International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: 2021 IWWF Europe & Africa U17 Waterski Championships




Sesena


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Under 17 Girls Slalom  (pdf)
Under 17 Girls Tricks  (pdf)
Under 17 Girls Jump  (pdf)
Under 17 Girls Overall  (pdf)

Under 17 Boys Slalom  (pdf)
Under 17 Boys Tricks  (pdf)
Under 17 Boys Jump  (pdf)
Under 17 Boys Overall  (pdf)

Overall Under 17 Team classification (pdf)

All results (pdf)
2021 IWWF Europe & Africa U17 Waterski Championships
Sesena - 4/5 Aug 2021

2021 IWWF Europe & Africa U17 Waterski Championships - Individual classification

2021 IWWF Europe & Africa U17 Waterski Championships

Under 17 Boys Overall Results

- 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (0-1) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-17 M 967,39 1000,00 884,73 2852,12
2 (0-1) Parth Florian ITA
ITA
 
-17 M 1000,00 672,99 1000,00 2672,99
3 (0-1) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-17 M 836,96 951,42 659,94 2448,32
4 (0-1) Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
-17 M 815,22 723,93 757,93 2297,08
5 (0-1) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-17 M 804,35 595,97 832,85 2233,17
6 (0-1) Morin Antoine FRA
FRA
 
-17 M 739,13 517,77 942,36 2199,26
7 (0-1) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-17 M 967,39 377,96 786,74 2132,09
8 (0-1) Souci Benjamin FRA
FRA
 
-17 M 956,52 456,16 659,94 2072,62
9 (0-1) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-17 M 706,52 727,49 579,25 2013,26
10 (0-1) Hinteregger Samuel *AUT
AUT
 
-17 M 934,78 398,10 659,94 1992,82
11 (21) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-17 M 934,78 639,81 414,99 1989,58
12 (21) Westlund Elliot SWE
SWE
 
-17 M 836,96 220,38 838,62 1895,96
13 (21) Schmidberger David *AUT
AUT
 
-17 M 793,48 335,31 651,30 1780,09
14 (0-1) Rastrom Viktor *SWE
SWE
 
-17 M 847,83 370,85 299,71 1518,39
15 (0-1) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
-17 M 684,78 388,63 429,39 1502,80
16 (0-1) Sinitsyn Kirill RUS
RUS
 
-17 M 728,26 595,97 144,09 1468,32
17 (21) Oravec Peter SVK
SVK
 
-17 M 434,78 277,25 501,44 1213,47
18 (0-1) Pollard Noah GBR
GBR
 
-17 M 706,52 221,56 141,21 1069,29

Under 17 Girls Overall Results

- 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Slalom Tricks Jump Overall
1 (21) Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 850,00 1000,00 861,21 2711,21
2 (0-1) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 1000,00 805,35 839,86 2645,21
3 (0-1) Wenzel Emily GER
GER
 
-17 F 850,00 714,71 918,15 2482,86
4 (0-1) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
-17 F 812,50 861,81 804,27 2478,58
5 (0-1) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-17 F 812,50 704,31 854,09 2370,90
6 (0-1) Steiner Lili AUT
AUT
 
-17 F 950,00 374,44 914,59 2239,03
7 (0-1) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-17 F 700,00 800,89 736,65 2237,54
8 (0-1) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
-17 F 800,00 270,43 1000,00 2070,43
9 (0-1) Krug Josefa *AUT
AUT
 
-17 F 850,00 297,18 761,57 1908,75
10 (21) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-17 F 925,00 471,03 451,96 1847,99
11 (0-1) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-17 F 712,50 300,15 797,15 1809,80
12 (0-1) Lee Molly GBR
GBR
 
-17 F 825,00 410,10 512,46 1747,56
13 (21) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-17 F 825,00 271,92 480,43 1577,35
14 (0-1) Deste Lilli GBR
GBR
 
-17 F 662,50 222,88 462,63 1348,01
15 (21) Halford Danielle GBR
GBR
 
-17 F 662,50 405,65 274,02 1342,17
16 (21) Oravcova Ester SVK
SVK
 
-17 F 500,00 251,11 185,05 936,16
17 (21) Curti Clementine FRA
FRA
 
-17 F 25,00 386,33 409,25 820,58

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (0-1) Belmrah Kamil MAR
MAR
 
-17 M 3,00/58/11.25 5,00/58/11.25   1000,00
2 (0-1) Attensam Nikolaus AUT
AUT
 
-17 M 3,00/58/11.25 4,00/58/11.25   978,72
3 (0-1) Parth Florian ITA
ITA
 
-17 M 4,00/58/11.25 3,00/58/11.25 1000,00 978,72
4 (0-1) Teixidor Dani Junior ESP
ESP
 
-17 M 1,50/58/11.25 3,00/58/11.25   957,45
5 (0-1) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-17 M 2,00/58/11.25 2,50/58/11.25 967,39 946,81
6 (0-1) Souci Benjamin FRA
FRA
 
-17 M 5,00/58/12.00 2,00/58/11.25 956,52 936,17
7 (21) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-17 M 1,00/58/11.25 1,00/58/11.25 934,78 914,89
8 (0-1) Fah Nicolas SUI
SUI
 
-17 M 2,00/58/11.25 6,00/58/12.00   936,17
9 (0-1) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-17 M 2,50/58/11.25 5,50/58/12.00 967,39 946,81
10 (0-1) Auer Julius GER
GER
 
-17 M 3,00/58/12.00
(Tie break: 3,50/58/12.00)
5,00/58/12.00   872,34
11 (21) Cederquist Leo SWE
SWE
 
-17 M 3,00/58/12.00
(Tie break: 3,00/58/12.00)
2,00/58/12.00   829,79
12 (0-1) Hinteregger Samuel *AUT
AUT
 
-17 M 1,00/58/11.25 2,50/58/13.00 934,78  
13 (0-1) Rastrom Viktor *SWE
SWE
 
-17 M 3,00/58/12.00
(Tie break: 2,50/58/13.00)
  847,83  
14 (0-1) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-17 M 2,50/58/12.00   836,96 819,15
14 (21) Westlund Elliot SWE
SWE
 
-17 M 2,50/58/12.00   836,96 819,15
16 (0-1) Wolfisberg Janni SUI
SUI
 
-17 M 2,00/58/12.00     808,51
17 (21) Di Bernardo Giuseppe *ITA
ITA
 
-17 M 1,50/58/12.00      
17 (0-1) Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
-17 M 1,50/58/12.00   815,22 797,87
19 (0-1) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-17 M 1,00/58/12.00   804,35 787,23
19 (21) Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-17 M 1,00/58/12.00   804,35 787,23
21 (0-1) Aldman Simon SWE
SWE
 
-17 M 0,50/58/12.00     776,60
21 (21) Schmidberger David *AUT
AUT
 
-17 M 0,50/58/12.00   793,48  
23 (21) Manoudakis Ypsilantis Alexios GRE
GRE
 
-17 M 4,00/58/13.00     723,40
23 (0-1) Morin Antoine FRA
FRA
 
-17 M 4,00/58/13.00   739,13 723,40
25 (0-1) Sinitsyn Kirill RUS
RUS
 
-17 M 3,50/58/13.00   728,26 712,77
26 (0-1) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-17 M 2,50/58/13.00   706,52 691,49
26 (0-1) Liapis Ilias GRE
GRE
 
-17 M 2,50/58/13.00     691,49
26 (0-1) Pollard Noah GBR
GBR
 
-17 M 2,50/58/13.00   706,52 691,49
29 (0-1) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
-17 M 1,50/58/13.00   684,78 670,21
30 (21) Oravec Peter SVK
SVK
 
-17 M 2,00/58/16.00   434,78 425,53
31 (21) Vesterbaek Oskar Esager DEN
DEN
 
-17 M 5,50/58/18.25     372,34
32 (0-1) Antonatos Georgios GRE
GRE
 
-17 M 3,50/58/18.25     329,79

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (0-1) Loizidou Florentia CYP
CYP
 
-17 F 2,00/55/12.00 3,00/55/12.00   975,00
2 (0-1) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 4,00/55/12.00 2,50/55/12.00 1000,00 1000,00
3 (0-1) Fah Julie SUI
SUI
 
-17 F 2,00/55/12.00 2,00/55/12.00   950,00
4 (0-1) Steiner Lili AUT
AUT
 
-17 F 5,00/55/13.00 2,00/55/12.00 950,00 950,00
5 (21) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-17 F 3,00/55/13.00 1,00/55/12.00 925,00 925,00
6 (0-1) Sousa Sara POR
POR
 
-17 F 3,50/55/13.00 5,50/55/13.00   887,50
7 (0-1) Anastasi Stella CYP
CYP
 
-17 F 3,00/55/12.00 5,00/55/13.00   975,00
8 (0-1) Krug Josefa *AUT
AUT
 
-17 F 3,00/55/13.00 4,00/55/13.00 850,00  
9 (21) Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 4,00/55/13.00 3,50/55/13.00 850,00 850,00
10 (21) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-17 F 3,00/55/13.00 2,50/55/13.00 825,00 825,00
11 (0-1) Wenzel Emily GER
GER
 
-17 F 4,00/55/13.00 2,00/55/13.00 850,00 850,00
12 (0-1) Lee Molly GBR
GBR
 
-17 F 3,00/55/13.00 1,50/55/13.00 825,00 825,00
13 (0-1) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
-17 F 2,50/55/13.00   812,50 812,50
13 (0-1) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-17 F 2,50/55/13.00   812,50 812,50
15 (0-1) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
-17 F 2,00/55/13.00   800,00 800,00
16 (0-1) Constantinou Artemis CYP
CYP
 
-17 F 1,50/55/13.00     787,50
16 (21) Korsten Charlotte NED
NED
 
-17 F 1,50/55/13.00     787,50
18 (0-1) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-17 F 4,50/55/14.25   712,50 712,50
19 (0-1) Sniter Mathilde *FRA
FRA
 
-17 F 4,00/55/14.25   700,00  
19 (0-1) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-17 F 4,00/55/14.25   700,00 700,00
21 (0-1) Deste Lilli GBR
GBR
 
-17 F 2,50/55/14.25   662,50 662,50
21 (21) Halford Danielle GBR
GBR
 
-17 F 2,50/55/14.25   662,50 662,50
21 (21) Hamelink Noel NED
NED
 
-17 F 2,50/55/14.25     662,50
24 (0-1) Van Bergen Eva NED
NED
 
-17 F 2,00/55/14.25     650,00
25 (21) Oravcova Ester SVK
SVK
 
-17 F 2,00/55/16.00   500,00 500,00
26 (21) Frei Vivienne SUI
SUI
 
-17 F 5,00/55/18.25     425,00
27 (21) Suarez Menendez Marta ESP
ESP
 
-17 F 4,00/55/18.25     400,00
28 (21) Terebikhina Daria RUS
RUS
 
-17 F 3,50/55/18.25     387,50
29 (21) Curti Clementine FRA
FRA
 
-17 F 1,00/49   25,00 25,00

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (21) Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 6310 6730 1000,00 1000,00
2 (0-1) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
-17 F 5800 5580 861,81 861,81
3 (0-1) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 5280 5420 805,35 805,35
4 (0-1) Wenzel Emily GER
GER
 
-17 F 3140 4810 714,71 714,71
5 (0-1) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-17 F 5390 4620 800,89 800,89
6 (0-1) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-17 F 4740 4590 704,31 704,31
7 (21) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-17 F 3170 3040 471,03 471,03
8 (21) Magafosi Sofia-Eleni *GRE
GRE
 
-17 F 3410 3000    
9 (0-1) Loizidou Florentia CYP
CYP
 
-17 F 2790 2920   433,88
10 (21) Curti Clementine FRA
FRA
 
-17 F 2580 2600 386,33 386,33
11 (0-1) Lee Molly GBR
GBR
 
-17 F 2760 2500 410,10 410,10
12 (21) Halford Danielle GBR
GBR
 
-17 F 2730 2360 405,65 405,65
13 (0-1) Sniter Mathilde *FRA
FRA
 
-17 F 2520   374,44  
13 (0-1) Steiner Lili AUT
AUT
 
-17 F 2520   374,44 374,44
15 (0-1) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-17 F 2020   300,15 300,15
16 (0-1) Krug Josefa *AUT
AUT
 
-17 F 2000   297,18  
17 (21) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-17 F 1830   271,92 271,92
18 (0-1) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
-17 F 1820   270,43 270,43
19 (21) Oravcova Ester SVK
SVK
 
-17 F 1690   251,11 251,11
20 (0-1) Deste Lilli GBR
GBR
 
-17 F 1500   222,88 222,88
21 (21) Korsten Charlotte NED
NED
 
-17 F 1480     219,91

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (0-1) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-17 M 4130 8030 951,42 951,42
2 (0-1) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-17 M 8440 7960 1000,00 1000,00
3 (0-1) Teixidor Dani Junior ESP
ESP
 
-17 M 4980 6160   729,86
4 (0-1) Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
-17 M 5910 6110 723,93 723,93
5 (0-1) Parth Florian ITA
ITA
 
-17 M 4530 5680 672,99 672,99
6 (0-1) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-17 M 6140 5570 727,49 727,49
7 (0-1) Sinitsyn Kirill RUS
RUS
 
-17 M 5030 5030 595,97 595,97
8 (21) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-17 M 5400 4600 639,81 639,81
9 (0-1) Morin Antoine FRA
FRA
 
-17 M 4370 4340 517,77 517,77
10 (0-1) Antonatos Georgios GRE
GRE
 
-17 M 3520 4040   478,67
11 (0-1) Souci Benjamin FRA
FRA
 
-17 M 3690 3850 456,16 456,16
12 (0-1) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-17 M 5030 1600 595,97 595,97
13 (0-1) Hinteregger Samuel *AUT
AUT
 
-17 M 3360   398,10  
14 (0-1) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
-17 M 3280   388,63 388,63
15 (0-1) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-17 M 3190   377,96 377,96
16 (0-1) Rastrom Viktor *SWE
SWE
 
-17 M 3130   370,85  
17 (21) Schmidberger David *AUT
AUT
 
-17 M 2830   335,31  
18 (21) Oravec Peter SVK
SVK
 
-17 M 2340   277,25 277,25
19 (21) Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-17 M 2240   265,40 265,40
20 (0-1) Pollard Noah GBR
GBR
 
-17 M 1870   221,56 221,56
21 (21) Westlund Elliot SWE
SWE
 
-17 M 1860   220,38 220,38
22 (21) Manoudakis Ypsilantis Alexios GRE
GRE
 
-17 M 1060     125,59
23 (21) Vesterbaek Oskar Esager DEN
DEN
 
-17 M 780     92,42

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (0-1) Parth Florian ITA
ITA
 
-17 M 50,9m 54,7m 1000,00 1000,00
2 (0-1) Morin Antoine FRA
FRA
 
-17 M 52,7m 52,5m 942,36 942,36
3 (0-1) Filaretov Damir UKR
UKR
 
-17 M 50,6m 50,7m 884,73 884,73
4 (21) Westlund Elliot SWE
SWE
 
-17 M 46,6m 49,1m 838,62 838,62
5 (0-1) La Malfa Edoardo ITA
ITA
 
-17 M 46,4m 48,9m 832,85 832,85
6 (0-1) Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
-17 M 44,8m 46,3m 757,93 757,93
7 (0-1) Marino Vincenzo ITA
ITA
 
-17 M 42,4m 42,9m 659,94 659,94
8 (0-1) Souci Benjamin FRA
FRA
 
-17 M 41,1m 42,9m 659,94 659,94
9 (0-1) Hinteregger Samuel *AUT
AUT
 
-17 M 40,0m 42,9m 659,94  
10 (21) Schmidberger David *AUT
AUT
 
-17 M 42,6m 41,3m 651,30  
11 (0-1) Hrushko Alexandr UKR
UKR
 
-17 M 39,4m 40,1m 579,25 579,25
12 (0-1) Kuhn Dominic AUT
AUT
 
-17 M 47,3m 0,00m 786,74 786,74
13 (21) Oravec Peter SVK
SVK
 
-17 M 37,4m   501,44 501,44
14 (0-1) Chornyy Ivan UKR
UKR
 
-17 M 34,9m   429,39 429,39
15 (21) Lavau Clarens FRA
FRA
 
-17 M 34,4m   414,99 414,99
16 (0-1) Aldman Simon SWE
SWE
 
-17 M 32,3m     354,47
17 (0-1) Rastrom Viktor *SWE
SWE
 
-17 M 30,4m   299,71  
18 (0-1) Sinitsyn Kirill RUS
RUS
 
-17 M 25,0m   144,09 144,09
19 (0-1) Pollard Noah GBR
GBR
 
-17 M 24,9m   141,21 141,21
20 (21) Malinovskiy Georgy RUS
RUS
 
-17 M 0,00m      

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: World record - 04.08.2021 - 05.08.2021
  Bib Name Country Categ. Preliminary Round Final Round Overall Team
1 (0-1) Mattersdorfer Pia AUT
AUT
 
-17 F 38,0m 41,1m 1000,00 1000,00
2 (0-1) Wenzel Emily GER
GER
 
-17 F 37,4m 38,8m 918,15 918,15
3 (0-1) Steiner Lili AUT
AUT
 
-17 F 38,2m 38,7m 914,59 914,59
4 (0-1) Mezzetti Nina Maria ITA
ITA
 
-17 F 35,7m 37,0m 854,09 854,09
5 (21) Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 37,2m 36,9m 861,21 861,21
6 (0-1) Belskaya Maryia BLR
BLR
 
-17 F 35,2m 36,6m 839,86 839,86
7 (0-1) Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
-17 F 34,6m 35,6m 804,27 804,27
8 (0-1) Polidorova Linda CZE
CZE
 
-17 F 33,5m 35,4m 797,15 797,15
9 (0-1) Krug Josefa *AUT
AUT
 
-17 F 33,1m 34,4m 761,57  
10 (0-1) Tsiutsiura Maria UKR
UKR
 
-17 F 33,7m 33,6m 736,65 736,65
11 (21) Berner Leona *AUT
AUT
 
-17 F 30,2m 25,7m    
12 (0-1) Lee Molly GBR
GBR
 
-17 F 27,4m 25,7m 512,46 512,46
13 (21) Bjorlin Ella SWE
SWE
 
-17 F 26,5m   480,43 480,43
14 (0-1) Deste Lilli GBR
GBR
 
-17 F 26,0m   462,63 462,63
15 (21) Kousathana Stamatina GRE
GRE
 
-17 F 25,7m   451,96 451,96
16 (21) Curti Clementine FRA
FRA
 
-17 F 24,5m   409,25 409,25
17 (21) Halford Danielle GBR
GBR
 
-17 F 20,7m   274,02 274,02
18 (21) Oravcova Ester SVK
SVK
 
-17 F 18,2m   185,05 185,05

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved