International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2019 Waterski Geneva Champ




La Rena


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

All skiers Slalom
All skiers Tricks
All skiers Jump

Open Women Tricks
Open Women Jump

Open Men Tricks
Open Men Jump

Under 10 Girls D1 Slalom
Under 10 Girls D1 Tricks

Under 12 Girls D1 Slalom
Under 12 Girls D1 Tricks
Under 12 Girls D1 Jump

Under 12 Boys D1 Slalom
Under 12 Boys D1 Tricks
Under 12 Boys D1 Jump

Under 14 Girls D1 Slalom

Under 14 Boys D1 Slalom

Under 17 Girls D1 Slalom

Under 17 Boys D1 Slalom
Under 17 Boys D1 Tricks
Under 17 Boys D1 Jump

Under 21 Women D1 Slalom
Under 21 Women D1 Tricks
Under 21 Women D1 Jump

Under 21 Men D1 Slalom
Under 21 Men D1 Tricks

Open Men Slalom

Over 35 Ladies D1 Slalom
Over 35 Ladies D1 Tricks
Over 35 Ladies D1 Jump

Over 45 Ladies D1 Slalom

Over 45 Men D1 Slalom

Open Women Slalom

Over 55 Men D1 Slalom

Over 65 Ladies D1 Slalom

Overall Team classification
Overall Team classification

All results (pdf)
2019 Waterski Geneva Champ
La Rena - 14/15 Sep 2019

2019 Waterski Geneva Champ - Individual classification

2019 Waterski Geneva Champ

Under 10 Girls D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thorens Nina CNV
SUI
 
2.00/28 2.00/28      

Under 10 Girls D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thorens Nina CNV
SUI
 
1240 1240      

Under 12 Girls D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Dupanloup Salma SNG
SUI
 
1.00/52/14.25 2.50/52/16.00      
2 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
2.50/52 3.00/52      
3 Thorens Elise CNV
SUI
 
2.00/49 2.00/49      

Under 12 Girls D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
1840 1850      
2 Thorens Elise CNV
SUI
 
910 950      
3 Dupanloup Salma SNG
SUI
 
410 700      

Under 12 Girls D1 Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
12.4m 12.3m      

Under 12 Girls D1 Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
-12 F 723.00 533.33 1928.57 3184.90

Under 12 Boys D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
4.00/52/16.00 2.00/52/14.25      

Under 12 Boys D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
80 280      

Under 12 Boys D1 Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
14.4m 13.9m      

Under 12 Boys D1 Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
-12 M 877.19 73.88 530.77 1481.84

Under 14 Girls D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thomsen Sina CNV
SUI
 
3.00/52/16.00 4.50/52      

Under 14 Boys D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Fäh Nicolas CNV
SUI
 
2.00/55/12.00 1.50/55/12.00      
2 Classen Benjamin SNG
SUI
 
3.50/55/18.25 4.00/37      

Under 17 Girls D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Fäh Julie CNV
SUI
 
4.00/55/13.00 2.00/55/12.00      

Under 17 Boys D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
0.50/58/13.00 3.00/58/13.00      
2 Thomsen Dima CNV
SUI
 
0.50/58/13.00 0.50/37      
3 Classen Tanguy SNG
SUI
 
4.50/58/14.25 5.00/58/14.25      
4 Nohra Nabil SNG
SUI
 
3.50/58/14.25 3.50/58/14.25      
5 Mathet Karl SNG
SUI
 
4.00/58/16.00 3.50/58/18.25      

Under 17 Boys D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thomsen Dima CNV
SUI
 
3470 4660      
2 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
1810 2090      

Under 17 Boys D1 Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thomsen Dima CNV
SUI
 
31.3m 34.2m      
2 Nohra Nabil SNG
SUI
 
23.1m 22.8m      
3 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
21.7m 22.1m      
4 Mathet Karl SNG
SUI
 
16.4m 17.9m      

Under 17 Boys D1 Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Thomsen Dima CNV
SUI
 
-17 M 737.80 469.55 755.32 1962.67
2 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
-17 M 768.29 282.81 429.08 1480.18

Under 21 Women D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Emma CNV
SUI
 
3.00/55/13.00 4.00/55/14.25      
2 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
2.00/55/13.00 2.00/55/13.00      

Under 21 Women D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
2940 3490      

Under 21 Women D1 Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
28.3m 30.3m      

Under 21 Women D1 Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
-21 F 805.19 725.57 679.30 2210.06

Under 21 Men D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Barenghi Jean SNG
SUI
 
2.00/58/11.25 3.00/58/11.25      
2 Cogne Tancredi SNG
SUI
 
3.00/58/12.00 2.50/58/12.00      

Under 21 Men D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Cogne Tancredi SNG
SUI
 
3210 3110      

Open Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Grobet Pernelle SNG
SUI
 
2.50/55/11.25 2.50/55/11.25      
2 Fäh Julie CNV
SUI
 
4.00/55/13.00 2.00/55/12.00      
3 Thomsen-Milakova Elena CNV
SUI
 
1.00/55/12.00 1.50/55/13.00      
4 Wolfisberg Emma CNV
SUI
 
3.00/55/13.00 4.00/55/14.25      
5 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
2.00/55/13.00 2.00/55/13.00      
6 Thorens Camille CNV
SUI
 
3.50/55/14.25 0.50/55/13.00      
7 Mcdonnell Simone SNG
SUI
 
0.00/52 3.50/52      

Open Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thomsen-Milakova Elena CNV
SUI
 
3500 6150      
2 Dupanloup Anna CNV
SUI
 
4220 3840      
3 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
2940 3490      
4 Thorens Camille CNV
SUI
 
3400 2840      
5 Davydova Irina CNV
SUI
 
2940 3370      
6 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
1840 1850      
7 Thorens Nina CNV
SUI
 
1240 1240      
8 Thorens Elise CNV
SUI
 
910 950      
9 Dupanloup Salma SNG
SUI
 
410 700      

Open Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
28.3m 30.3m      
2 Thorens Camille CNV
SUI
 
21.4m 21.8m      
3 Wolfisberg Ladina CNV
SUI
 
12.4m 12.3m      

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Kakorych Konstantin CNV
SUI
 
1.50/58/11.25 3.50/58/11.25      
2 Barenghi Jean SNG
SUI
 
2.00/58/11.25 3.00/58/11.25      
3 Cogne Tancredi SNG
SUI
 
3.00/58/12.00 2.50/58/12.00      
4 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
0.50/58/13.00 3.00/58/13.00      
5 Thomsen Dima CNV
SUI
 
0.50/58/13.00 0.50/37      
6 Classen Tanguy SNG
SUI
 
4.50/58/14.25 5.00/58/14.25      
7 Nohra Nabil SNG
SUI
 
3.50/58/14.25 3.50/58/14.25      
8 Cheyroux Olivier CNV
SUI
 
1.50/58/14.25 2.00/58/14.25      
9 Mathet Karl SNG
SUI
 
4.00/58/16.00 3.50/58/18.25      
10 Pialoux Marc-Olivier SNG
SUI
 
3.25/58/18.25 5.00/58/18.25      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thomsen Dima CNV
SUI
 
3470 4660      
2 Cogne Tancredi SNG
SUI
 
3210 3110      
3 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
1810 2090      
4 Cheyroux Olivier CNV
SUI
 
1490 1630      
5 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
80 280      

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Cheyroux Olivier CNV
SUI
 
37.3m 39.3m      
2 Thomsen Dima CNV
SUI
 
31.3m 34.2m      
3 Nohra Nabil SNG
SUI
 
23.1m 22.8m      
4 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
21.7m 22.1m      
5 Mathet Karl SNG
SUI
 
16.4m 17.9m      
6 Wolfisberg Tullio CNV
SUI
 
14.4m 13.9m      

Over 35 Ladies D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thorens Camille CNV
SUI
 
3.50/55/14.25 0.50/55/13.00      

Over 35 Ladies D1 Tricks Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thorens Camille CNV
SUI
 
3400 2840      

Over 35 Ladies D1 Jump Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Thorens Camille CNV
SUI
 
21.4m 21.8m      

Over 35 Ladies D1 Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Thorens Camille CNV
SUI
 
35+ F 787.67 634.33 576.00 1998.00

Over 45 Ladies D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Mcdonnell Simone SNG
SUI
 
0.00/52 3.50/52      

Over 45 Men D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Ormond Richard SNG
SUI
 
1.50/55/12.00 0.50/55/13.00      

Over 55 Men D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Kurer Bernard SNG
SUI
 
3.00/55/13.00 2.00/55/12.00      
2 Mathet Hubert SNG
SUI
 
3.50/55/16.00 2.50/37      
3 Olivet Christian SNG
SUI
 
1.00/55/18.25 2.00/55/18.25      

Over 65 Ladies D1 Slalom Results

Homologation: Ranking List - 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Round 1 Round 2      
1 Peic Sibyl SNCG
SUI
 
1.00/49/14.25 5.00/49/16.00      

Open Women Overall Open Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Wolfisberg Kirsi CNV
SUI
 
Ope F 784.81 485.40 505.42 1775.63
2 Thorens Camille CNV
SUI
 
Ope F 765.82 472.88 321.04 1559.74

Open Men Overall Open Overall Results

- 14.09.2019 - 15.09.2019
  Name Club   Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Thomsen Dima CNV
SUI
 
Ope M 695.40 488.47 415.81 1599.68
2 Cheyroux Olivier CNV
SUI
 
Ope M 643.68 170.86 503.44 1317.98
3 Wolfisberg Janni CNV
SUI
 
Ope M 724.14 219.08 207.90 1151.12

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved