International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2017 German Team Championships




Halle (Saale)


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

All skiers Slalom  (pdf)
All skiers Tricks  (pdf)
All skiers Jump  (pdf)
All skiers Overall  (pdf)

Overall Team classification (pdf)

All results (pdf)
2017 German Team Championships
Halle (Saale) - 25/27 Aug 2017

2017 German Team Championships - Individual classification

2017 German Team Championships

All skiers Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25.08.2017 - 27.08.2017
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
65+ F 2,50/49/14.25 1,50/49/16.00   927,08
2 WILD, Steffen *HAW
GER
 
45+ M 2,50/55/11.25 1,00/55/11.25   886,90
3 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 3,50/52/13.00 1,00/52/13.00   881,23
4 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
45+ F 2,50/55/14.25 2,50/55/18.25   818,84
5 NIEDERBÄUMER, Jens MAS
GER
 
45+ M 2,00/55/12.00     809,52
6 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 4,00/55/18.25 0,50/55/14.25   789,86
7 DRECHSLER, Dieter *BRH 1
GER
 
65+ M 2,50/52/14.25 1,00/52/14.25   773,95
8 SCHERER, Philipp CAP
GER
 
45+ M 2,00/55/13.00 2,00/55/13.00   738,10
9 KUHNT, Gunter BRH 1
GER
 
55+ M 3,00/55/14.25     733,12
10 BEIER, Tim LUZ
GER
 
-14 M 2,00/55/14.25 3,50/55/16.00   727,27
11 BRUMMEL, Lara BER 1
GER
 
-14 F 5,00/55/18.25 1,50/55/16.00   722,63
12 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
Ope M 3,00/58/14.25     626,37
13 HANIG, Lorenzo MAS
GER
 
-17 M 2,00/58/14.25     615,38
14 BRUMMEL, Doris BER 1
GER
 
45+ F 3,00/52     565,22
15 BAUMEIER, Shelly HUF 1
GER
 
-17 F 5,00/55/18.25 2,00/52   552,94
16 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-17 M 1,50/58/18.25 1,00/58/16.00   538,46
17 BUCKSCH, Jan AQF 1
GER
 
45+ M 2,50/55/18.25     529,76
18 SCHLESINGER, Miriam AQF 1
GER
 
Ope F 2,50/55/18.25     523,53
19 BUCKSCH, Jana AQF 1
GER
 
-21 F 1,00/55/18.25     505,88
20 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 4,00/58/18.25     505,49
21 NIEDERBÄUMER, Chris MAS
GER
 
-17 F 0,00/55/18.25     494,12
22 WOHLFAHRT, Moritz BER 1
GER
 
-17 M 1,50/58/18.25 1,50/58/18.25   478,02
23 PEISKER, Tobias *HAW
GER
 
-14 M   4,50/49   448,05
24 BROCKMANN, Kai *BRH 1
GER
 
Ope M 2,50/55/18.25 1,50/52   423,08
25 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 0,50/55/18.25     401,10
26 KITZING, Aylin HUF 2
GER
 
-17 F 2,50/49     382,35
27 GEISLER, Angelina HUF 2
GER
 
-17 F 1,50/49     370,59
28 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 3,50/52     368,13
29 PERNULL, Adolf BER 1
GER
 
55+ M 3,50/37 2,00/37   122,19
30 KOSFELD, Mirko MAS
GER
 
Ope M 4,50/37     49,45
31 SCHOLZ, Nele LUZ
GER
 
-12 F 4,00/25 3,50/25   48,78

All skiers Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25.08.2017 - 27.08.2017
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 2430 4090   1185,51
2 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
65+ F 2130 2290   1114,36
3 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
45+ F 3800 3670   1101,45
4 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 1360 1440   603,77
5 PERNULL, Adolf BER 1
GER
 
55+ M 1240 1160   382,72
6 SCHOLZ, Nele LUZ
GER
 
-12 F 1420 590   252,67
7 NIEDERBÄUMER, Chris MAS
GER
 
-17 F 1830     213,29
8 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
Ope M 2170 2470   211,47
9 BRUMMEL, Lara BER 1
GER
 
-14 F 1290 1380   209,73
10 BAUMEIER, Shelly HUF 1
GER
 
-17 F 1450 1650   192,31
11 WOHLFAHRT, Moritz BER 1
GER
 
-17 M 1760 2230   190,92
12 BUCKSCH, Jana AQF 1
GER
 
-21 F 1530     178,32
13 BUCKSCH, Jan AQF 1
GER
 
45+ M 930     167,12
14 HANIG, Lorenzo MAS
GER
 
-17 M 1750     149,83
15 SCHERER, Philipp CAP
GER
 
45+ M 790   141,96
16 NIEDERBÄUMER, Jens MAS
GER
 
45+ M 780     140,16
17 BEIER, Tim LUZ
GER
 
-14 M 860 1120   139,13
18 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 1220 1500   128,42
19 BRUMMEL, Doris BER 1
GER
 
45+ F 380   110,14
20 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 1280     109,59
21 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 1210     103,60
22 KITZING, Aylin HUF 2
GER
 
-17 F 800     93,24
23 GEISLER, Angelina HUF 2
GER
 
-17 F 780     90,91
24 KUHNT, Gunter BRH 1
GER
 
55+ M 280     86,42
25 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-17 M 680   58,22
25 KOSFELD, Mirko MAS
GER
 
Ope M 680     58,22
27 SCHLESINGER, Miriam AQF 1
GER
 
Ope F 360     41,96

All skiers Jump Results

Homologation: Ranking List - 25.08.2017 - 27.08.2017
  Name Team   Categ. Round 1 Round 2   Overall
1 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 28,4m 28,1m   1202,25
2 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
65+ F 18,7m 17,4m   1170,00
3 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 26,6m 24,7m   871,11
4 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
45+ F 24,2m     764,44
5 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
Ope M 43,9m 44,2m   611,84
6 SCHOLZ, Nele LUZ
GER
 
-12 F 10,4m 13,5m   553,28
7 NIEDERBÄUMER, Chris MAS
GER
 
-17 F 25,5m     425,29
8 SCHERER, Philipp CAP
GER
 
45+ M 23,5m     369,54
9 BRUMMEL, Lara BER 1
GER
 
-14 F 16,2m 15,4m   347,17
10 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 26,9m 27,5m   337,17
11 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 24,1m 27,5m   337,17
12 KUHNT, Gunter BRH 1
GER
 
55+ M 18,7m     318,37
13 BRUMMEL, Doris BER 1
GER
 
45+ F 13,1m 12,6m   271,11
14 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 22,2m     250,00
15 BEIER, Tim LUZ
GER
 
-14 M 15,0m 13,6m   218,58
16 WOHLFAHRT, Moritz BER 1
GER
 
-17 M 19,5m 19,1m   205,59
17 BUCKSCH, Jana AQF 1
GER
 
-21 F 15,6m     197,70
18 KOSFELD, Mirko MAS
GER
 
Ope M 19,0m     197,37
19 BUCKSCH, Jan AQF 1
GER
 
45+ M 15,2m     183,65
20 SCHLESINGER, Miriam AQF 1
GER
 
Ope F 14,2m     165,52
21 PERNULL, Adolf BER 1
GER
 
55+ M 12,3m     144,22
22 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-17 M 14,4m     121,71

All skiers Overall Results

- 25.08.2017 - 27.08.2017
  Name Team   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 HUELLER, Gabriele CAP
GER
 
65+ F 927,08 1036,50 1170,00 3133,58
2 LANGROCK, Claudia HUF 1
GER
 
45+ F 789,86 1185,51 786,67 2762,04
3 BAUMEIER, Gitte HUF 1
GER
 
45+ F 818,84 1101,45 764,44 2684,73
4 HUELLER, Heiko CAP
GER
 
65+ M 881,23 570,23 1202,25 2653,71
5 ALBRECHT, Magnus CAP
GER
 
Ope M 626,37 185,79 606,91 1419,07
6 SCHERER, Philipp CAP
GER
 
45+ M 738,10 141,96 369,54 1249,60
7 BRUMMEL, Lara BER 1
GER
 
-14 F 722,63 209,73 316,98 1249,34
8 KUHNT, Gunter BRH 1
GER
 
55+ M 733,12 86,42 318,37 1137,91
9 NIEDERBÄUMER, Chris MAS
GER
 
-17 F 494,12 213,29 425,29 1132,70
10 BEIER, Tim LUZ
GER
 
-14 M 727,27 106,83 218,58 1052,68
11 BRUMMEL, Doris BER 1
GER
 
45+ F 565,22 110,14 271,11 946,47
12 BEIER, Toni LUZ
GER
 
Ope M 505,49 104,45 281,25 891,19
13 BUCKSCH, Jana AQF 1
GER
 
-21 F 505,88 178,32 197,70 881,90
14 BUCKSCH, Jan AQF 1
GER
 
45+ M 529,76 167,12 183,65 880,53
15 WOHLFAHRT, Moritz BER 1
GER
 
-17 M 478,02 190,92 199,01 867,95
16 LANGROCK, Eric HUF 1
GER
 
-21 M 401,10 109,59 327,30 837,99
17 SCHLESINGER, Miriam AQF 1
GER
 
Ope F 523,53 41,96 165,52 731,01
18 SCHOLZ, Nele LUZ
GER
 
-12 F 48,78 252,67 426,23 727,68
19 LANGROCK, Martin HUF 2
GER
 
-17 M 368,13 103,60 250,00 721,73
20 KINDT, Lucas LUZ
GER
 
-17 M 478,02 58,22 121,71 657,95
21 PERNULL, Adolf BER 1
GER
 
55+ M 122,19 382,72 144,22 649,13
22 KOSFELD, Mirko MAS
GER
 
Ope M 49,45 58,22 197,37 305,04

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved