International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Kostelec Cup 2014




Kostelec u Jihlavy


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Women Overall  (pdf)

Men Overall  (pdf)

Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Under 14 Slalom Round 1 12 12 (pdf)
Under 14 Tricks Round 1 12 12 (pdf)

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Open Ladies Slalom  (pdf)
Open Ladies Tricks  (pdf)
Open Ladies Jump  (pdf)
Open Ladies Overall  (pdf)
Open Ladies Overall  (pdf)

Open Men Slalom  (pdf)
Open Men Tricks  (pdf)
Open Men Jump  (pdf)
Open Men Overall  (pdf)
Open Men Overall  (pdf)

Over 35 Men Slalom  (pdf)
Over 35 Men Tricks  (pdf)

Cesky pohar (pdf)
Kostelec Cup 2014
Kostelec u Jihlavy - 28/29 Jun 2014 2014

Kostelec Cup 2014 - Individual classification

Kostelec Cup 2014

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Ivlyushkina Olga Sentosa 2,00/55/14.25 4,50/55/16.00      
2 Starkova Isabela WSN 3,00/55/18.25 2,00/55/18.25      
3 Rybak Iryna Sentosa 5,00/34 3,00/55/18.25      
4 Hanusova Adela WSN 4,00/43 2,00/43      
5 Tsyutsyura Maria Sentosa 3,00/34 1,00/34      
6 Prosvetova Stanislava Sentosa 0,00/34 0,00/34      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Masar Adam KVLPI 4,50/55/16.00 0,00/37      
2 Melnik Stsiapan RTSOP 4,00/55/16.00 3,50/55/16.00      
3 Filoretov Damir Sentosa 0,50/49 1,00/37      
4 Harbachuk Viktar RTSOP 4,50/37 4,00/37      
5 Pastelnikov Yaroslav Sentosa 2,00/37 1,00/37      
6 Schasny Nikita RTSOP 1,50/37 1,50/37      
7 Oravec Samuel KVLPI 0,00/37 0,00/37      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Leschenko Maria RTSOP 1,50/55/14.25 5,00/55/14.25      
2 Susova Karolina WSN 1,50/55/16.00 1,50/55/14.25      
3 Petskova Iryna RTSOP 4,00/55/16.00 5,50/34      
4 Vrabcova Katerina SKP 2,00/55/16.00 2,00/55/16.00      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Rutkovski Artur RTSOP 2,50/58/13.00 5,00/58/13.00      
2 Fil'Chenko Danylo Sentosa 4,50/58/14.25 1,00/58/13.00      
3 Artsiomau Yahor RTSOP 0,50/58/18.25 2,50/58/16.00      
4 Slansky Jan SMK 5,00/58/18.25 3,50/58/18.25      
5 Cespivo Jakub WSN 4,50/58/18.25 4,00/58/18.25      
6 Kolar Vaclav SKO 2,50/58/18.25 4,00/58/18.25      
7 Svoboda Jan SKP 4,50/37 3,00/58/18.25      
8 Danas Marian KVLPI 0,50/52 3,00/49      

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Cespivova Anna WSN 1,50/55/14.25 1,50/55/12.00      
2 Svecova Katerina SKO 1,50/55/14.25 5,00/55/14.25      
3 Starkova Rebeka WSN 4,00/55/18.25 3,00/55/14.25      
4 Klementova Bara WSN 3,00/55/16.00 0,50/34      

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Hruby Libor SWP 2,00/58/13.00 4,50/37      
2 Kicin Milan KVLPI 5,00/58/18.25 2,50/37      
3 Hlousek Milan SKO 0,50/55/18.25 2,00/58/18.25      
4 Wolf Nikolas KVLPI 5,00/37 5,00/37      

Over 35 Ladies Slalom Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Danihelka Jan SKP 5,00/55/14.25 2,50/37      

Over 45 Ladies Slalom Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Men Slalom Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Ladies Slalom Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Men Slalom Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Shevtsova Eva Sentosa 3840 5230      
2 Ivlyushkina Olga Sentosa 4530 5150      
3 Rybak Iryna Sentosa 4590 4890      
4 Prosvetova Stanislava Sentosa 4060 4850      
5 Tsyutsyura Maria Sentosa 2560 850      
6 Starkova Isabela WSN 2210 2550      
7 Artsiomava Aryna RTSOP 1740 2040      
8 Klementova Radka WSN 2010 1570      
9 Hanusova Adela WSN 1240 1310      
10 Nakano Elisa SKO 320        
11 Davidova Barbora SKO 80 40      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Melnik Stsiapan RTSOP 5400 2370      
2 Harbachuk Viktar RTSOP 5120 4590      
3 Schasny Nikita RTSOP 2790 3950      
4 Filoretov Damir Sentosa 3810 3900      
5 Pastelnikov Yaroslav Sentosa 2200 2950      
6 Masar Adam KVLPI 2300 2680      
7 Oravec Samuel KVLPI 1300 840      
8 Kriz Lukas SKO 200 80      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Pirozhenko Anna Sentosa 5170 5620      
2 Vrabcova Katerina SKP 3110        
3 Petskova Iryna RTSOP 3090 2470      
4 Susova Karolina WSN 2860 370      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Fil'Chenko Danylo Sentosa 7150 9130      
2 Rutkovski Artur RTSOP 4700 3650      
3 Cespivo Jakub WSN 3300 3560      
4 Svoboda Jan SKP 3430 2730      
5 Slansky Jan SMK 3200 3000      
6 Kolar Vaclav SKO 2750 2670      
7 Artsiomau Yahor RTSOP 2650 2280      
8 Danas Marian KVLPI 2200 2520      

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Gerencsery Martina WSN 6450        
2 Cespivova Anna WSN 2440 5250      
3 Svecova Katerina SKO 4740 2610      
4 Klementova Bara WSN 4210 3710      
5 Starkova Rebeka WSN 3480 1250      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Kolman Zdenek VLP 8080        
2 Gerencsery Ladislav WSN 4180        
3 Wolf Nikolas KVLPI 4010 3710      
4 Hruby Libor SWP 3650 2350      
5 Kicin Milan KVLPI 3350 3350      

Over 35 Ladies Tricks Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 35 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Danihelka Jan SKP 3570 3790      

Over 45 Ladies Tricks Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Men Tricks Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Ladies Tricks Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Men Tricks Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Ivlyushkina Olga Sentosa 30,5m 30,7m      
2 Prosvetova Stanislava Sentosa 23,6m 27,6m      
3 Rybak Iryna Sentosa 22,0m 22,3m      
4 Starkova Isabela WSN 10,8m 11,1m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Harbachuk Viktar RTSOP 28,0m 25,0m      
2 Melnik Stsiapan RTSOP 23,7m 25,2m      
3 Masar Adam KVLPI 20,9m 23,1m      
4 Schasny Nikita RTSOP 16,0m 18,3m      
5 Oravec Samuel KVLPI 11,0m 11,8m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Petskova Iryna RTSOP 27,7m 30,9m      
2 Susova Karolina WSN 24,2m 25,1m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Fil'Chenko Danylo Sentosa 39,7m 43,8m      
2 Artsiomau Yahor RTSOP 36,5m 37,9m      
3 Rutkovski Artur RTSOP 36,1m 37,6m      
4 Slansky Jan SMK 28,0m 30,3m      
5 Cespivo Jakub WSN 28,6m 29,3m      
6 Kolar Vaclav SKO 26,8m 27,7m      
7 Svoboda Jan SKP 21,2m 23,3m      
8 Danas Marian KVLPI 11,4m 12,2m      

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Cespivova Anna WSN 34,5m 35,7m      
2 Svecova Katerina SKO 33,0m 34,0m      
3 Starkova Rebeka WSN 29,5m 31,3m      

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 Round 2      
1 Hruby Libor SWP 41,8m 0,00m      
2 Wolf Nikolas KVLPI 37,5m 40,0m      
3 Jerabek Jiri SKO 35,0m        
4 Kicin Milan KVLPI 34,9m 34,2m      

Over 35 Ladies Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 35 Men Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Ladies Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Men Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Ladies Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Men Jump Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Under 14 Girls Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ivlyushkina Olga Sentosa -14 F 719,10 782,67 901,14 2402,91
2 Rybak Iryna Sentosa -14 F 471,91 743,16 581,75 1796,82
3 Starkova Isabela WSN -14 F 471,91 387,54 165,67 1025,12

Under 14 Boys Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Melnik Stsiapan RTSOP -14 M 468,09 719,04 456,46 1643,59
2 Harbachuk Viktar RTSOP -14 M 19,15 681,76 540,54 1241,45
3 Masar Adam KVLPI -14 M 478,72 356,86 393,39 1228,97
4 Schasny Nikita RTSOP -14 M 6,38 525,97 249,25 781,60

Under 17 Girls Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Petskova Iryna RTSOP -17 F 500,00 353,14 632,28 1485,42
2 Susova Karolina WSN -17 F 579,55 326,86 478,84 1385,25

Under 17 Boys Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Fil'Chenko Danylo Sentosa -17 M 607,84 868,70 780,60 2257,14
2 Rutkovski Artur RTSOP -17 M 686,27 447,19 637,41 1770,87
3 Artsiomau Yahor RTSOP -17 M 401,96 252,14 644,34 1298,44
4 Cespivo Jakub WSN -17 M 323,53 338,73 445,73 1107,99
5 Slansky Jan SMK -17 M 333,33 304,47 468,82 1106,62
6 Kolar Vaclav SKO -17 M 313,73 261,66 408,78 984,17
7 Svoboda Jan SKP -17 M 294,12 326,36 307,16 927,64
8 Danas Marian KVLPI -17 M 99,68 239,77 75,06 414,51

Open Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Cespivova Anna WSN Ope F 593,02 611,89 558,21 1763,12
2 Svecova Katerina SKO Ope F 395,35 552,45 507,46 1455,26
3 Starkova Rebeka WSN Ope F 348,84 405,59 426,87 1181,30

Open Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hruby Libor SWP Ope M 408,16 312,50 392,52 1113,18
2 Wolf Nikolas KVLPI Ope M 12,76 343,32 350,47 706,55
3 Kicin Milan KVLPI Ope M 119,90 286,82 231,31 638,03

Over 35 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 35 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Under 14 Girls Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ivlyushkina Olga Sentosa -14 F 640,45 782,67 901,14 2324,26
2 Rybak Iryna Sentosa -14 F 471,91 743,16 581,75 1796,82
3 Starkova Isabela WSN -14 F 449,44 387,54 165,67 1002,65

Under 14 Boys Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Melnik Stsiapan RTSOP -14 M 468,09 719,04 411,41 1598,54
2 Harbachuk Viktar RTSOP -14 M 19,15 681,76 540,54 1241,45
3 Masar Adam KVLPI -14 M 478,72 306,26 327,33 1112,31
4 Schasny Nikita RTSOP -14 M 6,38 525,97 249,25 781,60

Under 17 Girls Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Petskova Iryna RTSOP -17 F 500,00 353,14 547,62 1400,76
2 Susova Karolina WSN -17 F 443,18 326,86 455,03 1225,07

Under 17 Boys Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Fil'Chenko Danylo Sentosa -17 M 607,84 868,70 780,60 2257,14
2 Rutkovski Artur RTSOP -17 M 637,25 447,19 602,77 1687,21
3 Artsiomau Yahor RTSOP -17 M 401,96 216,94 644,34 1263,24
4 Cespivo Jakub WSN -17 M 313,73 338,73 445,73 1098,19
5 Slansky Jan SMK -17 M 303,92 285,44 468,82 1058,18
6 Kolar Vaclav SKO -17 M 313,73 254,04 408,78 976,55
7 Svoboda Jan SKP -17 M 294,12 259,75 307,16 861,03
8 Danas Marian KVLPI -17 M 88,24 239,77 75,06 403,07

Open Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Cespivova Anna WSN Ope F 593,02 611,89 558,21 1763,12
2 Svecova Katerina SKO Ope F 313,95 552,45 477,61 1344,01
3 Starkova Rebeka WSN Ope F 348,84 145,69 426,87 921,40

Open Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Hruby Libor SWP Ope M 408,16 312,50 392,52 1113,18
2 Wolf Nikolas KVLPI Ope M 12,76 317,64 350,47 680,87
3 Kicin Milan KVLPI Ope M 119,90 286,82 231,31 638,03

Over 35 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 35 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 45 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Ladies Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Over 55 Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014

Under 14 Slalom Round 1 12 12 Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 12        
1 Prosvetova Stanislava Sentosa 1,50/55/16.00        
2 Rybak Iryna Sentosa 2,50/55/18.25        
3 Pastelnikov Yaroslav Sentosa 5,00/34        
4 Filoretov Damir Sentosa 4,50/34        
5 Schasny Nikita RTSOP 0,50/34        
6 Hanusova Adela WSN 0,00/34        
6 Tsyutsyura Maria Sentosa 0,00/34        

Under 14 Tricks Round 1 12 12 Results

Homologation: Ranking List - 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Round 1 12        
1 Prosvetova Stanislava Sentosa 4570        
2 Rybak Iryna Sentosa 3810        
3 Schasny Nikita RTSOP 2790        
4 Pastelnikov Yaroslav Sentosa 2770        
5 Filoretov Damir Sentosa 2200        
6 Artsiomava Aryna RTSOP 1740        
7 Hanusova Adela WSN 1320        
8 Skyvova Marcela SKH 1060        
9 Tsyutsyura Maria Sentosa 600        
10 Skyva Petr SKH 500        
11 Kriz Lukas SKO 200        
11 Oravcova Ester KVLPI 200        
13 Nakano Elisa SKO 160        
14 Davidova Barbora SKO 0        

Men Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Fil'Chenko Danylo Sentosa -17 M 607,84 868,70 780,60 2257,14
2 Rutkovski Artur RTSOP -17 M 686,27 447,19 637,41 1770,87
3 Melnik Stsiapan RTSOP -14 M 468,09 719,04 456,46 1643,59
4 Artsiomau Yahor RTSOP -17 M 401,96 252,14 644,34 1298,44
5 Harbachuk Viktar RTSOP -14 M 19,15 681,76 540,54 1241,45
6 Masar Adam KVLPI -14 M 478,72 356,86 393,39 1228,97
7 Hruby Libor SWP Ope M 408,16 312,50 392,52 1113,18
8 Cespivo Jakub WSN -17 M 323,53 338,73 445,73 1107,99
9 Slansky Jan SMK -17 M 333,33 304,47 468,82 1106,62
10 Kolar Vaclav SKO -17 M 313,73 261,66 408,78 984,17
11 Svoboda Jan SKP -17 M 294,12 326,36 307,16 927,64
12 Schasny Nikita RTSOP -14 M 6,38 525,97 249,25 781,60
13 Wolf Nikolas KVLPI Ope M 12,76 343,32 350,47 706,55
14 Kicin Milan KVLPI Ope M 119,90 286,82 231,31 638,03
15 Danas Marian KVLPI -17 M 99,68 239,77 75,06 414,51

Women Overall Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Ivlyushkina Olga Sentosa -14 F 719,10 782,67 901,14 2402,91
2 Rybak Iryna Sentosa -14 F 471,91 743,16 581,75 1796,82
3 Cespivova Anna WSN Ope F 593,02 611,89 558,21 1763,12
4 Petskova Iryna RTSOP -17 F 500,00 353,14 632,28 1485,42
5 Svecova Katerina SKO Ope F 395,35 552,45 507,46 1455,26
6 Susova Karolina WSN -17 F 579,55 326,86 478,84 1385,25
7 Starkova Rebeka WSN Ope F 348,84 405,59 426,87 1181,30
8 Starkova Isabela WSN -14 F 471,91 387,54 165,67 1025,12

Under 14 Boys Overall Round 1 12 12 Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Schasny Nikita RTSOP -14 M   371,50   371,50

Under 14 Girls Overall Round 1 12 12 Results

- 28.6.2014 - 29.6.2014
  Name Club Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Rybak Iryna Sentosa -14 F 460,67 579,03   1039,70

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved