International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

   
iwwfed-ea.org: NIKOLAY GENOV 2021 MEMORIAL




Genov Water ski school


Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Live results

Under 14 Girls Slalom
Under 14 Girls Tricks
Under 14 Girls Jump
Under 14 Girls Overall

Under 14 Boys Slalom
Under 14 Boys Tricks
Under 14 Boys Jump
Under 14 Boys Overall

Under 17 Girls Slalom
Under 17 Girls Tricks
Under 17 Girls Jump
Under 17 Girls Overall

Under 17 Boys Slalom
Under 17 Boys Tricks
Under 17 Boys Jump
Under 17 Boys Overall

Open Women Slalom
Open Women Tricks
Open Women Jump
Open Women Overall

Open Men Slalom
Open Men Tricks
Open Men Jump
Open Men Overall

Over 35 Men Slalom

All results (pdf)
NIKOLAY GENOV 2021 MEMORIAL
Genov Water ski school - 11/13 Jun 2021

NIKOLAY GENOV 2021 MEMORIAL - Individual classification

NIKOLAY GENOV 2021 MEMORIAL

Under 14 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
1.00/52/13.00 5.00/52/14.25 1000.00 1000.00
2 Kazelskaya Nadzeya BLR
BLR
 
1.50/28 1.00/52/16.00 612.90 612.90
3 Bakach Palina BLR
BLR
 
3.00/28 3.00/52 483.87 483.87
4 Niahotskaya Yelizaveta BLR
BLR
 
2.00/52 3.00/49 451.61 451.61
5 Sankevich Anastasiya BLR
BLR
 
2.00/46 4.00/49 322.58 322.58
6 Vernikouskaya Maryia BLR
BLR
 
1.25/28 1.50/28    

Under 14 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Semavin Saveli BLR
BLR
 
4.00/55/14.25 2.00/55/14.25 1000.00 1000.00
2 Ivanou Fiodar BLR
BLR
 
0.50/49 5.00/52 392.86 392.86
3 Katsapau Kiryl BLR
BLR
 
3.25/49 0.50/49   116.07
4 Beraia Tsotne GEO
GEO
 
0.50/28 3.00/28    
5 Shonia Giorgi GEO
GEO
 
0.00/28 0.00/28    

Under 17 Girls Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
2.50/55/13.00 4.00/55/13.00 1000.00 1000.00
2 Belskaya Maryia BLR
BLR
 
2.25/55/13.00   948.53 948.53
3 Mitrokhina Lidiia RUS
RUS
 
1.00/55/18.25 4.50/55/18.25 485.29 485.29

Under 17 Boys Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Martynov Denis RUS
RUS
 
1.50/31 4.00/58/13.00   1000.00
2 Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
1.50/58/13.00 3.50/58/13.00 1000.00 985.29

Open Women Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
2.50/55/14.25 1.50/55/12.00 1000.00 1000.00
2 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
3.50/55/13.00 1.00/55/12.00 986.67 986.67
3 Valuiskaya Lizaveta BLR
BLR
 
5.00/55/14.25   773.33 773.33

Open Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
1.00/58/12.00 2.00/58/11.25 1000.00 1000.00
2 Papkou Andrei BLR
BLR
 
1.50/58/11.25 5.00/58/13.00 988.64 988.64
3 Kazlowski Alexander BLR
BLR
 
0.50/58/11.25 5.00/58/12.00   965.91
4 Mikhailau Aliaksandr BLR
BLR
 
3.50/58/12.00 0.50/58/12.00   897.73
5 Labkovich Ilya BLR
BLR
 
1.00/58/12.00 0.50/58/13.00   840.91
6 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
2.50/58/14.25   602.27 602.27

Over 35 Men Slalom Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Linkov Sergey RUS
RUS
 
0.50/55/13.00 2.50/55/18.25   1000.00
2 Gorshcharuk Dmitry RUS
RUS
 
4.00/46 3.00/55/18.25   162.16
3 Konanau Vasily BLR
BLR
 
1.00/46 2.50/49    

Under 14 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
3800 3810 1000.00 1000.00
2 Sankevich Anastasiya BLR
BLR
 
2650 2620 695.54 695.54
3 Kazelskaya Nadzeya BLR
BLR
 
2130 1190 559.06 559.06
4 Niahotskaya Yelizaveta BLR
BLR
 
1890 1890 496.06 496.06
5 Bakach Palina BLR
BLR
 
1630 1350 427.82 427.82
6 Vernikouskaya Maryia BLR
BLR
 
470 520   136.48

Under 14 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Semavin Saveli BLR
BLR
 
5480 4960 1000.00 1000.00
2 Ivanou Fiodar BLR
BLR
 
2800 2800 510.95 510.95
3 Katsapau Kiryl BLR
BLR
 
1970 1920   359.49
4 Shonia Giorgi GEO
GEO
 
1070 980 195.26 195.26
5 Beraia Tsotne GEO
GEO
 
520 810 147.81 147.81

Under 17 Girls Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Belskaya Maryia BLR
BLR
 
5160 5960 1000.00 1000.00
2 Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
4200 5820 976.51 976.51
3 Mitrokhina Lidiia RUS
RUS
 
2760 1890 463.09 463.09

Under 17 Boys Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
5140 6770 1000.00 1000.00
2 Sinitsyn Kirill RUS
RUS
 
5410 4000   799.11

Open Women Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
6320 5750 1000.00 1000.00
2 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
5220 4940 825.95 825.95
3 Politova Varvara RUS
RUS
 
4680 4850   767.41

Open Men Tricks Results

Homologation: Normal - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
7700 1000.00 1000.00
2 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
4130 7080 919.48 919.48
3 Papkou Andrei BLR
BLR
 
4920 1870 638.96 638.96

Under 14 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Bakach Palina BLR
BLR
 
15.4m 17.0m 1000.00 1000.00
2 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
14.7m 15.3m 830.00 830.00
3 Kazelskaya Nadzeya BLR
BLR
 
14.1m 13.8m 710.00 710.00
4 Sankevich Anastasiya BLR
BLR
 
11.5m 11.4m 450.00 450.00
5 Niahotskaya Yelizaveta BLR
BLR
 
8.5m 7.8m 150.00 150.00

Under 14 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Semavin Saveli BLR
BLR
 
30.4m 30.0m 1000.00 1000.00
2 Ivanou Fiodar BLR
BLR
 
13.3m 13.3m 161.76 161.76
3 Shonia Giorgi GEO
GEO
 
10.6m 12.1m 102.94 102.94
4 Beraia Tsotne GEO
GEO
 
11.8m 11.0m 88.24 88.24

Under 17 Girls Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
31.7m 31.9m 1000.00 1000.00
2 Belskaya Maryia BLR
BLR
 
28.4m 31.4m 973.54 973.54
3 Mitrokhina Lidiia RUS
RUS
 
25.1m 25.9m 682.54 682.54

Under 17 Boys Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
40.6m 41.4m 1000.00 1000.00

Open Women Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
28.3m 37.6m 1000.00 1000.00
2 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
35.2m 35.2m 883.50 883.50

Open Men Jump Results

Homologation: Ranking List - 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Round 1 Round 2 Overall Team
1 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
52.0m 51.2m 1000.00 1000.00
2 Papkou Andrei BLR
BLR
 
47.9m 46.7m 848.15 848.15
3 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
31.9m   255.56 255.56

Under 14 Girls Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Yuranava Maryia BLR
BLR
 
1000.00 1000.00 830.00 2830.00
2 Bakach Palina BLR
BLR
 
483.87 427.82 1000.00 1911.69
3 Kazelskaya Nadzeya BLR
BLR
 
612.90 559.06 710.00 1881.96
4 Sankevich Anastasiya BLR
BLR
 
322.58 695.54 450.00 1468.12
5 Niahotskaya Yelizaveta BLR
BLR
 
451.61 496.06 150.00 1097.67

Under 14 Boys Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Semavin Saveli BLR
BLR
 
1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Ivanou Fiodar BLR
BLR
 
392.86 510.95 161.76 1065.57
3 Shonia Giorgi GEO
GEO
 
  195.26 102.94 298.20
4 Beraia Tsotne GEO
GEO
 
  147.81 88.24 236.05

Under 17 Girls Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Hvozdzeva Sofya BLR
BLR
 
1000.00 976.51 1000.00 2976.51
2 Belskaya Maryia BLR
BLR
 
948.53 1000.00 973.54 2922.07
3 Mitrokhina Lidiia RUS
RUS
 
485.29 463.09 682.54 1630.92

Under 17 Boys Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Mazurkevich Vasili BLR
BLR
 
1000.00 1000.00 1000.00 3000.00

Open Women Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Parkhomenka Alena BLR
BLR
 
986.67 1000.00 1000.00 2986.67
2 Kazelskaya Maryia BLR
BLR
 
1000.00 825.95 883.50 2709.45

Open Men Overall Results

- 11.06.2021 - 13.06.2021
  Name Country Slalom Tricks Jump Overall
1 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
1000.00 1000.00 1000.00 3000.00
2 Papkou Andrei BLR
BLR
 
988.64 638.96 848.15 2475.75
3 Lapkouski Kiryl BLR
BLR
 
602.27 919.48 255.56 1777.31

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved