International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2016 E&A U21 Championships




Siap, Skarnes

Official Website

Tournament

Jury panel
Time table & start lists

List of participants (pdf)

Results

Under 21 Ladies Slalom  (pdf)
Under 21 Ladies Tricks  (pdf)
Under 21 Ladies Jump  (pdf)
Under 21 Ladies Overall  (pdf)

Under 21 Men Slalom  (pdf)
Under 21 Men Tricks  (pdf)
Under 21 Men Jump  (pdf)
Under 21 Men Overall  (pdf)

Overall Team classification (pdf)

All results (pdf)

Podiums (pdf)
2016 E&A U21 Championships
Siap, Skarnes - 21/24 Jul 2016 2016

2016 E&A U21 Championships - Individual classification

2016 E&A U21 Championships

Under 21 Ladies Slalom Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
3,50/55/11.25 2,00/55/11.25    
2 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
1,50/55/12.00 1,00/55/11.25    
3 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
2,00/55/11.25 5,00/55/12.00    
4 Simoes Marta POR
POR
 
2,00/55/11.25 4,50/55/12.00    
5 Cogne Tatiana SUI
SUI
 
5,00/55/13.00 4,00/55/12.00    
6 Granhus Thea Caroline NOR
NOR
 
4,50/55/12.00 2,50/55/12.00    
7 Bischofberger Illana FRA
FRA
 
1,25/55/11.25 1,50/55/12.00    
8 Grobet Pernelle SUI
SUI
 
1,00/55/11.25 1,50/55/12.00    
9 Paturel Alizée SUI
SUI
 
3,00/55/12.00 1,00/55/12.00    
10 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
1,00/55/12.00 1,00/55/12.00    
11 Outram Sanchia GBR
GBR
 
1,00/55/12.00 4,00/55/14.25    
12 Grosset Janin Anna FRA
FRA
 
1,50/55/12.00 4,50/55/16.00    
13 Rader Laura AUT
AUT
 
4,50/55/13.00      
14 Khatkouskaya Alena BLR
BLR
 
2,00/55/13.00      
15 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
1,50/55/14.25      
16 Rolvers Lieke NED
NED
 
4,50/55/16.00      
17 Täfvander Jane SWE
SWE
 
2,50/55/16.00      
18 Hellman Elen *FIN
FIN
 
2,00/55/16.00      
18 Lammi Mette FIN
FIN
 
2,00/55/16.00      
20 Eriksen Pernille Amalie Rise NOR
NOR
 
2,50/55/18.25      

Under 21 Men Slalom Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Caruso Brando ITA
ITA
 
2,00/58/10.25 2,00/58/10.25    
2 Bogne Jakob SWE
SWE
 
3,50/58/11.25 3,00/58/10.75    
3 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
2,00/58/10.75 2,00/58/10.75    
4 Kyprios Filippos GRE
GRE
 
3,00/58/11.25 2,00/58/10.75    
5 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
3,00/58/11.25 5,00/58/11.25    
6 Heath Calum *GBR
GBR
 
2,00/58/10.75 4,50/58/11.25    
7 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
5,00/58/11.25 4,50/58/11.25    
8 Poole Thomas *GBR
GBR
 
4,00/58/11.25 2,50/58/11.25    
8 Vigezzi Enzo FRA
FRA
 
4,00/58/11.25 2,50/58/11.25    
10 Caldarola Francesco ITA
ITA
 
2,00/58/11.25
(Tie break: 6,00/58/12.00)
2,00/58/11.25    
10 Purosau Mikhail BLR
BLR
 
2,00/58/11.25
(Tie break: 4,00/58/12.00)
2,00/58/11.25    
12 Berio Edoardo ITA
ITA
 
2,50/58/11.25 1,00/58/11.25    
13 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
2,00/58/11.25
(Tie break: 3,50/58/12.00)
     
13 Rönkkö Miikka FIN
FIN
 
2,00/58/11.25
(Tie break: 2,00/58/12.00)
     
15 Poland Joel GBR
GBR
 
1,50/58/11.25      
16 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
1,00/58/11.25      
16 Stadlbaur Vincent SUI
SUI
 
1,00/58/11.25      
18 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
5,50/58/12.00      
19 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
4,00/58/12.00      
20 Gravander Daniel SWE
SWE
 
3,50/58/12.00      
20 Outram Luke GBR
GBR
 
3,50/58/12.00      
20 Sauvat Theodore ESP
ESP
 
3,50/58/12.00      
23 Johansson Noa *SWE
SWE
 
3,00/58/12.00      
24 Bordier Lindsay FRA
FRA
 
2,50/58/12.00      
25 Borysewicz Kamil POL
POL
 
1,50/58/12.00      
25 Spavin Harry *GBR
GBR
 
1,50/58/12.00      
27 Anguenot Leo FRA
FRA
 
4,50/58/13.00      
27 Tagkalis Dimitrios GRE
GRE
 
4,50/58/13.00      
29 Anttila Veli-Matti FIN
FIN
 
1,00/58/13.00      
30 Basic Carlo AUT
AUT
 
5,50/58/14.25      
31 Asp Iver NOR
NOR
 
3,50/58/14.25      
32 Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
1,50/58/14.25      

Under 21 Ladies Tricks Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
6710 6630    
2 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
6150 5880    
3 Outram Sanchia GBR
GBR
 
4690 5090    
4 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
4490 5030    
5 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
6200 4770    
6 Rader Laura AUT
AUT
 
2990 3460    
7 Khatkouskaya Alena BLR
BLR
 
5260 3310    
8 Paturel Alizée SUI
SUI
 
3940 2090    
9 Mill Botella Pia ESP
ESP
 
2940      
10 Täfvander Jane SWE
SWE
 
2670      
11 Bischofberger Illana FRA
FRA
 
2620      
12 Lammi Mette FIN
FIN
 
1800      
13 Rolvers Lieke NED
NED
 
1360      

Under 21 Men Tricks Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
10040 10390    
2 Bordier Lindsay FRA
FRA
 
7930 9790    
3 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
6870 9640    
4 Plytas Iliadis Nikolaos GRE
GRE
 
8190 9480    
5 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
7830 9140    
6 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
8450 8930    
7 Poland Joel GBR
GBR
 
8810 8650    
8 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
7750 8350    
9 Purosau Mikhail BLR
BLR
 
6650 8240    
10 Outram Luke GBR
GBR
 
5940 6840    
11 Anguenot Leo FRA
FRA
 
8410 6270    
12 Berio Edoardo ITA
ITA
 
4650
(Tie break: 3700)
5700    
13 Spavin Harry *GBR
GBR
 
4650
(Tie break: 2770)
     
13 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
4650
(Tie break: 500)
     
15 Poole Thomas *GBR
GBR
 
4540      
16 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
4280      
17 Caldarola Francesco ITA
ITA
 
4050      
18 Heath Calum *GBR
GBR
 
3940      
19 Bogne Jakob SWE
SWE
 
3750      
20 Basic Carlo AUT
AUT
 
3730      
21 Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
3250      
22 Gravander Daniel SWE
SWE
 
3050      
23 Anttila Veli-Matti FIN
FIN
 
2760      
24 Urban Sebastian AUT
AUT
 
2640      

Under 21 Ladies Jump Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
46,1m 47,7m    
2 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
47,3m 45,8m    
3 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
40,1m 43,9m    
4 Rader Laura AUT
AUT
 
38,5m 40,5m    
5 Outram Sanchia GBR
GBR
 
38,2m 37,7m    
6 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
38,1m      
7 Bischofberger Illana FRA
FRA
 
36,0m      
8 Khatkouskaya Alena BLR
BLR
 
35,5m      
9 Rolvers Lieke NED
NED
 
21,9m      

Under 21 Men Jump Results

Homologation: World record - 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Preliminary Final    
1 Critchley Jack GBR
GBR
 
65,9m 64,9m    
2 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
61,5m 60,8m    
3 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
58,0m 58,1m    
4 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
56,9m 57,9m    
5 Anguenot Leo FRA
FRA
 
58,5m 57,7m    
6 Borysewicz Kamil POL
POL
 
60,1m 57,5m    
7 Spavin Harry *GBR
GBR
 
55,9m 57,3m    
8 Outram Luke GBR
GBR
 
54,9m 56,5m    
9 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
57,7m 56,2m    
10 Poland Joel GBR
GBR
 
54,5m 52,9m    
11 Berio Edoardo ITA
ITA
 
57,7m 0,00m    
12 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
57,2m 0,00m    
13 Purosau Mikhail BLR
BLR
 
54,1m      
14 Zawadzki Erwin POL
POL
 
53,8m      
15 Basic Carlo AUT
AUT
 
52,5m      
16 Caldarola Francesco ITA
ITA
 
52,1m      
17 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
50,9m      
18 Bogne Jakob SWE
SWE
 
49,4m      
19 Bordier Lindsay FRA
FRA
 
49,2m      
20 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
48,3m      
21 Heath Calum *GBR
GBR
 
47,1m      
22 Poole Thomas *GBR
GBR
 
43,7m      
23 Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
42,7m      
24 Kjellander Oliver SWE
SWE
 
39,4m      
25 Gravander Daniel SWE
SWE
 
33,0m      

Under 21 Ladies Overall Results

- 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Slalom Tricks Jump  
1 Danisheuskaya Aliaksandra BLR
BLR
 
755,10 722,61 904,48 2382,19
2 Wharton Charlotte GBR
GBR
 
775,51 586,25 916,42 2278,18
3 Kisialiova Katsiaryna BLR
BLR
 
632,65 782,05 802,99 2217,69
4 Bagnoli Alice ITA
ITA
 
806,12 716,78 629,85 2152,75
5 Outram Sanchia GBR
GBR
 
632,65 593,24 632,84 1858,73
6 Khatkouskaya Alena BLR
BLR
 
530,61 613,05 552,24 1695,90
7 Rader Laura AUT
AUT
 
581,63 403,26 701,49 1686,38
8 Bischofberger Illana FRA
FRA
 
760,20 305,36 567,16 1632,72
9 Rolvers Lieke NED
NED
 
336,73 158,51 146,27 641,51

Under 21 Men Overall Results

- 21-7-2016 - 24-7-2016
  Name Country Slalom Tricks Jump  
1 Dailland Tanguy FRA
FRA
 
800,00 764,55 773,36 2337,91
2 Fil'Chenko Danylo UKR
UKR
 
672,73 889,55 752,34 2314,62
3 Shpak Stsiapan BLR
BLR
 
645,45 782,53 852,80 2280,78
4 Poland Joel GBR
GBR
 
681,82 754,28 689,25 2125,35
5 Purosau Mikhail BLR
BLR
 
690,91 705,48 679,91 2076,30
6 Pajni Gianmarco ITA
ITA
 
618,18 825,34 605,14 2048,66
7 Anguenot Leo FRA
FRA
 
518,18 720,03 782,71 2020,92
8 Hazelwood Robert GBR
GBR
 
745,45 714,90 544,39 2004,74
9 Bordier Lindsay FRA
FRA
 
590,91 838,18 565,42 1994,51
10 Berio Edoardo ITA
ITA
 
700,00 488,01 764,02 1952,03
11 Outram Luke GBR
GBR
 
609,09 585,62 735,98 1930,69
12 Blomqvist Felix SWE
SWE
 
745,45 398,12 768,69 1912,26
13 Marozau Artsiom BLR
BLR
 
690,91 366,44 764,02 1821,37
14 Spavin Harry *GBR
GBR
 
572,73 398,12 754,67 1725,52
15 Bogne Jakob SWE
SWE
 
818,18 321,06 570,09 1709,33
16 Caldarola Francesco ITA
ITA
 
690,91 346,75 633,18 1670,84
17 Heath Calum *GBR
GBR
 
800,00 337,33 516,36 1653,69
18 Poole Thomas *GBR
GBR
 
727,27 388,70 436,92 1552,89
19 Basic Carlo AUT
AUT
 
427,27 319,35 642,52 1389,14
20 Gravander Daniel SWE
SWE
 
609,09 261,13 186,92 1057,14
21 Rauchenwald Nicolas AUT
AUT
 
354,55 278,25 413,55 1046,35

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved