International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: Campionato Italiano Assoluto Laghetto Cup




Sperlonga


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants

Results

Live results

Under 10 Girls Slalom
Under 10 Girls Tricks

Under 10 Boys Slalom
Under 10 Boys Tricks

Under 12 Girls Slalom
Under 12 Girls Tricks
Under 12 Girls Jump
Under 12 Girls Overall

Under 12 Boys Slalom
Under 12 Boys Tricks
Under 12 Boys Jump
Under 12 Boys Overall

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Under 21 Men Slalom

Open Women Slalom
Open Women Tricks
Open Women Jump
Open Women Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 45 Ladies Slalom

Over 45 Men Slalom

Over 55 Men Slalom

Over 65 Men Slalom

All results (pdf)
Campionato Italiano Assoluto Laghetto Cup
Sperlonga - 25/27 Sep 2020

Campionato Italiano Assoluto Laghetto Cup - Individual classification

Campionato Italiano Assoluto Laghetto Cup

Under 10 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Huber Laura
ITA
 
3,50/49 0,00/25      
2 Graham Scarlett
ITA
 
1,00/40 3,50/31      

Under 10 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Assennato Antonio
ITA
 
2,00/49 3,00/46      

Under 12 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Presicci Giada
ITA
 
2,50/52/16.00 2,00/52/13.00      
2 Cuffaro Giorgia
ITA
 
4,00/52/14.25 4,00/52/14.25      
3 Di Raimo Antonia
ITA
 
0,50/52 2,00/52/16.00      
4 Graham Michela
ITA
 
3,00/52 1,50/52/16.00      
5 Huber Pilar
ITA
 
4,50/52 4,50/49      

Under 12 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Martorana Salvatore
ITA
 
1,50/52/12.00 3,50/52/13.00      
2 Acquaviva Giuseppe
ITA
 
2,00/52/14.25 0,50/52/13.00      
3 Serafica Ettore
ITA
 
5,00/52/16.00 4,00/52/16.00      

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Saracco Vittoria
ITA
 
3,00/52/13.00 5,00/55/13.00      
2 Serafica Margherita
ITA
 
4,00/52/13.00 1,50/52/13.00      
3 Balloco Lola
ITA
 
1,00/52/13.00 0,50/52/14.25      
4 Domini Lucrezia
ITA
 
1,00/52/14.25 1,00/52/14.25      
5 Corrado Carlotta
ITA
 
4,00/52/16.00 5,00/52/16.00      
6 Ruffier Jaqueline
ITA
 
2,00/52/16.00 2,00/52/16.00      
7 Ruffier Ginevra
ITA
 
2,00/52 3,00/49      

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Saracco Guglielmo
ITA
 
2,00/55/13.00      
2 Privitera Cristiano
ITA
 
3,00/55/14.25        

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Parth Florian
ITA
 
1,50/58/11.25 3,25/58/11.25      
2 Marino Vincenzo
ITA
 
3,00/37 2,50/58/12.00      
3 Di Bernardo Giuseppe
ITA
 
2,00/58/13.00 2,00/58/12.00      
4 La Malfa Edoardo
ITA
 
0,00/58/14.25 3,00/58/14.25      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Engelhardt Moritz
AUT
 
1,50/58/13.00 2,00/58/11.25      

Open Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Ianni Beatrice
ITA
 
1,50/55/11.25 2,00/55/11.25      
2 Tagliati Greta
ITA
 
4,00/55/13.00 2,00/55/12.00      
3 Barone Federica
ITA
 
4,00/55/13.00 1,00/55/12.00      
4 Sacco Arianna
ITA
 
1,00/55/12.00 5,00/55/13.00      
5 Aureli Valentina
ITA
 
3,00/34 3,00/55/14.25      
6 Riolo Federica
ITA
 
5,50/55/14.25 2,00/55/14.25      
7 Sperone Eleonora
ITA
 
2,00/55/14.25 4,00/55/16.00      
8 Marchiando Beatrice
ITA
 
2,00/55/14.25        

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Caldarola Francesco
ITA
 
5,00/58/11.25 2,00/58/10.75      
2 Luzzeri Matteo
ITA
 
5,00/58/10.75 5,00/58/11.25      
3 Benatti Nicholas
ITA
 
2,50/58/10.75 2,50/58/11.25      
4 Domini Manuel
ITA
 
1,50/58/11.25 2,00/58/11.25      
4 Ghisi Alberto
ITA
 
3,00/58/12.00 2,00/58/11.25      
6 Ghisi Ettore
ITA
 
3,00/58/12.00 4,50/37      
7 Bellomo Davide
ITA
 
2,00/58/14.25        

Over 45 Ladies Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Fink Claudia
ITA
 
5,00/52/14.25 0,00/34      

Over 45 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Tengius Henrik
SWE
 
3,00/55/11.25 3,00/55/11.25      
2 Mariani Gabriele
ITA
 
2,00/55/11.25 2,50/55/12.00      
3 Buzzotta Patrizio
ITA
 
3,00/55/12.00        
4 Soer Gerard J.Paul
MON
 
1,50/37 2,50/55/12.00      
5 Marchiando Nicola
ITA
 
4,00/55/13.00 0,50/55/13.00      
6 Pantanella Pierfrancesco
ITA
 
2,00/55/13.00 2,00/55/13.00      
7 Ruffier Manuel
ITA
 
5,50/37 4,00/55/18.25      
8 Ferraro Andrea
ITA
 
3,00/37 0,00/37      

Over 55 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Luzzeri Fedele
ITA
 
2,00/55/12.00        
2 Bergström Thommy
SWE
 
4,50/55/13.00 0,00/55/13.00      
3 Thorén Lars
SWE
 
4,50/37 2,00/55/13.00      
4 Fiammenghi Alessandro
ITA
 
4,50/37 5,00/37      
5 Petrius Magnus
SWE
 
3,00/37 4,00/37      

Over 65 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Söderberg Morgan
SWE
 
2,00/52/11.25 3,00/52/11.25      

Under 10 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Huber Laura
ITA
 
1320 1190      
2 Graham Scarlett
ITA
 
730 910      

Under 10 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Assennato Antonio
ITA
 
1140 1330      

Under 12 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Presicci Giada
ITA
 
3410 3410      
2 Cuffaro Giorgia
ITA
 
3410 2520      
3 Di Raimo Antonia
ITA
 
2070 2000      
4 Graham Michela
ITA
 
1800 1390      
5 Huber Pilar
ITA
 
1530 820      

Under 12 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Martorana Salvatore
ITA
 
3460 4660      
2 Acquaviva Giuseppe
ITA
 
3570 3930      
3 Serafica Ettore
ITA
 
2930 2540      

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Serafica Margherita
ITA
 
2200 3290      
2 Saracco Vittoria
ITA
 
2730 3020      

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Saracco Guglielmo
ITA
 
4020 3560      

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Marino Vincenzo
ITA
 
1170 6470      
2 Parth Florian
ITA
 
4460 4560      
3 La Malfa Edoardo
ITA
 
2250 3000      

Open Women Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Tagliati Greta
ITA
 
1390 5510      
2 Sacco Arianna
ITA
 
4560 2600      
3 Sperone Eleonora
ITA
 
1810 2370      
4 Marchiando Beatrice
ITA
 
2140 2300      

Open Men Tricks Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Benatti Nicholas
ITA
 
8590 5910      
2 Caldarola Francesco
ITA
 
2500 3300      

Under 10 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Assennato Antonio
ITA
 
12,3m        

Under 12 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Round 1 Round 2      
1 Cuffaro Giorgia
ITA
 
18,5m        
2 Presicci Giada
ITA
 
15,6m        

Under 10 Boys Overall Results

- 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Slalom Tricks Jump  
1 Assennato Antonio
ITA
 
462,60 246,23 440,27 1149,10

Under 12 Girls Overall Results

- 25/09/2020 - 27/09/2020
  Name   Slalom Tricks Jump  
1 Cuffaro Giorgia
ITA
 
971,65 610,54 634,61 2216,80
2 Presicci Giada
ITA
 
1087,72 610,54 499,85 2198,11

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved