International Waterski and Wakeboard Federation
Europe - Africa Confederation

Competitions results and ranking lists

 
iwwfed-ea.org: 2008 EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS


SEGRATE


Tournament

  Time table & start lists
  List of participants

Results

  Under 14 Girls Slalom
  Under 14 Girls Tricks
  Under 14 Girls Jump
  Under 14 Girls Overall

  Under 14 Boys Slalom
  Under 14 Boys Tricks
  Under 14 Boys Jump
  Under 14 Boys Overall

  Under 17 Girls Slalom
  Under 17 Girls Tricks
  Under 17 Girls Jump
  Under 17 Girls Overall

  Under 17 Boys Slalom
  Under 17 Boys Tricks
  Under 17 Boys Jump
  Under 17 Boys Overall

  Overall Under 17 Team classification
  Overall Under 14, Under 17 Team classification
  Overall Under 14 Team classification

  Podiums
SEGRATE


Tournament

  Time table & start lists
  List of participants

Results

  Under 14 Girls Slalom
  Under 14 Girls Tricks
  Under 14 Girls Jump
  Under 14 Girls Overall

  Under 14 Boys Slalom
  Under 14 Boys Tricks
  Under 14 Boys Jump
  Under 14 Boys Overall

  Under 17 Girls Slalom
  Under 17 Girls Tricks
  Under 17 Girls Jump
  Under 17 Girls Overall

  Under 17 Boys Slalom
  Under 17 Boys Tricks
  Under 17 Boys Jump
  Under 17 Boys Overall

  Overall Under 17 Team classification
  Overall Under 14, Under 17 Team classification
  Overall Under 14 Team classification

  Podiums
2008 EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS
SEGRATE - 6/10 Aug 2008 2008

2008 EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS - Individual classification - Under 14 Girls Overall

2008 EAME YOUTH CHAMPIONSHIPS

Under 14 Girls Overall Results

- 6.8.2008 - 10.8.2008
  Bib Name Country     Slalom Tricks Jump Overall
1 (57) Poulain-Ferarios Camille *FRA FRA   966,29 691,49 895,58 2553,36
2 (65) Bonnemann Giannina GER GER   910,11 685,41 855,42 2450,94
3 (27) Straltsova Hanna BLR BLR   764,04 427,05 1056,22 2247,31
4 (55) Phily Laura FRA FRA   651,69 738,60 783,13 2173,42
5 (19) Huemer Hanna AUT AUT   876,40 326,75 879,52 2082,67
6 (43) Cespivova Anna CZE CZE   752,81 501,52 759,04 2013,37
7 (70) Wharton Charlotte GBR GBR   842,70 534,95 626,51 2004,16
8 (64) Bonnemann Chiara GER GER   786,52 302,43 710,84 1799,79
9 (4) Bagnoli Alice ITA ITA   606,74 577,51 373,49 1557,74
10 (66) Haschock Maria GER GER   719,10 454,41 365,46 1538,97
11 (18) Robatsch Juliane AUT AUT   561,80 171,73 722,89 1456,42
12 (44) Svecova Katerina CZE CZE   483,15 348,02 578,31 1409,48
13 (106) Mill Botella Mariona ESP ESP   359,55 132,22 313,25 805,02
14 (99) Odintsova Anna RUS RUS   67,42 439,21 216,87 723,50
15 (107) Mill Botella Pia ESP ESP   314,61 100,30 277,11 692,02

www.iwwfed-ea.org International Waterski and Wakeboard Federation - Europe - Africa, Bekersveld 9, 2630 Aartselaar, Belgium copyright © iwwf-ea - all rights reserved