International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2020 Europe & Africa Under 14 Waterski Championships




Sesena

Map of site
WEBCAST

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 14 Girls Slalom  (pdf)
Under 14 Girls Tricks  (pdf)
Under 14 Girls Jump  (pdf)
Under 14 Girls Overall  (pdf)

Under 14 Boys Slalom  (pdf)
Under 14 Boys Tricks  (pdf)
Under 14 Boys Jump  (pdf)
Under 14 Boys Overall  (pdf)

Overall Team classification (pdf)

All results (pdf)
2020 Europe & Africa Under 14 Waterski Championships
Sesena - 31 Jul/2 Aug 2021

2020 Europe & Africa Under 14 Waterski Championships - Individual classification

2020 Europe & Africa Under 14 Waterski Championships

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Wild Tim GER
GER
 
-14 M 4.50/55/12.00 2.00/55/11.25 1000.00 1000.00
2 Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-14 M 1.00/55/12.00 0.00/55/11.25 954.55 954.55
3 Westlund Elliot SWE
SWE
 
-14 M 2.00/55/11.25 5.50/55/12.00 1000.00 1000.00
4 Trifonas Petros *GRE
GRE
 
-14 M 2.00/55/12.00 4.00/55/12.00    
5 Manoudakis Ypsilantis Alexios *GRE
GRE
 
-14 M 2.50/55/12.00 3.00/55/12.00 886.36  
6 Alevras Emmanouil GRE
GRE
 
-14 M 1.50/55/12.00 2.50/55/12.00 875.00 875.00
7 Crossland Harrison GBR
GBR
 
-14 M 4.00/55/12.00 2.00/55/12.00 909.09 909.09
8 Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
-14 M 1.00/55/12.00 2.00/55/12.00 863.64 863.64
9 Honigsberger Sebastian AUT
AUT
 
-14 M 4.00/55/13.00 2.00/55/12.00   863.64
10 Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-14 M 4.50/55/12.00 1.50/55/12.00 920.45 920.45
11 Elias Adrian SVK
SVK
 
-14 M 2.00/55/12.00 1.00/55/12.00 863.64 863.64
12 Blomqvist Victor SWE
SWE
 
-14 M 3.00/55/12.00 0.50/55/12.00 886.36 886.36
13 Steiner Peter AUT
AUT
 
-14 M 2.00/55/12.00 0.50/55/12.00 863.64 863.64
14 Garcia Axel FRA
FRA
 
-14 M 5.00/55/13.00 3.00/55/13.00 795.45 795.45
15 Semavin Saveli BLR
BLR
 
-14 M 3.00/55/13.00   750.00 750.00
15 Turp Sebastian GBR
GBR
 
-14 M 3.00/55/13.00   750.00 750.00
17 Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
-14 M 2.50/55/13.00   738.64 738.64
17 Constantinou Andreas CYP
CYP
 
-14 M 2.50/55/13.00     738.64
19 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
-14 M 1.50/55/13.00   715.91 715.91
19 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
-14 M 1.50/55/13.00   715.91 715.91
19 Strohmeyer Kay GER
GER
 
-14 M 1.50/55/13.00   715.91 715.91
22 Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
-14 M 1.00/55/13.00     704.55
23 Saracco Guglielmo *ITA
ITA
 
-14 M 4.50/55/14.25      
24 Rose Myles GBR
GBR
 
-14 M 4.00/55/14.25   636.36 636.36
25 Oravec Peter SVK
SVK
 
-14 M 3.50/55/14.25   625.00 625.00
26 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
-14 M 3.00/55/14.25   613.64 613.64
27 Polidor Ales CZE
CZE
 
-14 M 2.50/55/14.25   602.27 602.27
28 Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
-14 M 5.00/55/16.00   522.73 522.73
29 Vesterbaek Oskar Esager DEN
DEN
 
-14 M 3.50/55/16.00     488.64
30 Stancek Mario SVK
SVK
 
-14 M 3.00/55/16.00   477.27 477.27
31 Dryha Lev UKR
UKR
 
-14 M 2.50/55/16.00   465.91 465.91

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Attensam Philippa *AUT
AUT
 
-14 F 1.00/52/12.00 1.00/52/11.25    
2 Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-14 F 0.50/52/12.00 3.00/52/12.00 1000.00 1000.00
3 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
-14 F 1.00/52/12.00 2.00/52/12.00   974.36
4 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-14 F 3.50/52/13.00 2.00/52/12.00 974.36 974.36
5 Sole Ines BEL
BEL
 
-14 F 4.00/52/13.00 1.00/52/12.00   948.72
5 Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
-14 F 4.00/52/13.00 1.00/52/12.00 948.72 948.72
7 Gusenbauer Lisa *AUT
AUT
 
-14 F 2.50/52/13.00 1.00/52/12.00    
8 Curti Clementine FRA
FRA
 
-14 F 1.00/52/12.00 0.50/52/12.00 948.72 948.72
9 Dupanloup Salma SUI
SUI
 
-14 F 3.00/52/13.00 5.00/52/13.00   897.44
10 Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
-14 F 3.00/52/13.00 4.50/52/13.00 884.62 884.62
11 Serafica Margherita ITA
ITA
 
-14 F 0.50/52/12.00 2.00/52/13.00 935.90 935.90
12 Duverger Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 2.50/52/13.00 1.50/52/14.25 833.33  
13 Popova Mariia UKR
UKR
 
-14 F 4.50/52/14.25 3.50/52/16.00 730.77 730.77
14 Bittar Cecile SUI
SUI
 
-14 F 2.00/52/13.00     820.51
14 Halford Danielle GBR
GBR
 
-14 F 2.00/52/13.00   820.51 820.51
16 Korsten Charlotte NED
NED
 
-14 F 1.50/52/13.00     807.69
17 Berner Leona AUT
AUT
 
-14 F 0.50/52/13.00   782.05 782.05
17 Terebikhina Daria RUS
RUS
 
-14 F 0.50/52/13.00     782.05
17 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
-14 F 0.50/52/13.00   782.05 782.05
20 Cuffaro Giorgia *ITA
ITA
 
-14 F 4.00/52/14.25   717.95  
20 Dryha Emiliia UKR
UKR
 
-14 F 4.00/52/14.25   717.95 717.95
20 Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
-14 F 4.00/52/14.25   717.95 717.95
20 Papadopoulou Niki *GRE
GRE
 
-14 F 4.00/52/14.25      
24 Scholz Nele GER
GER
 
-14 F 2.50/52/14.25   679.49 679.49
25 Suarez Menendez Marta ESP
ESP
 
-14 F 1.50/52/14.25     653.85
25 Van Bergen Sofie NED
NED
 
-14 F 1.50/52/14.25     653.85
27 Hafner Katharina AUT
AUT
 
-14 F 1.00/52/14.25   641.03 641.03
27 Wenzel Lena GER
GER
 
-14 F 1.00/52/14.25   641.03 641.03
29 Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
-14 F 0.50/52/14.25   628.21 628.21
30 Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
-14 F 5.00/52/16.00     589.74
31 Slavikova Veronika CZE
CZE
 
-14 F 3.00/52/16.00   538.46 538.46
32 Prats Vicandi Carla ESP
ESP
 
-14 F 1.00/52/16.00     487.18
33 Kalinova Eliska CZE
CZE
 
-14 F 4.00/52   410.26 410.26
34 Bakach Palina BLR
BLR
 
-14 F 3.00/52   384.62 384.62
35 Korsten Dominique NED
NED
 
-14 F 4.00/46     102.56

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-14 F 3310 6160 1000.00 1000.00
2 Popova Mariia UKR
UKR
 
-14 F 4310 4740 769.48 769.48
3 Duverger Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 4040 4300 698.05  
4 Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
-14 F 3160 4180 678.57 678.57
5 Serafica Margherita ITA
ITA
 
-14 F 4000 4150 673.70 673.70
6 Saracco Vittoria ITA
ITA
 
-14 F 3460 3930   637.99
7 Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
-14 F 3910 3800 634.74 634.74
8 Wenzel Lena GER
GER
 
-14 F 3150 3600 584.42 584.42
9 Cuffaro Giorgia *ITA
ITA
 
-14 F 3220 3370 547.08  
10 Magafosi Sofia-Eleni GRE
GRE
 
-14 F 3130 3230   524.35
11 Dryha Emiliia UKR
UKR
 
-14 F 4090 3060 663.96 663.96
12 Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-14 F 3390 1380 550.32 550.32
13 Halford Danielle GBR
GBR
 
-14 F 2920   474.03 474.03
14 Curti Clementine FRA
FRA
 
-14 F 2830   459.42 459.42
15 Hafner Katharina AUT
AUT
 
-14 F 2660   431.82 431.82
16 Schuster Sofia SVK
SVK
 
-14 F 2480     402.60
17 Berner Leona AUT
AUT
 
-14 F 2180   353.90 353.90
18 Korsten Dominique NED
NED
 
-14 F 2150     349.03
19 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
-14 F 2140   347.40 347.40
20 Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
-14 F 2070   336.04 336.04
21 Slavikova Veronika CZE
CZE
 
-14 F 2010   326.30 326.30
22 Van Bergen Sofie NED
NED
 
-14 F 2000     324.68
23 Kalinova Eliska CZE
CZE
 
-14 F 1920   311.69 311.69
24 Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
-14 F 1890   306.82 306.82
25 Korsten Charlotte NED
NED
 
-14 F 1770     287.34
26 Papadopoulou Niki *GRE
GRE
 
-14 F 1460      
27 Scholz Nele GER
GER
 
-14 F 1410   228.90 228.90
28 Bakach Palina BLR
BLR
 
-14 F 410   66.56 66.56

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-14 M 8310 8790 1000.00 1000.00
2 Wild Tim GER
GER
 
-14 M 5930 5780 674.63 674.63
3 Semavin Saveli BLR
BLR
 
-14 M 6100 5600 693.97 693.97
4 Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
-14 M 6140 5330 698.52 698.52
5 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
-14 M 4500 5110 581.34 581.34
6 Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
-14 M 4250 4860 552.90 552.90
7 Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-14 M 4420 4470 508.53 508.53
8 Dryha Lev UKR
UKR
 
-14 M 3880 4460 507.39 507.39
9 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
-14 M 5750 3970 654.15 654.15
10 Oravec Peter SVK
SVK
 
-14 M 3830 3830 435.72 435.72
11 Elias Adrian SVK
SVK
 
-14 M 4210 3430 478.95 478.95
12 Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
-14 M 3110 2830 353.81 353.81
13 Westlund Elliot SWE
SWE
 
-14 M 3430   390.22 390.22
14 Garcia Axel FRA
FRA
 
-14 M 3360   382.25 382.25
15 Alevras Emmanouil GRE
GRE
 
-14 M 3310   376.56 376.56
16 Crossland Harrison GBR
GBR
 
-14 M 3070   349.26 349.26
17 Polidor Ales CZE
CZE
 
-14 M 2960   336.75 336.75
18 Rose Myles GBR
GBR
 
-14 M 2300   261.66 261.66
19 Strohmeyer Kay GER
GER
 
-14 M 2250   255.97 255.97
20 Blomqvist Victor SWE
SWE
 
-14 M 2130   242.32 242.32
21 Manoudakis Ypsilantis Alexios *GRE
GRE
 
-14 M 2120   241.18  
22 Turp Sebastian GBR
GBR
 
-14 M 2040   232.08 232.08
23 Stancek Mario SVK
SVK
 
-14 M 1930   219.57 219.57
24 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
-14 M 1720   195.68 195.68
25 Steiner Peter AUT
AUT
 
-14 M 1520   172.92 172.92
26 Vesterbaek Oskar Esager DEN
DEN
 
-14 M 1080     122.87

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-14 M 42.6m 42.9m 1000.00 1000.00
2 Westlund Elliot SWE
SWE
 
-14 M 40.4m 42.6m 990.88 990.88
3 Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-14 M 36.9m 39.4m 893.62 893.62
4 Wild Tim GER
GER
 
-14 M 38.6m 38.3m 869.30 869.30
5 Oravec Peter SVK
SVK
 
-14 M 37.3m 36.8m 829.79 829.79
6 Blomqvist Victor SWE
SWE
 
-14 M 37.8m 36.3m 844.98 844.98
7 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
-14 M 35.5m 34.9m 775.08 775.08
8 Rose Myles GBR
GBR
 
-14 M 29.7m 34.5m 744.68 744.68
9 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
-14 M 32.8m 34.3m 738.60 738.60
10 Semavin Saveli BLR
BLR
 
-14 M 34.8m 32.3m 753.80 753.80
11 Garcia Axel FRA
FRA
 
-14 M 35.4m 30.9m 772.04 772.04
12 Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
-14 M 28.2m 30.5m 623.10 623.10
13 Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
-14 M 29.1m 29.3m 586.63 586.63
14 Elias Adrian SVK
SVK
 
-14 M 28.6m   565.35 565.35
15 Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
-14 M 27.9m   544.07 544.07
16 Wolfisberg Tullio SUI
SUI
 
-14 M 26.3m     495.44
17 Strohmeyer Kay GER
GER
 
-14 M 25.8m   480.24 480.24
18 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
-14 M 24.8m   449.85 449.85
19 Polidor Ales CZE
CZE
 
-14 M 24.1m   428.57 428.57
20 Dryha Lev UKR
UKR
 
-14 M 22.5m   379.94 379.94
21 Crossland Harrison GBR
GBR
 
-14 M 18.9m   270.52 270.52
22 Turp Sebastian GBR
GBR
 
-14 M 18.6m   261.40 261.40
23 Stancek Mario SVK
SVK
 
-14 M 16.3m   191.49 191.49
24 Steiner Peter AUT
AUT
 
-14 M 0.00m      

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: World record - 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-14 F 34.3m 34.1m 1000.00 1000.00
2 Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
-14 F 28.5m 29.6m 827.84 827.84
3 Berner Leona AUT
AUT
 
-14 F 26.9m 28.8m 798.53 798.53
4 Popova Mariia UKR
UKR
 
-14 F 26.4m 27.1m 736.26 736.26
5 Scholz Nele GER
GER
 
-14 F 24.1m 25.9m 692.31 692.31
6 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
-14 F 24.8m 25.3m 670.33 670.33
7 Hafner Katharina AUT
AUT
 
-14 F 25.6m 24.1m 681.32 681.32
8 Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-14 F 23.5m 23.4m 604.40 604.40
9 Curti Clementine FRA
FRA
 
-14 F 21.9m 22.8m 578.75 578.75
10 Bakach Palina BLR
BLR
 
-14 F 19.6m 22.4m 564.10 564.10
11 Cuffaro Giorgia *ITA
ITA
 
-14 F 20.7m 21.4m 527.47  
11 Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
-14 F 20.7m 21.4m 527.47 527.47
13 Halford Danielle GBR
GBR
 
-14 F 19.8m 20.5m 494.51 494.51
14 Dryha Emiliia UKR
UKR
 
-14 F 19.3m 18.5m 450.55 450.55
15 Kalinova Eliska CZE
CZE
 
-14 F 20.2m 0.00m 483.52 483.52
16 Duverger Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 18.8m   432.23  
16 Serafica Margherita ITA
ITA
 
-14 F 18.8m   432.23 432.23
18 Wenzel Lena GER
GER
 
-14 F 18.5m   421.25 421.25
19 Slavikova Veronika CZE
CZE
 
-14 F 18.2m   410.26 410.26
20 Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
-14 F 16.3m   340.66 340.66
21 Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
-14 F 14.9m   289.38 289.38

Under 14 Boys Overall Results

- 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Duplan Fribourg Tristan FRA
FRA
 
-14 M 920.45 1000.00 1000.00 2920.45
2 Wild Tim GER
GER
 
-14 M 1000.00 674.63 869.30 2543.93
3 Westlund Elliot SWE
SWE
 
-14 M 1000.00 390.22 990.88 2381.10
4 Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-14 M 954.55 508.53 893.62 2356.70
5 Semavin Saveli BLR
BLR
 
-14 M 750.00 693.97 753.80 2197.77
6 Martorana Salvatore ITA
ITA
 
-14 M 715.91 654.15 738.60 2108.66
7 Blomqvist Victor SWE
SWE
 
-14 M 886.36 242.32 844.98 1973.66
8 Garcia Axel FRA
FRA
 
-14 M 795.45 382.25 772.04 1949.74
9 Elias Adrian SVK
SVK
 
-14 M 863.64 478.95 565.35 1907.94
10 Oravec Peter SVK
SVK
 
-14 M 625.00 435.72 829.79 1890.51
11 Athinakis Ioannis CYP
CYP
 
-14 M 738.64 552.90 586.63 1878.17
12 Kousathanas Ioannis GRE
GRE
 
-14 M 863.64 353.81 623.10 1840.55
13 Mykhailichenko Mykhailo UKR
UKR
 
-14 M 522.73 698.52 544.07 1765.32
14 Mattersdorfer Luis AUT
AUT
 
-14 M 715.91 195.68 775.08 1686.67
15 Acquaviva Giuseppe ITA
ITA
 
-14 M 613.64 581.34 449.85 1644.83
16 Rose Myles GBR
GBR
 
-14 M 636.36 261.66 744.68 1642.70
17 Crossland Harrison GBR
GBR
 
-14 M 909.09 349.26 270.52 1528.87
18 Strohmeyer Kay GER
GER
 
-14 M 715.91 255.97 480.24 1452.12
19 Polidor Ales CZE
CZE
 
-14 M 602.27 336.75 428.57 1367.59
20 Dryha Lev UKR
UKR
 
-14 M 465.91 507.39 379.94 1353.24
21 Turp Sebastian GBR
GBR
 
-14 M 750.00 232.08 261.40 1243.48
22 Stancek Mario SVK
SVK
 
-14 M 477.27 219.57 191.49 888.33

Under 14 Girls Overall Results

- 31/07/2021 - 02/08/2021
  Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-14 F 974.36 1000.00 1000.00 2974.36
2 Popova Mariia UKR
UKR
 
-14 F 730.77 769.48 736.26 2236.51
3 Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-14 F 1000.00 550.32 604.40 2154.72
4 Vermot-Gaud Andrea FRA
FRA
 
-14 F 948.72 634.74 527.47 2110.93
5 Serafica Margherita ITA
ITA
 
-14 F 935.90 673.70 432.23 2041.83
6 Curti Clementine FRA
FRA
 
-14 F 948.72 459.42 578.75 1986.89
7 Duverger Marie-Lou *FRA
FRA
 
-14 F 833.33 698.05 432.23 1963.61
8 Berner Leona AUT
AUT
 
-14 F 782.05 353.90 798.53 1934.48
9 Kmentova Klaudie CZE
CZE
 
-14 F 884.62 678.57 340.66 1903.85
10 Jacobsen Maise Meldgaard DEN
DEN
 
-14 F 717.95 336.04 827.84 1881.83
11 Dryha Emiliia UKR
UKR
 
-14 F 717.95 663.96 450.55 1832.46
12 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
-14 F 782.05 347.40 670.33 1799.78
13 Cuffaro Giorgia *ITA
ITA
 
-14 F 717.95 547.08 527.47 1792.50
14 Halford Danielle GBR
GBR
 
-14 F 820.51 474.03 494.51 1789.05
15 Hafner Katharina AUT
AUT
 
-14 F 641.03 431.82 681.32 1754.17
16 Wenzel Lena GER
GER
 
-14 F 641.03 584.42 421.25 1646.70
17 Scholz Nele GER
GER
 
-14 F 679.49 228.90 692.31 1600.70
18 Slavikova Veronika CZE
CZE
 
-14 F 538.46 326.30 410.26 1275.02
19 Wolfisberg Ladina SUI
SUI
 
-14 F 628.21 306.82 289.38 1224.41
20 Kalinova Eliska CZE
CZE
 
-14 F 410.26 311.69 483.52 1205.47
21 Bakach Palina BLR
BLR
 
-14 F 384.62 66.56 564.10 1015.28

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved