International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2008 World Junior Championships


Peru, Lima

  map of site

Tournament

  Time table & start lists
  List of participants

Results

  Live results

  Under 17 Girls Slalom
  Under 17 Girls Tricks
  Under 17 Girls Jump
  Under 17 Girls Overall

  Under 17 Boys Slalom
  Under 17 Boys Tricks
  Under 17 Boys Jump
  Under 17 Boys Overall

  Overall Team classification
2008 World Junior Championships
Peru, Lima - 7/11 Jan 2009 2009

2008 World Junior Championships - Skiers list - All skiers

2008 World Junior Championships

List of skiers per Teams All skiers

Bib Name Country     Categ.        
(11) Patricio Augustin ARG ARG   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s3 150 Overall
(12) Bradstreet Timothy AUS AUS   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(16) Carroll Jacinta AUS AUS   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(14) Pollock Alexander AUS AUS   -17 M Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(15) Wallent Daniel AUS AUS   -17 M Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(18) Boone Mathieu BEL BEL   -17 M Slalom s2      
(20) Trinidad-Florentino Yaneris BEL BEL   -17 F Slalom s1      
(17) Van Heuverswijn Cyprien BEL BEL   -17 M Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(21) Basinski Mikhail BLR BLR   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(22) Monassi Artur BRA BRA   -17 M Slalom s3      
(26) Collins Megan CAN CAN   -17 F Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(25) Grant Taryn CAN CAN   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(24) Stevens Janice CAN CAN   -17 F Slalom s2 Tricks s1    
(23) Weninger Matt CAN CAN   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(29) Gonzalez Diego CHI CHI   -17 M Slalom s1 Tricks s2    
(31) Naser Nicole CHI CHI   -17 F Slalom s2 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(28) Naser Sebastian CHI CHI   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s3 150 Overall
(30) Ritter Pascal CHI CHI   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(33) Alberto Mejia COL COL   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(35) Palacios Ana COL COL   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(32) Robledo Alejandro COL COL   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s3 150 Overall
(34) Robledo Santiago COL COL   -17 M Slalom s3 Tricks s1 Jump s3 150 Overall
(36) Kolman Martin CZE CZE   -17 M Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(37) Povolna Petra CZE CZE   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(41) Cambray Iris FRA FRA   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(40) Costard Manon FRA FRA   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(38) Descuns Sacha FRA FRA   -17 M Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(39) Fernandez Theo FRA FRA   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(4) Franc Ambre *FRA FRA   -17 F Slalom s1      
(3) Niola Thomas *FRA FRA   -17 M Slalom s1      
(42) Earl James GBR GBR   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(45) Mayling Annie GBR GBR   -17 F Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 150 Overall
(44) Shorten Danielle GBR GBR   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(43) Wharton Christopher GBR GBR   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(47) Christou Dimitris GRE GRE   -17 M Slalom s2 Tricks s2    
(49) Kaldis Alexandra GRE GRE   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(48) Lambrou Stavros GRE GRE   -17 M Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(46) Plytas Nikos GRE GRE   -17 M Slalom s3 Tricks s1    
(51) Benatti Nicholas ITA ITA   -17 M Slalom s1 Tricks s1    
(52) Caruso Silvia ITA ITA   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(53) Pajni Maria Luisa ITA ITA   -17 F Slalom s2 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(50) Spinelli Luca ITA ITA   -17 M Slalom s1 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(56) Ambrosi Sandro MEX MEX   -17 M Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(57) Chapoy Carolina MEX MEX   -17 F Slalom s2 Tricks s1 Jump s2 150 Overall
(54) Chapoy Rodrigo MEX MEX   -17 M Slalom s2 Tricks s1 Jump s3 150 Overall
(55) Torres Andres MEX MEX   -17 M Slalom s3 Tricks s1 Jump s3 150 Overall
(59) Antonsen Christer NOR NOR   -17 M Slalom s3   Jump s2 165  
(58) Moss Even NOR NOR   -17 M     Jump s3 150  
(61) Gilbert Stacey NZL NZL   -17 F Slalom s1 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(62) Hannah Nicole NZL NZL   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(63) Hannah Renee NZL NZL   -17 F Slalom s2 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(60) Mcfadden Scott NZL NZL   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(9) Cuglievan Delfina PER PER   -17 F Slalom s1   Jump s2 150  
(1) Cuglievan Ivanna PER PER   -17 F Slalom s2      
(7) Cuglievan Natalia PER PER   -17 F   Tricks s2    
(10) Romero Manuel PER PER   -17 M Slalom s3      
(65) Viljoen Gabriella RSA RSA   -17 F Slalom s1      
(64) Visser Gj RSA RSA   -17 M Slalom s2      
(27) Stadlbaur Benjamin SUI SUI   -17 M Slalom s1      
(66) Mlynek Marek SVK SVK   -17 M Slalom s1 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(67) Efverstrom Daniel SWE SWE   -17 M Slalom s1 Tricks s2 Jump s1 165 Overall
(68) Vikstrom Oskar SWE SWE   -17 M Slalom s3 Tricks s2 Jump s2 165 Overall
(74) Abel Leif *USA USA   -17 M     Jump s1 165  
(71) Hensley Caroline USA USA   -17 F Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 150 Overall
(69) Kenerly John Lex USA USA   -17 M Slalom s3 Tricks s1 Jump s1 165 Overall
(72) Morgan Lauren USA USA   -17 F Slalom s1 Tricks s2 Jump s1 150 Overall
(75) Pickos Adam *USA USA   -17 M Slalom s1 Tricks s1 Jump s2 165 Overall
(70) Worden Zack USA USA   -17 M Slalom s1 Tricks s1 Jump s1 165 Overall

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved