25     287,23
36 (116) De Snoeck Basil BEL
BEL
 
-14 M 3,00/52     191,49
37 (126) Albert Aron *HUN
HUN
 
-14 M 4,00/49     85,11

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (33) Bagnoli Alice ITA
ITA
 
-17 F 2,00/55/12.00 4,00/55/12.00   909,09
2 (68) Salmina Mara AUT
AUT
 
-17 F 3,00/55/13.00 2,00/55/12.00   863,64
3 (20) Bischofberger Illana FRA
FRA
 
-17 F 2,50/55/12.00 1,00/55/12.00   875,00
4 (25) Grosset Janin Anna *FRA
FRA
 
-17 F 1,00/55/12.00 1,00/55/12.00   840,91
5 (122) Simoes Marta POR
POR
 
-17 F 4,00/55/12.00 0,50/55/12.00   909,09
6 (93) Paturel Alizée SUI
SUI
 
-17 F 5,00/55/13.00 5,00/55/13.00   795,45
7 (91) Cogne Tatiana SUI
SUI
 
-17 F 2,00/55/12.00 4,50/55/13.00   863,64
8 (24) Mace Maeva *FRA
FRA
 
-17 F 3,00/55/13.00 2,50/55/13.00   750,00
9 (103) Soerensen Helene Hogh DEN
DEN
 
-17 F 1,00/55/13.00 2,00/55/13.00   727,27
9 (49) Svecova Katerina CZE
CZE
 
-17 F 1,00/55/13.00 2,00/55/13.00   727,27
11 (44) Fox Pamela *GBR
GBR
 
-17 F 1,50/55/13.00 1,50/55/13.00   715,91
12 (6) Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
-17 F 3,00/55/13.00 3,50/55/14.25   750,00
13 (5) Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
-17 F 0,50/55/13.00     693,18
13 (101) Dietrich Amanda DEN
DEN
 
-17 F 0,50/55/13.00     693,18
15 (92) Grobet Pernelle SUI
SUI
 
-17 F 5,00/55/14.25     659,09
16 (21) Gerbouin Constance FRA
FRA
 
-17 F 4,50/55/14.25     647,73
17 (74) Daniil Ioli GRE
GRE
 
-17 F 4,00/55/14.25     636,36
18 (97) Huisman Pemm NED
NED
 
-17 F 3,00/55/14.25     613,64
18 (56) Johansson Tove SWE
SWE
 
-17 F 3,00/55/14.25     613,64
20 (38) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-17 F 2,00/55/14.25     590,91
21 (112) Mill Botella Pia ESP
ESP
 
-17 F 1,50/55/14.25     579,55
22 (76) Paschou Alexandra GRE
GRE
 
-17 F 4,00/55/16.00     500,00
23 (102) Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
-17 F 3,50/55/16.00     488,64
24 (119) Goossens Julie BEL
BEL
 
-17 F 1,00/55/16.00     431,82
25 (67) Orlitsch Lisa AUT
AUT
 
-17 F 3,50/49     79,55
26 (57) Jansson Sofia SWE
SWE
 
-17 F 1,50/49     34,09

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (30) Caruso Brando ITA
ITA
 
-17 M 3,00/58/10.75 1,00/58/10.75   1020,00
2 (66) Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
-17 M 6,00/58/11.25 0,50/58/10.75   970,00
3 (43) Poole Thomas GBR
GBR
 
-17 M 4,00/58/12.00 5,00/58/12.00   820,00
4 (9) Kazlowski Alexander *BLR
BLR
 
-17 M 2,50/58/12.00 5,00/58/12.00   820,00
5 (22) Dailland Tanguy FRA
FRA
 
-17 M 3,50/58/12.00 3,50/58/12.00   790,00
6 (77) Kyprios Philipos *GRE
GRE
 
-17 M 2,00/58/12.00 3,50/58/12.00   790,00
7 (39) Heath Calum GBR
GBR
 
-17 M 0,50/58/11.25 2,50/58/12.00   850,00
8 (104) Loft Thomas DEN
DEN
 
-17 M 3,00/58/12.00 5,00/58/13.00   780,00
9 (108) Hynek Radovan SVK
SVK
 
-17 M 1,50/58/12.00
(Tie break: 4,50/58/12.00)
4,50/58/13.00   750,00
10 (61) Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
-17 M 2,00/58/12.00 3,50/58/13.00   760,00
11 (53) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-17 M 5,00/58/12.00 1,50/58/13.00   820,00
12 (40) Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 1,50/58/12.00
(Tie break: 3,00/58/12.00)
1,50/58/13.00   750,00
13 (75) Daniil Dany GRE
GRE
 
-17 M 1,50/58/12.00
(Tie break: 1,00/58/12.00)
    750,00
14 (128) Rönkkö Miikka FIN
FIN
 
-17 M 1,00/58/12.00     740,00
15 (32) Caldarola Francesco ITA
ITA
 
-17 M 0,50/58/12.00     730,00
15 (31) Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
-17 M 0,50/58/12.00     730,00
17 (78) Chionis Nikolaos GRE
GRE
 
-17 M 5,50/58/13.00     710,00
18 (23) Anguenot Leo FRA
FRA
 
-17 M 5,00/58/13.00     700,00
18 (85) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-17 M 5,00/58/13.00     700,00
20 (111) Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
-17 M 3,50/58/13.00     670,00
20 (62) Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
-17 M 3,50/58/13.00     670,00
22 (109) Galba Jakub SVK
SVK
 
-17 M 3,00/58/13.00     660,00
23 (8) Purosau Mikhail BLR
BLR
 
-17 M 2,50/58/13.00     650,00
24 (94) Borika Elia SUI
SUI
 
-17 M 1,50/58/13.00     630,00
24 (54) Gustavsson-Lejonstĺl Fabian SWE
SWE
 
-17 M 1,50/58/13.00     630,00
26 (7) Antonau Anton BLR
BLR
 
-17 M 0,50/58/13.00     610,00
27 (98) Huisman Perr NED
NED
 
-17 M 5,00/58/14.25     580,00
28 (65) Basic Carlo AUT
AUT
 
-17 M 1,50/58/14.25     510,00
28 (127) Junttila Ville FIN
FIN
 
-17 M 1,50/58/14.25     510,00
30 (123) Simoes Gouvea Duarte POR
POR
 
-17 M 4,50/58/18.25     330,00

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (80) Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
-14 F 5960 5630   905,78
2 (81) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-14 F 5220 5160   793,31
3 (11) Prufer Amandine FRA
FRA
 
-14 F 3070 4310   655,02
4 (84) Rybak Iryna *UKR
UKR
 
-14 F 4400 4260   668,69
5 (99) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-14 F 3620 3950   600,30
6 (19) Miermont Lea *FRA
FRA
 
-14 F 2990 3790   575,99
7 (1) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-14 F 3950 3470   600,30
8 (73) Paschou Natalia GRE
GRE
 
-14 F 3730 3330   566,87
9 (64) Kuhn Nicola AUT
AUT
 
-14 F 3370 2910   512,16
10 (26) Pirri Beatrice ITA
ITA
 
-14 F 4350 2280   661,09
11 (10) Brunel Emma FRA
FRA
 
-14 F 4380 2090   665,65
12 (82) Kuzmenko Ksenia UKR
UKR
 
-14 F 4700 1930   714,29
13 (14) Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
-14 F 2790     424,01
14 (45) Susova Karolina CZE
CZE
 
-14 F 2380     361,70
15 (70) Lambrou Amalia - Eleni GRE
GRE
 
-14 F 2280     346,50
16 (46) Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
-14 F 2120     322,19
17 (29) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-14 F 2050     311,55
18 (16) Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 2040     310,03
19 (114) De Jongh Hannah RSA
RSA
 
-14 F 1960     297,87
20 (87) Wolfisberg Kirsi SUI
SUI
 
-14 F 1940     294,83
21 (107) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-14 F 1440     218,84
22 (34) Nutt Katie GBR
GBR
 
-14 F 1360     206,69
23 (132) Hasapi Glykeria GRE
GRE
 
-14 F 1190     180,85

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (79) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-14 M 6500 6000   865,51
2 (13) Prie Malo FRA
FRA
 
-14 M 5720 5830   776,30
3 (60) Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
-14 M 4060 5690   757,66
4 (27) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-14 M 3820 5330   709,72
5 (35) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-14 M 4760 5220   695,07
6 (12) Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
-14 M 4020 4970   661,78
7 (36) Poland Joel GBR
GBR
 
-14 M 3520 4760   633,82
8 (130) Galvin Daniel IRL
IRL
 
-14 M 3280 3620   482,02
9 (4) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-14 M 3040 3380   450,07
10 (18) Desgrippes Hugo *FRA
FRA
 
-14 M 2470 3230   430,09
11 (48) Cespivo Jakub CZE
CZE
 
-14 M 3650 3100   486,02
12 (63) Huainigg Josef AUT
AUT
 
-14 M 4000 1860   532,62
13 (37) Davies Aaron GBR
GBR
 
-14 M 2420     322,24
14 (47) Slansky Jan CZE
CZE
 
-14 M 2360     314,25
15 (106) Oravec Jakub SVK
SVK
 
-14 M 2090     278,30
16 (105) Masar Adam SVK
SVK
 
-14 M 2000     266,31
17 (95) Hof Tycho NED
NED
 
-14 M 1990     264,98
18 (133) Bart Jan NED
NED
 
-14 M 1980     263,65
18 (3) Liasnoi Arseni BLR
BLR
 
-14 M 1980     263,65
18 (72) Techoueyres Aris *GRE
GRE
 
-14 M 1980     263,65
21 (118) Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
-14 M 1670     222,37
22 (89) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-14 M 1570     209,05
23 (17) Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
-14 M 1560     207,72
24 (71) Nathanail Pavlos GRE
GRE
 
-14 M 1540     205,06
25 (2) Harbachuk Viktar BLR
BLR
 
-14 M 1490     198,40
26 (28) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-14 M 1430     190,41
27 (50) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-14 M 1280     170,44

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (33) Bagnoli Alice ITA
ITA
 
-17 F 6150 5690   702,86
2 (6) Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
-17 F 5290 5550   634,29
3 (86) Pirozhenko Anna UKR
UKR
 
-17 F 4520 5310   606,86
4 (5) Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
-17 F 3850 4770   545,14
5 (49) Svecova Katerina CZE
CZE
 
-17 F 4760 4220   544,00
6 (68) Salmina Mara AUT
AUT
 
-17 F 3260 3400   388,57
7 (112) Mill Botella Pia ESP
ESP
 
-17 F 3160 3370   385,14
8 (38) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-17 F 3770 2990   430,86
9 (76) Paschou Alexandra GRE
GRE
 
-17 F 2880 2910   332,57
10 (21) Gerbouin Constance FRA
FRA
 
-17 F 3920 2820   448,00
11 (74) Daniil Ioli GRE
GRE
 
-17 F 2550     291,43
11 (24) Mace Maeva *FRA
FRA
 
-17 F 2550     291,43
13 (93) Paturel Alizée SUI
SUI
 
-17 F 2390     273,14
14 (97) Huisman Pemm NED
NED
 
-17 F 2090     238,86
15 (57) Jansson Sofia SWE
SWE
 
-17 F 1840     210,29
16 (102) Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
-17 F 1510     172,57
17 (20) Bischofberger Illana FRA
FRA
 
-17 F 1250     142,86

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (31) Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
-17 M 9520 9350   905,80
2 (22) Dailland Tanguy FRA
FRA
 
-17 M 7400 8680   825,88
3 (30) Caruso Brando ITA
ITA
 
-17 M 8020 8570   815,41
4 (66) Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
-17 M 7400 8440   803,04
5 (23) Anguenot Leo FRA
FRA
 
-17 M 6170 6080   587,06
6 (85) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-17 M 8610 6030   819,22
7 (7) Antonau Anton BLR
BLR
 
-17 M 5960 5730   567,08
8 (62) Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
-17 M 4640 5190   493,82
9 (54) Gustavsson-Lejonstĺl Fabian SWE
SWE
 
-17 M 5520 4650   525,21
10 (111) Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
-17 M 4100 4470   425,31
11 (40) Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 4190 3980   398,67
12 (8) Purosau Mikhail BLR
BLR
 
-17 M 7280 2780   692,67
13 (109) Galba Jakub SVK
SVK
 
-17 M 3990     379,64
13 (39) Heath Calum GBR
GBR
 
-17 M 3990     379,64
15 (108) Hynek Radovan SVK
SVK
 
-17 M 3880     369,17
16 (53) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-17 M 3850     366,32
17 (65) Basic Carlo AUT
AUT
 
-17 M 3840     365,37
18 (131) Galvin Barry IRL
IRL
 
-17 M 3720     353,95
19 (75) Daniil Dany GRE
GRE
 
-17 M 3170     301,62
20 (43) Poole Thomas GBR
GBR
 
-17 M 3080     293,05
21 (32) Caldarola Francesco ITA
ITA
 
-17 M 2400     228,35
22 (94) Borika Elia SUI
SUI
 
-17 M 1670     158,90

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (80) Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
-14 F 28,2m 29,7m   863,12
2 (1) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-14 F 28,8m 27,9m   828,90
3 (11) Prufer Amandine FRA
FRA
 
-14 F 26,7m 27,0m   760,46
4 (16) Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 26,6m 27,0m   760,46
5 (10) Brunel Emma FRA
FRA
 
-14 F 25,1m 24,6m   688,21
6 (14) Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
-14 F 23,8m 23,4m   638,78
7 (99) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-14 F 22,8m 22,0m   600,76
8 (45) Susova Karolina CZE
CZE
 
-14 F 20,5m 19,6m   513,31
9 (82) Kuzmenko Ksenia UKR
UKR
 
-14 F 20,4m     509,51
10 (46) Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
-14 F 18,6m     441,06
11 (107) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-14 F 17,2m     387,83
12 (81) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-14 F 17,1m     384,03
13 (29) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-14 F 16,3m     353,61
14 (73) Paschou Natalia GRE
GRE
 
-14 F 15,5m     323,19

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (58) Arefiev Egor RUS
RUS
 
-14 M 40,8m 41,3m   939,94
2 (63) Huainigg Josef AUT
AUT
 
-14 M 41,8m 41,1m   954,95
3 (36) Poland Joel GBR
GBR
 
-14 M 36,6m 40,6m   918,92
4 (12) Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
-14 M 40,1m 40,1m   903,90
5 (35) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-14 M 37,5m 38,3m   849,85
6 (60) Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
-14 M 34,5m 36,7m   801,80
7 (18) Desgrippes Hugo *FRA
FRA
 
-14 M 34,6m 35,3m   759,76
8 (79) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-14 M 33,1m 34,6m   738,74
9 (37) Davies Aaron GBR
GBR
 
-14 M 32,3m 34,6m   738,74
10 (50) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-14 M 33,2m 33,5m   705,71
11 (133) Bart Jan NED
NED
 
-14 M 33,5m 32,6m   705,71
12 (95) Hof Tycho NED
NED
 
-14 M 32,5m 31,3m   675,68
13 (13) Prie Malo FRA
FRA
 
-14 M 32,1m     663,66
14 (47) Slansky Jan CZE
CZE
 
-14 M 31,4m     642,64
15 (118) Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
-14 M 31,1m     633,63
16 (17) Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
-14 M 30,3m     609,61
17 (52) Brännström Max SWE
SWE
 
-14 M 30,1m     603,60
18 (3) Liasnoi Arseni BLR
BLR
 
-14 M 28,3m     549,55
19 (48) Cespivo Jakub CZE
CZE
 
-14 M 27,5m     525,53
20 (27) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-14 M 26,8m     504,50
21 (4) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-14 M 24,9m     447,45
22 (2) Harbachuk Viktar BLR
BLR
 
-14 M 24,6m     438,44
23 (105) Masar Adam SVK
SVK
 
-14 M 24,5m     435,44
24 (72) Techoueyres Aris *GRE
GRE
 
-14 M 23,9m     417,42
25 (89) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-14 M 21,9m     357,36
26 (28) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-14 M 21,6m     348,35
27 (130) Galvin Daniel IRL
IRL
 
-14 M 18,9m     267,27
28 (106) Oravec Jakub SVK
SVK
 
-14 M 18,1m     243,24
29 (71) Nathanail Pavlos GRE
GRE
 
-14 M 16,1m     183,18

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (68) Salmina Mara AUT
AUT
 
-17 F 38,5m 40,3m   880,95
2 (5) Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
-17 F 40,4m 38,8m   883,60
3 (6) Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
-17 F 37,5m 38,8m   841,27
4 (49) Svecova Katerina CZE
CZE
 
-17 F 32,2m 34,9m   738,10
5 (67) Orlitsch Lisa AUT
AUT
 
-17 F 36,1m 34,5m   769,84
6 (20) Bischofberger Illana FRA
FRA
 
-17 F 31,4m 34,1m   716,93
7 (57) Jansson Sofia SWE
SWE
 
-17 F 31,8m 31,7m   656,08
8 (33) Bagnoli Alice ITA
ITA
 
-17 F 35,4m 30,3m   751,32
9 (24) Mace Maeva *FRA
FRA
 
-17 F 30,2m     613,76
10 (21) Gerbouin Constance FRA
FRA
 
-17 F 29,0m     582,01
11 (102) Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
-17 F 28,5m     568,78
12 (97) Huisman Pemm NED
NED
 
-17 F 26,8m     523,81
13 (38) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-17 F 25,7m     494,71
14 (112) Mill Botella Pia ESP
ESP
 
-17 F 23,5m     436,51

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Elimination Round Final   Overall
1 (42) Critchley Jack *GBR
GBR
 
-17 M 53,3m 53,0m   1002,31
2 (66) Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
-17 M 46,4m 51,0m   949,07
3 (31) Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
-17 M 47,0m 50,1m   928,24
4 (22) Dailland Tanguy FRA
FRA
 
-17 M 47,7m 49,5m   914,35
5 (23) Anguenot Leo FRA
FRA
 
-17 M 48,8m 48,9m   900,46
6 (111) Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
-17 M 45,1m 46,7m   849,54
7 (65) Basic Carlo AUT
AUT
 
-17 M 41,8m 45,7m   826,39
8 (43) Poole Thomas GBR
GBR
 
-17 M 44,4m 44,6m   800,93
9 (85) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-17 M 43,7m 43,7m   780,09
10 (41) Burke Thomas *GBR
GBR
 
-17 M 42,4m 43,1m   766,20
11 (7) Antonau Anton BLR
BLR
 
-17 M 41,4m 42,2m   745,37
12 (40) Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 42,7m 39,7m   756,94
13 (53) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-17 M 40,9m     715,28
14 (39) Heath Calum GBR
GBR
 
-17 M 39,6m     685,19
15 (61) Malinovskiy Evgeniy RUS
RUS
 
-17 M 38,7m     664,35
16 (32) Caldarola Francesco ITA
ITA
 
-17 M 37,5m     636,57
17 (94) Borika Elia SUI
SUI
 
-17 M 36,7m     618,06
18 (98) Huisman Perr NED
NED
 
-17 M 36,6m     615,74
19 (8) Purosau Mikhail BLR
BLR
 
-17 M 35,3m     585,65
20 (127) Junttila Ville FIN
FIN
 
-17 M 34,8m     574,07
21 (62) Nosachev Evgeny RUS
RUS
 
-17 M 0,0m      

Under 14 Girls Overall Results

- 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (80) Ivlyushkina Olga UKR
UKR
 
-14 F 797,75 905,78 863,12 2566,65
2 (11) Prufer Amandine FRA
FRA
 
-14 F 842,70 655,02 760,46 2258,18
3 (10) Brunel Emma FRA
FRA
 
-14 F 831,46 665,65 688,21 2185,32
4 (1) Charnyshova Luiza BLR
BLR
 
-14 F 640,45 600,30 828,90 2069,65
5 (99) Bonnemann Carlotta GER
GER
 
-14 F 741,57 600,30 600,76 1942,63
6 (16) Moulanier Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 741,57 310,03 760,46 1812,06
7 (14) Vermot-Gaud Lilou *FRA
FRA
 
-14 F 707,87 424,01 638,78 1770,66
8 (73) Paschou Natalia GRE
GRE
 
-14 F 842,70 566,87 323,19 1732,76
9 (45) Susova Karolina CZE
CZE
 
-14 F 853,93 361,70 513,31 1728,94
10 (81) Prosvetova Stanislava UKR
UKR
 
-14 F 438,20 793,31 384,03 1615,54
11 (29) Tagliati Greta ITA
ITA
 
-14 F 651,69 311,55 353,61 1316,85
12 (46) Vrabcova Katerina CZE
CZE
 
-14 F 505,62 322,19 441,06 1268,87
13 (82) Kuzmenko Ksenia UKR
UKR
 
-14 F 33,71 714,29 509,51 1257,51
14 (107) Oravcova Zuzana SVK
SVK
 
-14 F 269,66 218,84 387,83 876,33

Under 14 Boys Overall Results

- 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (36) Poland Joel GBR
GBR
 
-14 M 936,17 633,82 918,92 2488,91
2 (12) Duplan-Fribourg Louis FRA
FRA
 
-14 M 851,06 661,78 903,90 2416,74
3 (35) Hazelwood Robert GBR
GBR
 
-14 M 829,79 695,07 849,85 2374,71
4 (60) Suslov Grigoriy RUS
RUS
 
-14 M 797,87 757,66 801,80 2357,33
5 (63) Huainigg Josef AUT
AUT
 
-14 M 819,15 532,62 954,95 2306,72
6 (79) Samoilov Alexander UKR
UKR
 
-14 M 627,66 865,51 738,74 2231,91
7 (13) Prie Malo FRA
FRA
 
-14 M 787,23 776,30 663,66 2227,19
8 (18) Desgrippes Hugo *FRA
FRA
 
-14 M 808,51 430,09 759,76 1998,36
9 (37) Davies Aaron GBR
GBR
 
-14 M 829,79 322,24 738,74 1890,77
10 (27) Marenzi Edoardo ITA
ITA
 
-14 M 648,94 709,72 504,50 1863,16
11 (47) Slansky Jan CZE
CZE
 
-14 M 851,06 314,25 642,64 1807,95
12 (48) Cespivo Jakub CZE
CZE
 
-14 M 648,94 486,02 525,53 1660,49
13 (118) Labarre Arnaud Junior BEL
BEL
 
-14 M 776,60 222,37 633,63 1632,60
14 (95) Hof Tycho NED
NED
 
-14 M 659,57 264,98 675,68 1600,23
15 (133) Bart Jan NED
NED
 
-14 M 585,11 263,65 705,71 1554,47
16 (50) Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
-14 M 670,21 170,44 705,71 1546,36
17 (72) Techoueyres Aris *GRE
GRE
 
-14 M 840,43 263,65 417,42 1521,50
18 (17) Bordier Lindsay *FRA
FRA
 
-14 M 670,21 207,72 609,61 1487,54
19 (4) Melnik Stsiapan BLR
BLR
 
-14 M 446,81 450,07 447,45 1344,33
20 (3) Liasnoi Arseni BLR
BLR
 
-14 M 510,64 263,65 549,55 1323,84
21 (130) Galvin Daniel IRL
IRL
 
-14 M 553,19 482,02 267,27 1302,48
22 (105) Masar Adam SVK
SVK
 
-14 M 478,72 266,31 435,44 1180,47
23 (28) Bisetti Bryan ITA
ITA
 
-14 M 606,38 190,41 348,35 1145,14
24 (106) Oravec Jakub SVK
SVK
 
-14 M 563,83 278,30 243,24 1085,37
25 (2) Harbachuk Viktar BLR
BLR
 
-14 M 414,89 198,40 438,44 1051,73
26 (89) Cogne Alexis SUI
SUI
 
-14 M 393,62 209,05 357,36 960,03
27 (71) Nathanail Pavlos GRE
GRE
 
-14 M 457,45 205,06 183,18 845,69

Under 17 Girls Overall Results

- 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (33) Bagnoli Alice ITA
ITA
 
-17 F 909,09 702,86 751,32 2363,27
2 (6) Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
-17 F 750,00 634,29 841,27 2225,56
3 (68) Salmina Mara AUT
AUT
 
-17 F 863,64 388,57 880,95 2133,16
4 (5) Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
-17 F 693,18 545,14 883,60 2121,92
5 (49) Svecova Katerina CZE
CZE
 
-17 F 727,27 544,00 738,10 2009,37
6 (20) Bischofberger Illana FRA
FRA
 
-17 F 875,00 142,86 716,93 1734,79
7 (21) Gerbouin Constance FRA
FRA
 
-17 F 647,73 448,00 582,01 1677,74
8 (24) Mace Maeva *FRA
FRA
 
-17 F 750,00 291,43 613,76 1655,19
9 (38) Outram Sanchia GBR
GBR
 
-17 F 590,91 430,86 494,71 1516,48
10 (112) Mill Botella Pia ESP
ESP
 
-17 F 579,55 385,14 436,51 1401,20
11 (97) Huisman Pemm NED
NED
 
-17 F 613,64 238,86 523,81 1376,31
12 (102) Hoj Pedersen Sofie DEN
DEN
 
-17 F 488,64 172,57 568,78 1229,99
13 (57) Jansson Sofia SWE
SWE
 
-17 F 34,09 210,29 656,08 900,46

Under 17 Boys Overall Results

- 20.08.2013 - 25.08.2013
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (66) Llewellyn Dorien AUT
AUT
 
-17 M 970,00 803,04 949,07 2722,11
2 (31) Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
-17 M 730,00 905,80 928,24 2564,04
3 (22) Dailland Tanguy FRA
FRA
 
-17 M 790,00 825,88 914,35 2530,23
4 (85) Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
-17 M 700,00 819,22 780,09 2299,31
5 (23) Anguenot Leo FRA
FRA
 
-17 M 700,00 587,06 900,46 2187,52
6 (111) Noguera Vergés Alvar ESP
ESP
 
-17 M 670,00 425,31 849,54 1944,85
7 (8) Purosau Mikhail BLR
BLR
 
-17 M 650,00 692,67 585,65 1928,32
8 (7) Antonau Anton BLR
BLR
 
-17 M 610,00 567,08 745,37 1922,45
9 (39) Heath Calum GBR
GBR
 
-17 M 850,00 379,64 685,19 1914,83
10 (43) Poole Thomas GBR
GBR
 
-17 M 820,00 293,05 800,93 1913,98
11 (40) Spavin Harry GBR
GBR
 
-17 M 750,00 398,67 756,94 1905,61
12 (53) Bogne Jakob SWE
SWE
 
-17 M 820,00 366,32 715,28 1901,60
13 (65) Basic Carlo AUT
AUT
 
-17 M 510,00 365,37 826,39 1701,76
14 (32) Caldarola Francesco ITA
ITA
 
-17 M 730,00 228,35 636,57 1594,92
15 (94) Borika Elia SUI
SUI
 
-17 M 630,00 158,90 618,06 1406,96

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved