International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: Gosfield Multi Round




Gosfield Lake


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks
Under 10 Boys Jump
Under 10 Boys Overall

Under 12 Girls Slalom

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Overall

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump
Under 21 Men Overall

Open Ladies Slalom
Open Ladies Jump
Open Ladies Overall

Open Men Slalom
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Overall

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump
Over 45 Men Overall

Over 55 Ladies Slalom
Over 55 Ladies Tricks
Over 55 Ladies Jump
Over 55 Ladies Overall

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Jump
Over 55 Men Overall

Over 65 Ladies Slalom
Over 65 Ladies Overall

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Overall

All results (pdf)
Gosfield Multi Round
Gosfield Lake - 24/25 Jun 2017

Gosfield Multi Round - Individual classification

Gosfield Multi Round

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Sebastian *GBR
GBR
 
6.00/46 1.50/49/14.25 0.00/49/16.00 3.50/49/16.00  

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Lee Molly *GBR
GBR
 
3.00/55/16.00 5.00/55/16.00 3.50/55/16.00 3.00/55/16.00  
2 Atherton Emily *GBR
GBR
 
1.00/55/16.00 5.00/55/16.00 2.00/55/16.00    
3 Turp Matilda GBR
GBR
 
5.00/55/18.25 4.00/55/16.00 3.50/55/16.00 3.50/55/18.25  

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Smyth Nick *GBR
GBR
 
1.50/49 1.50/49 4.50/49 3.50/46  

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
2.50/55/12.00 3.00/55/12.00 1.50/55/12.00 1.50/55/13.00  
2 Butterfield Amber GBR
GBR
 
4.00/55/14.25 1.50/55/14.25   5.00/55/14.25  

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
2.00/58/11.25 4.00/58/12.00 2.50/58/12.00 2.50/58/11.25  
2 Irving Bradley *GBR
GBR
 
3.50/58/16.00 3.00/58/14.25 3.50/58/18.25    
3 Bates Jonah *GBR
GBR
 
      0.00/52  

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Bates Sophie *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 2.00/55/14.25 2.00/55/14.25 2.00/55/14.25  

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Heath Calum GBR
GBR
 
3.50/58/12.00 1.50/58/12.00 1.50/58/11.25 3.00/58/10.75  
2 Spavin Harry GBR
GBR
 
4.50/58/12.00 2.50/58/11.25 1.00/58/11.25 3.00/58/11.25  
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
0.00/58/13.00 2.50/58/11.25 4.00/58/12.00 1.00/58/11.25  
4 Foley-Brickley David *GBR
GBR
 
      4.50/58/14.25  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Wharton Charlotte *GBR
GBR
 
      1.50/55/12.00  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp William *GBR
GBR
 
4.00/58/12.00 4.00/58/13.00 1.50/58/12.00    

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Winter Hilary *GBR
GBR
 
2.00/55/14.25 4.50/55/14.25 1.50/55/14.25    
2 Boutle Yvonne *GBR
GBR
 
4.00/49 4.00/49 4.00/49    

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Vincent *GBR
GBR
 
  2.00/55/11.25   4.00/55/11.25  
2 Smith Rory *GBR
GBR
 
2.00/55/13.00 4.00/55/13.00 2.50/55/13.00 4.00/55/13.00  
3 Cox Russell *GBR
GBR
 
3.00/55/14.25 4.00/55/14.25 2.00/55/14.25 3.00/55/14.25  
4 Hoile Robin *GBR
GBR
 
      1.50/55/14.25  
5 Heath Kevin *GBR
GBR
 
2.00/55/18.25 1.50/55/18.25 2.00/55/16.00    
6 Brumpton Nigel *GBR
GBR
 
2.00/40 4.50/55/18.25 3.50/55/18.25    
7 Spavin Rob *GBR
GBR
 
  4.00/40   2.50/55/18.25  
8 Howitt John *GBR
GBR
 
2.00/43 4.00/43 4.00/43    

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Maher Janina *GBR
GBR
 
3.00/52/16.00 6.00/52 1.50/52    

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Beard Mark GBR
GBR
 
2.00/55/18.25 2.00/55/14.25      
2 Winter Martin *GBR
GBR
 
4.50/55/18.25 2.00/55/18.25 4.00/55/16.00    
3 Horne Colin *GBR
GBR
 
2.50/55/18.25 2.50/55/18.25 1.50/55/16.00    
4 Ward George *GBR
GBR
 
  3.50/55/18.25      
5 Ragg Keith *GBR
GBR
 
4.00/49        
6 Irving Stephen *GBR
GBR
 
5.50/37 0.50/40 0.00/40    

Over 65 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Worship Carol *GBR
GBR
 
5.00/37 4.00/49 3.00/37    

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1 Turp Carl *GBR
GBR
 
2.00/52/16.00 4.00/52/16.00 1.50/52/16.00 2.00/52/14.25  

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Sebastian *GBR
GBR
 
600 760      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Matilda GBR
GBR
 
  1150 1020    
2 Lee Molly *GBR
GBR
 
860 780 690    

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
3430 3460 3840    
2 Butterfield Amber GBR
GBR
 
2950 3130      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
2650 4520 5020    

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Spavin Harry GBR
GBR
 
6560 6740 5100    
2 Heath Calum GBR
GBR
 
3510 6000 2470    
3 Poole Thomas GBR
GBR
 
  1630 3190    

Over 45 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Vincent *GBR
GBR
 
1330 1320      
2 Smith Rory *GBR
GBR
 
460 580      

Over 55 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Maher Janina *GBR
GBR
 
2770 2560 2490    

Over 55 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Beard Mark GBR
GBR
 
1330 1680      
2 Ward George *GBR
GBR
 
500 1080      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Matilda GBR
GBR
 
18.0m 19.0m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
24.9m 26.5m      
2 Butterfield Amber GBR
GBR
 
20.1m 21.1m      

Over 55 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Maher Janina *GBR
GBR
 
13.1m 13.9m      

Over 55 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Beard Mark GBR
GBR
 
32.9m 35.9m      
2 Ward George *GBR
GBR
 
22.0m 21.2m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
37.3m 37.0m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Heath Calum GBR
GBR
 
49.2m 51.0m      
2 Poole Thomas GBR
GBR
 
41.9m 42.9m      

Open Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Round 1 Round 2 Round 3    
1 Wharton Charlotte *GBR
GBR
 
43.8m 43.0m      

Under 14 Girls Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Matilda GBR
GBR
 
-14 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 17 Girls Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Nutt Katie GBR
GBR
 
-17 F 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Butterfield Amber GBR
GBR
 
-17 F 841.27 815.10 723.08 2379.45

Under 17 Boys Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Turp Benjamin GBR
GBR
 
-17 M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Under 21 Men Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Heath Calum GBR
GBR
 
-21 M 1000.00 890.21 1000.00 2890.21
2 Poole Thomas GBR
GBR
 
-21 M 913.33 473.29 802.44 2189.06

Over 55 Ladies Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Maher Janina *GBR
GBR
 
55+ F 39.00 2770.00 6.90 2815.90

Over 55 Men Overall Results

- 24/06/2017 - 25/06/2017
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Beard Mark GBR
GBR
 
55+ M 1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Ward George *GBR
GBR
 
55+ M 761.36 642.86 463.32 1867.54

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved