International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 35th Seaton Classic




JB Water Ski


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Under 10 Girls Slalom
Under 10 Girls Tricks
Under 10 Girls Overall

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Overall

Over 35 Men Slalom

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Tricks
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Overall

All results (pdf)
35th Seaton Classic
JB Water Ski - 7/8 Oct 2017

35th Seaton Classic - Individual classification

35th Seaton Classic

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Crossland Harrison GBR 2.00/49/14.25 3.00/49/14.25 4.50/49/14.25 5.00/49/14.25  

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Deste Lilli *GBR   4.00/52 3.50/49 2.00/52/16.00  
2 Halford Danielle *GBR 3.50/40 4.50/40 2.00/43 0.50/46  

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Dunkerley Giles *GBR 1.50/49 5.00/52 2.00/52 5.00/52  

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lee Molly *GBR   2.00/55/14.25 4.00/55/16.00 5.00/55/16.00  
2 Whaling Amy *GBR 4.00/34 2.25/52 2.00/55/18.25 4.50/52  

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Stephenson Jeremy *GBR 3.50/40 4.00/55/13.00 1.00/55/12.00 3.00/55/13.00  
2 Wooldridge Simon *GBR 4.00/55/16.00 4.00/55/16.00 3.00/55/16.00 4.00/55/16.00  
3 Simpson Peter *GBR 4.50/52 0.50/52 2.50/55/18.25 5.00/40  
4 Rollingson Gary *GBR 2.00/40 2.50/52 3.50/37 4.50/52  
5 Poland Rob *GBR 1.50/40 2.50/40      

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Stephenson Beverley *GBR   2.50/55/18.25 1.00/55/16.00    

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 James Peter *GBR 3.00/52 3.00/55/18.25      

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Mattos Richard *GBR 5.00/40 4.00/40 3.00/55/14.25 3.00/55/14.25  
2 Griffiths Ray *GBR 5.00/40 4.50/40 1.50/55/14.25 0.50/55/18.25  
3 Winter Martin *GBR 3.00/55/16.00 3.50/55/18.25 5.00/55/16.00 3.00/55/18.25  
4 Burridge Mark *GBR 4.00/40 3.00/55/18.25 4.00/55/18.25 4.00/55/18.25  
5 Rowlands Rodney *GBR 1.50/40 4.25/40 4.00/40 5.00/49  

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie *GBR 3.25/55/13.00   4.50/55/13.00 1.00/55/12.00  
2 Yorke-Davies Saba *GBR 4.00/55/13.00 1.50/55/13.00 1.00/55/13.00 3.50/55/14.25  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Campbell Glenn *GBR 3.00/58/11.25 5.00/58/11.25 3.50/58/11.25 3.50/58/12.00  
2 Haslam Sam *GBR 4.00/58/12.00 5.50/58/12.00 4.00/58/12.00 2.00/58/11.25  
3 Schweigert Jurgen *GER 1.50/58/12.00 3.00/58/12.00      
4 Chapman Glyn *GBR     3.00/58/18.25 2.00/58/14.25  
5 Bowden Peter *GBR 4.25/58/18.25 3.50/58/18.25 1.25/58/16.00 1.50/58/18.25  

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Crossland Harrison GBR 1640 1960      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Lee Molly *GBR 1190 1320      
2 Whaling Amy *GBR 1220 660      

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Wooldridge Simon *GBR 770 760      

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Rowlands Rodney *GBR 640 160      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Nutt Katie *GBR 2540 3500      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 07/10/2017 - 08/10/2017
  Name Country Round 1 Round 2      
1 Bowden Peter *GBR 1140 1060      

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved