International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org:




Siap, Skarnes, Norway

Map of site

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

Results

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Jump

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Jump

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump

Under 21 Ladies Slalom
Under 21 Ladies Tricks
Under 21 Ladies Jump

Under 21 Men Slalom
Under 21 Men Tricks
Under 21 Men Jump

Open Ladies Slalom
Open Ladies Tricks
Open Ladies Jump

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump

Over 35 Ladies Slalom
Over 35 Ladies Tricks
Over 35 Ladies Jump

Over 35 Men Slalom
Over 35 Men Tricks
Over 35 Men Jump

Over 45 Ladies Slalom
Over 45 Ladies Tricks
Over 45 Ladies Jump

Over 45 Men Slalom
Over 45 Men Tricks
Over 45 Men Jump

Over 55 Ladies Slalom
Over 55 Ladies Tricks
Over 55 Ladies Jump

Over 55 Men Slalom
Over 55 Men Tricks
Over 55 Men Jump

Over 65 Ladies Slalom
Over 65 Ladies Tricks
Over 65 Ladies Jump

Over 65 Men Slalom
Over 65 Men Tricks
Over 65 Men Jump

All results (pdf)
Slåstad Open 2019
Siap, Skarnes, Norway - 21/23 Jun 2019

Slåstad Open 2019 - Individual classification

Slåstad Open 2019

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Borge Julie NOR
NOR
 
0,50/34 4,00/34 2,50/43 5,00/46  
2   Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
1,00/34        

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Kvisla Emma Christine NOR
NOR
 
3,00/49 4,00/52 4,00/52 0,00/34  
2   Larsen Clara Dyhr DEN
DEN
 
2,00/43 2,00/46 4,00/34 2,00/46  
3   Stalheim Kaja NOR
NOR
 
4,00/43 4,00/43      
4   Nyborg Malin NOR
NOR
 
3,00/34 2,00/34 3,00/43 2,00/43  

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Råström Viktor SWE
SWE
 
3,00/55/13.00 4,00/55/12.00      
2   Blomqvist Victor SWE
SWE
 
3,25/55/13.00 1,50/55/13.00      
3   Cederquist Leo SWE
SWE
 
2,00/55/13.00 3,00/55/13.00 4,50/55/14.25 2,50/55/13.00  
4   Westlund Elliot SWE
SWE
 
3,00/55/13.00 2,00/55/13.00      
5   Cederquist Ted SWE
SWE
 
3,50/52 4,00/55/18.25 5,00/55/16.00 0,00/55/14.25  
6   Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
4,00/52 1,00/55/18.25      

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Björlin Ella SWE
SWE
 
2,00/55/14.25 2,25/55/14.25      
2   Sandberg Nicoline NOR
NOR
 
3,50/55/16.00 5,00/55/16.00 4,50/55/16.00 2,50/37  
3   Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
2,50/55/16.00 2,50/55/18.25 4,00/55/16.00    
4   Knapkoien Tuva Larsdotter NOR
NOR
 
2,00/49 2,00/49      

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Westlund Charlie SWE
SWE
 
1,00/58/11.25 2,50/58/12.00      
2   Terner Casper SWE
SWE
 
1,50/58/18.25 1,00/58/13.00 2,00/58/13.00 3,00/58/13.00  
3   Nordlund Emil SWE
SWE
 
2,00/58/13.00 2,50/58/14.25      
4   Viker Vemund NOR
NOR
 
4,50/58/18.25 5,00/55/18.25      
5   Törnquist Ted SWE
SWE
 
3,50/58/18.25 DNS      
6   Skaug Nicolai NOR
NOR
 
2,50/58/18.25        
7   Stalheim Sondre NOR
NOR
 
0,50/58/18.25        
8   Jorgsensen Sander Elling DEN
DEN
 
1,50/52 3,50/55/18.25      
9   Knapkoien Trym Larssonn NOR
NOR
 
2,00/52 4,00/52      
10   Wigdel Petter NOR
NOR
 
0,00/40        

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Larsson Cajsa SWE
SWE
 
1,50/55/14.25 2,00/55/14.25 5,25/55/18.25 2,00/55/13.00  
2   Eriksen Pernille Amalie Rise NOR
NOR
 
4,00/55/16.00 2,50/55/16.00      
3   Viker Veline NOR
NOR
 
2,00/49 3,50/49      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Johansson Noa SWE
SWE
 
4,50/58/13.00 1,50/58/11.25 4,50/58/12.00 1,50/58/12.00  
2   Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
2,50/58/12.00 2,50/58/13.00      
3   Stalheim Marius V. NOR
NOR
 
3,50/55/18.25 5,50/55/18.25      
4   Sonnelid Fabian SWE
SWE
 
2,00/55/18.25 4,00/40 DNS    
5   Svaboe Alexander NOR
NOR
 
3,00/52 DNS 1,00/55/18.25 DNS  

Open Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Granhus Thea Caroline NOR
NOR
 
1,50/55/11.25 3,00/55/12.00 2,50/55/12.00 1,50/55/11.25  
2   Cederquist Linnéa SWE
SWE
 
2,00/55/13.00 4,00/55/13.00      
3   Nyman Rebecca SWE
SWE
 
1,00/55/13.00 4,00/55/18.25 1,00/55/13.00 2,00/55/14.25  

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Rosén David SWE
SWE
 
4,50/58/12.00 1,50/58/12.00 3,00/58/12.00 0,50/58/11.25  
2   Våltorp Lars Ola NOR
NOR
 
3,50/58/13.00 4,50/58/12.00 3,50/58/13.00 4,00/58/12.00  
3   Dale Espen NOR
NOR
 
4,50/40 2,00/40 4,50/58/18.25 0,00/40  

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Foss Anders NOR
NOR
 
3,00/55/11.25 3,00/55/11.25 5,00/55/11.25 5,00/55/11.25  
2   Bjornoe Ole-Johan NOR
NOR
 
0,50/55/11.25 2,00/55/11.25      
3   Cederquist Stellan SWE
SWE
 
1,50/55/12.00 1,50/37 3,50/37 2,50/55/14.25  
4   Rio Espen NOR
NOR
 
1,00/55/12.00 0,50/55/12.00 1,00/55/12.00 DNS  
5   Håland Ole NOR
NOR
 
4,00/52 5,50/49 3,00/52 5,00/52  

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Elgesem Vang Lise NOR
NOR
 
3,50/55/13.00        

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Simoes Francisco POR
POR
 
1,50/55/11.25 2,00/55/11.25 2,00/55/11.25 DNS  
2   Jorgensen Esben DEN
DEN
 
2,00/55/11.25 4,50/55/13.00 3,00/55/12.00 5,00/55/12.00  
3   Foss Henrik NOR
NOR
 
1,00/55/12.00 3,00/55/13.00 3,00/55/12.00 5,00/55/13.00  
4   Hallberg Niklas NOR
NOR
 
2,50/55/12.00 5,00/37 3,50/55/13.00 3,50/55/13.00  
5   Schmidt Jesper DEN
DEN
 
2,00/55/12.00 5,00/37      
6   Marthinsen Lars NOR
NOR
 
4,00/55/13.00 2,00/55/13.00 4,00/55/13.00 4,00/55/13.00  
7   Wiese Morten NOR
NOR
 
5,00/37 1,50/55/14.25 3,00/37 DNS  

Over 55 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Varming Susanne NOR
NOR
 
4,00/52/13.00 1,50/52/13.00 0,50/52/13.00    
2   Finstad Hanne Lotte NOR
NOR
 
5,00/52/16.00 3,50/52      

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Johnsen Lasse NOR
NOR
 
2,50/52/13.00 DNS      
2   Skande Ulf SWE
SWE
 
DNS DNS DNS    

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
900      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
1500      
2   Råström Viktor SWE
SWE
 
1190      

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Björlin Ella SWE
SWE
 
1410      
2   Elgesem Vang Eline NOR
NOR
 
870      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Nordlund Emil SWE
SWE
 
1710 1820      
2   Stalheim Sondre NOR
NOR
 
660 1370      
3   Skaug Nicolai NOR
NOR
 
970      
4   Wigdel Petter NOR
NOR
 
350      
5   Viker Vemund NOR
NOR
 
320      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Eriksen Pernille Amalie Rise NOR
NOR
 
990 910      
2   Viker Veline NOR
NOR
 
520      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Stalheim Marius V. NOR
NOR
 
290      

Open Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Cederquist Linnéa SWE
SWE
 
3060 2810      

Over 45 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Elgesem Vang Lise NOR
NOR
 
150      

Over 55 Ladies Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Finstad Hanne Lotte NOR
NOR
 
650 580      

Over 65 Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Johnsen Lasse NOR
NOR
 
860      
2   Skande Ulf SWE
SWE
 
DNS      

Under 12 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
13,5m 15,6m      
2   Sorlie Grendel Sofie-Amalie NOR
NOR
 
0,00m DNS      

Under 12 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Elliasen Sivert NOR
NOR
 
0,00m 10,5m      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Stalheim Kaja NOR
NOR
 
11,6m 11,2m      

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Westlund Elliot SWE
SWE
 
34,1m 36,7m      
2   Blomqvist Victor SWE
SWE
 
33,0m 33,7m      
3   Råström Viktor SWE
SWE
 
20,3m        
4   Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
16,6m        

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Björlin Ella SWE
SWE
 
18,3m        
2   Knapkoien Tuva Larsdotter NOR
NOR
 
0,00m 11,4m      

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Westlund Charlie SWE
SWE
 
43,9m 44,1m      
2   Törnquist Ted SWE
SWE
 
40,8m DNS      
3   Jorgsensen Sander Elling DEN
DEN
 
21,3m 24,1m      
4   Stalheim Sondre NOR
NOR
 
  23,5m      
5   Skaug Nicolai NOR
NOR
 
20,6m 22,9m      
6   Wigdel Petter NOR
NOR
 
19,0m 22,5m      
7   Knapkoien Trym Larssonn NOR
NOR
 
0,00m 21,3m      
8   Viker Vemund NOR
NOR
 
14,5m DNS      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Viker Veline NOR
NOR
 
13,2m        

Under 21 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Blomqvist Alexander SWE
SWE
 
46,4m 47,4m      
2   Stalheim Marius V. NOR
NOR
 
15,1m        
3   Sonnelid Fabian SWE
SWE
 
11,3m        

Over 35 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Bjornoe Ole-Johan NOR
NOR
 
33,7m 48,0m      

Over 45 Ladies Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Elgesem Vang Lise NOR
NOR
 
25,7m 29,7m      

Over 45 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Schmidt Jesper DEN
DEN
 
19,4m 0,00m      

Over 65 Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country Round 1 Round 2 Round 3 Round 4  
1   Johnsen Lasse NOR
NOR
 
25,2m        

Under 12 Girls Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
  -12 F 13,94 187,50 624,00 825,44

Under 14 Boys Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Råström Viktor SWE
SWE
 
  -14 M 928,57 179,49 407,11 1515,17
2   Schmidt Berggren Bertel DEN
DEN
 
  -14 M 446,43 226,24 260,87 933,54

Under 17 Girls Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Björlin Ella SWE
SWE
 
  -17 F 477,27 164,34 141,33 782,94

Under 17 Boys Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Stalheim Sondre NOR
NOR
 
  -17 M 204,92 117,29 95,88 418,09
2   Skaug Nicolai NOR
NOR
 
  -17 M 237,70 83,05 92,40 413,15
3   Viker Vemund NOR
NOR
 
  -17 M 270,49 27,40 43,58 341,47

Under 21 Ladies Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Viker Veline NOR
NOR
 
  -21 F 101,51 60,61 71,99 234,11

Under 21 Men Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Stalheim Marius V. NOR
NOR
 
  -21 M 188,52 24,83 41,14 254,49

Over 45 Ladies Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Elgesem Vang Lise NOR
NOR
 
  45+ F 761,36 35,71 781,58 1578,65

Over 65 Men Overall Results

- 21.06.2019 - 23.06.2019
  Bib Name Country   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1   Johnsen Lasse NOR
NOR
 
  65+ M 770,00 286,67 763,64 1820,31

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved